Čoskoro nebudú musieť iba snívať: Lobotkovcom sa chladí prosecco, Neapol sa otrasie v základoch

To je radosti, PartenopeiTo je radosti, Partenopei Zdroj: SITA/AP/LaPresse/Marco Alpozzi

NEAPOL - Futbalisti SSC Neapol majú na dosah zisk prvého ligového titulu po 33 rokoch.

"Partenopei" so slovenským reprezentantom Stanislavom Lobotkom zvíťazili v nedeľnom šlágri 31. kola Serie A na ihrisku Juventusu Turín 1:0 a sedem kôl pred koncom sezóny majú na čele tabuľky 17-bodový náskok pred druhým Laziom Rím.

Tréner SSC Luciano Spalletti pochválil svojich zverencov za predvedený výkon, no zdôraznil, že ešte nie je čas na majstrovské oslavy. "Ešte musíme počkať, kým začneme otvárať fľaše. Stále nás čaká veľa práce," uviedol Spalletti pre DAZN.

Neapol mal prvú veľkú šancu v 71. minúte, keď sa po rohovom kope dostal k hlavičke najlepší ligový kanonier Victor Osimhen, loptu však poslal priamo do rúk brankára Wojciecha Szczesného. Domáci sa predčasne tešili z gólu v 81. minúte. Rýchly protiútok Juventusu zakončil Angel di María, rozhodca si však na videu všimol nedovolený zákrok Nicola Fagioliho na Lobotku a zásah neuznal.

Zmarená radosť v nadstavenom čase

Hráči "starej dámy" sa tešili aj na začiatku nadstaveného času, no Federico Chiesa neudržal loptu na ihrisku a ani presný zásah Dušana Vlahoviča tak nebol platný. Hostia rozhodli v 93. minúte. Eljif Elmas poslal center na Giacama Raspadoriho, ktorý z voleja prekonal Szczesného. Lobotka hral do 96. minúty.

SSC si tak napravil chuť po vypadnutí vo štvrťfinále Ligy majstrov (s AC Miláno 0:1, 1:1). Už o týždeň môže oslavovať zisk "scudetta", prvého od roku 1990 a celkovo tretieho pre klub spod Vezuvu. Titul si v predstihu zaistí, pokiaľ zdolá doma Salernitanu a Lazio nezvíťazí na ihrisku Interu Miláno.

Nadšené tváre Victora Osimhena Galéria fotiek (3) Nadšené tváre Victora Osimhena a Giacoma Raspadoriho Zdroj: SITA/AP/LaPresse/Marco Alpozzi

"Bol to pre nás veľmi dôležitý gól, no stále nás čaká niekoľko zápasov, ktoré potrebujeme vyhrať. Tento výsledok nás povzbudil po sklamaní v Lige majstrov. Teraz máme v hlavách iba jedinú vec - získať tri body proti Salernitane," vyhlásil autor gólu Raspadori.

"Súper hral skutočne skvele a nebolo ľahké ho zdolať, zvlášť po tom, ako sme skončili v Lige majstrov. Hrali sme výborne, lepšie to byť nemohlo," dodal Spalletti.

Silný boj o najlepšiu štvorku

Juventus zostal na tretej priečke, kam sa vyšvihol po spätnom započítaní 15 bodov, ktoré mu pôvodne odobrali za účasť v škandále s falšovaním finančných záznamov. Za Laziom, ktoré prehralo s FC Turín 0:1, zaostáva momentálne o dva body. "Juve" prehralo v lige tretí zápas za sebou.

"Hrali sme dobre, no inkasovali sme skutočne hlúpy gól. V 93. minúte musíte mať dostatok hráčov vo vlastnej šestnástke, aby ste výsledok ubránili," hneval sa domáci kouč Massimiliano Allegri.

Súboj Danila (na zemi) Galéria fotiek (3) Súboj Danila (na zemi) a Hirvinga Lozana Zdroj: SITA/AP/LaPresse/Marco Alpozzi

O účasť v prvej štvorke bojuje aj AS Rím a oba milánske veľkokluby. Obhajca AC Miláno zvíťazil nad US Lecce 2:0, oba góly strelil portugalský krídelník Rafael Leao. "Rossoneri" zostali v tabuľke na piatom mieste o skóre za štvrtým AS, ktorý mal k dobru pondelkový duel na ihrisku Atalanty Bergamo. Leao strelil svoje prvé góly na San Sire od novembra 2022.

"Premýšľal som o tom už pred stretnutím, že potrebujem konečne skórovať. Bol to dlhý čas, odkedy som naposledy dal gól v domácom prostredí," citovala agentúra AFP Leaa, ktorý navýšil svoje tohtosezónne konto v Serii A na 12 gólov. O dva body za AC zaostáva milánsky rival Inter, ktorý triumfoval na pôde Empoli 3:0.

Dvoma gólmi a jednou asistenciou režíroval triumf "nerazzurri" belgický útočník Romelu Lukaku. V zostave domácich nefiguroval slovenský obranca Milan Škriniar, ktorý sa vo štvrtok podrobil operácii bedrovej chrbtice a čaká ho dlhá pauza.

Sladký návrat do Neapolu

Tisícky fanúšikov SSC Neapol vítali v pondelok skoro ráno futbalistov tímu, keď sa vracali z Turína po víťazstve nad Juventusom 1:0. Tento triumf priblížil Partenopei k prvému titulu v Serii A od roku 1990.

Neapolčania dorazili z Turína na letisko Neapol-Capodichino o tretej ráno, fanúšikovia ich čakali s transparentmi a vlajkami a spievali oslavné piesne. Hráči Victor Osimhen a Chviča Kvaracchelija vyliezli na strechu tímového autobusu a fanúšikov pozdravili. Po tom, čo sa autobus dostal von z davu a vošiel do mesta, vyrútili sa za ním desiatky skútrov.

Neapol zostal po nedeľnom triumfe na čele tabuľky s náskokom 17 bodov. Na to, aby ho tento víkend korunovali za šampióna súťaže, bude musieť v sobotu zdolať regionálneho rivala zo Salernitany a bude potrebovať, aby Inter Miláno neprehral doma s Laziom Rím. Tréner SSC Luciano Spalletti však v nedeľu uviedol, že "ešte nie je čas začať oslavovať, ešte máme kúsok cesty pred sebou."

Viac o téme: SSC Neapol Stanislav Lobotka Luciano Spaletti