Na šampionáte v Bratislave zaskočil celé Slovensko: Známy hokejista trpí nevyliečiteľnou chorobou

Ales Kranjc prekonáva Jaroslava HalákaAles Kranjc prekonáva Jaroslava Haláka Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Bývalý slovinský hokejový reprezentant Aleš Kranjc v súčasnosti zvádza najťažší boj života. Rodák z mesta Jesenice trpí nevyliečiteľnou amyotrofickou laterálnou sklerózou, ktorej podľahol napríklad aj slovenský futbalista Marián Čišovský.

Smutnú správu oznámila na sociálnych sieťach jeho manželka Andreja.

Prvé príznaky zákernej choroby sa dostavili pred dvomi rokmi, kedy trinásťnásobný účastník majstrovstiev sveta a dvojnásobný účastník ZOH pôsobil v nemeckom Lindau. Profesionálnu kariéru musel predčasne ukončiť vo veku 39 rokov. 

"Život sa nám obrátil hore nohami. Cestu nám skrížila vážna choroba, ktorú nikto neočakával. Prišla veľmi rýchlo a zasiahla to, čo mal Aleš najradšej - teda pohyb," píše pani Kranjcová v emotívnom statuse. 

Okrem športovej kariéry choroba zasiahla aj jeho rodinný život. "Choroba mu zničila nielen šancu pokračovať v hokejovej kariére, ale hlavne mu znemožnila tráviť čas vonku, v prírode, na ľade alebo na bicykli s jeho dvomi deťmi," pokračovala manželka slovinského exhokejistu s tým, že keď písala tieto riadky, tiekli jej slzy po celej tvári.

Zároveň priznala, že krutej diagnóze nemohla uveriť. Lekári takmer dva roky zisťovali, čo spôsobilo zhrošený zdravotný stav bývalého dlhoročného slovinského reprezentačného obrancu.

"Chodili sme od doktora k doktorovi. Zakaždým ale bez diagnózy, bez liekov, bez odpovedí. Hovorila som si, že to nemôže byť pravda, že to je určite omyl a že doktori nevedia, čo hovoria.

Nie je pomoci, nie je riešenia, nič. Absolútne nič. Ani lekári nevedia, ako rýchlo bude choroba postupovať. V bitke sme ostali sami. Úplne sami."

Na ALS neexistuje momentálne žiadny liek. Nádej Kranjcovej manželky sa preto upiera na špecializovanú kliniku v USA, kde sa zaoberajú liečbou tohto ochorenia. Keďže jej cena je privysoká, rodina sa rozhodla usporiadať na webe gofundme.com verejnú finančnú zbierku, v ktorej môže široká verejnosť strelcovi otváracieho gólu na MS 2011 v Bratislave pomôcť.  

"Ide o experimentálnu liečbu, nepomôže každému, ale existuje nádej, že by Aleša mohla zachrániť a chorobu zastaviť," uzavrela emotívny status Andreja Kranjcová.

Viac o téme: Ales Kranjč
  • Autor: © Zoznam/Patrik Seman
  • Facebook/Andreja Kranjc
  • Zdroj: Športky
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy