VIDEO Tatar a spol. po domácich prehrách zabrali naplno, trestuhodné zlyhanie Tampy

Tomáš Tatar a Filip ChytilTomáš Tatar a Filip Chytil Zdroj: SITA/AP/Frank Franklin II

NEW YORK - Hokejisti New Jersey v zostave s Tomášom Tatarom zvíťazili vo štvrtom zápase 1. kola play off NHL na ľade New Yorku Rangers 3:1 a vyrovnali stav série na 2:2.

Slovenský útočník odohral 14:07 min. Tampa Bay bez zraneného obrancu Erika Černáka podľahla doma Torontu 4:5 po predĺžení a v sérii prehráva 1:3 na zápasy.

New Jersey uspelo aj v druhom dueli na ľade Rangers, Jonas Siegenthaler si pripísal na konto gól a asistenciu. V bránke domácich dostal pred Jaroslavom Halákom prednosť Igor Šesťorkin, ktorý vykryl 20 striel. Duel v Madison Square Garden rozhodol švajčiarsky obranca Siegenthaler svojím prvým gólom v kariére v play off na 2:1 v 49. minúte po spolupráci s krajanom Nicom Hischierom.

"Skvele ma našiel, ja som skúsil vystreliť a padlo to tam," tešil sa Siegenthaler, pre ktorého to boli prvé body v jeho 14. dueli vo vyraďovačke. Do prázdnej bránky potom pridal poistku Ondřej Palát. Brankár Akira Schmid predviedol 22 úspešných zákrokov a je druhý brankár v histórii New Jersey, ktorý vychytal víťazstvo v oboch svojich prvých dvoch štartoch v play off po Chrisovi Terrerim v roku 1990.

"Hráči predo mnou mi život uľahčili skvelou defenzívou, v dvoch dueloch vonku odrobili skvelú prácu," pochválil spoluhráčov Schmid, ktorý po prvých dvoch dueloch série nahradil v bránke Vítka Vaněčka. Piaty zápas je na programe v noci na piatok na ľade New Jersey.

Tampa premárnila trojgólový náskok

Toronto v 49. minúte prehrávalo na ľade Tampy 1:4, no aj vďaka dvom gólom Austona Matthewsa si vynútilo predĺženie, v ktorom rozhodol v presilovke Alexander Kerfoot v 65. minúte. Maple Leafs sú tak iba krok od postupu do semifinále Východnej konferencie.

"To je presne to, o čom snívate - dať gól v predĺžení zápasu v play off," smial sa po víťaznom stretnutí Kerfoot. "Hoci sme po dvoch tretinách prehrávali o tri góly, stále sme si verili. V tretej sme na nich vybehli a naše opory zariadili predĺženie."

Za Maple Leafs mal tri asistencie William Nylander, brankár Iľja Samsonov vykryl 27 striel. Domácim napokon nepomohli ani dva zásahy Alexa Killorna.

Hokejisti Toronta Maple Leafs Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Chris O'Meara

"Všetko hralo v náš prospech, ale v závere rozhodli špeciálne tímy. Súper dal dva góly v presilovkách. my sme svoje šance na začiatku tretej tretiny nevyužili. Ak by sa tak stalo, bol by to úplne iný príbeh," zhodnotil kouč Tampy Jon Cooper. O trojgólový náskok jeho tím prišiel definitívne v čase 56:04, keď Morgan Rielly vyrovnal na 4:4.

Pred ním dosiahol dva góly v tretej tretine Matthews: "Svoje tempo sme našli až niekedy v polovici druhej tretiny a napriek tomu, že sme mali trojgólové manko, naše nastavenie bolo stále si veriť." Tampa má od roku 2021 bilanciu v predĺženiach v play off výrazne negatívnu 1:8. Za bezgólového stavu v prvej tretine nevyužil domáci Brandon Hagel trestné strieľanie.

Winnipeg na pokraji vypadnutia

Winnipeg podľahol na domácom ľade Vegas 2:4 a v sérii prehráva 1:3. Beett Howden zaznamenal v drese Golden Knights dva presné zásahy: "Dať prvé góly v play off v kariére je pre mňa niečo špeciálne a vďaka chlapcom, že mi na pamiatku odložili puk."

Shea Theodore a Chandler Stephenson si v drese hostí pripísali po dve asistencie. Vegas uspeli v sérii tretíkrát za sebou a postup môžu spečatiť v noci na piatok pred vlastnými fanúšikmi. Domácim nestačili ani gól a asistencia v podaní Blakea Wheelera. Winnipeg navyše prišiel už v prvej tretine o produktívneho centra Marka Scheifeleho, ktorý utrpel zranenie v hornej časti tela.

Hokejisti Vegas Golden Knights Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Fred Greenslade/The Canadian Press

"Uvidíme, ako na tom bude po vyšetreniach," uviedol kouč Jets Rick Bowness. Jeho náprotivok Bruce Cassidy netajil spokojnosť: "Prišli sme si sem po víťazstvo a dosiahli sme dve. Myslím si, že sme boli lepší tím ako domáci."

V Seattli sa predlžovalo

Hokejisti Seattlu zdolali Colorado 3:2 po predĺžení a vyrovnal stav série na 2:2. O triumfe Kraken rozhodol na konci 63. minúty Jordan Eberle v presilovej hre. "Nie sme v tejto sérii favorit a stále je pre nami veľa práce, aby sme niečo dokázali," uviedol pre zámorské médiá Eberle.

Domáci viedli 2:0, no dvoma gólmi v druhej tretine vyrovnal skóre Mikko Rantanen. Ten má na konte v play off už päť gólov a je na čele tabuľky strelcov spolu s Leonom Draisaitlom a Chrisom Kreiderom. Domáci prestrieľali súpera jednoznačne 43:22 a napokon uspeli napriek tomu, že už v prvej tretine prišli pre zranenie o produktívneho útočníka Jareda McCanna po zásahu od obrancu Calea Makara.

"Bol to neskorý hit, puk tam nebol. Zvyšok duelu sme museli hrať bez nášho 40-gólového strelca," sťažoval sa tréner Seattlu Dave Hakstol. Makar dostal najskôr za zákrok päťminútový trest, po zhodnotení videozáznamu mu ho arbitri zmenili na dvojminútový. McCann mal v základnej časti 70 bodov (40+30) v 79 stretnutiach. Piaty duel série je na programe v noci na štvrtok na ľade Colorada.

1. kolo play off NHL

štvrťfinále Východnej konferencie - 4. zápasy:

Tampa Bay Lightning – Toronto Maple Leafs 4:5 po predĺžení (2:0, 2:1, 0:3 - 0:1)
Góly: 10. Killorn (Kučerov, Hedman), 19. Sergačjov (Kučerov, Point), 32. Stamkos (Hedman, Perbix), 39. Killorn (Hagel, Sergačjov) – 25. Acciari (Holl, O'Reilly), 50. Matthews (Marner, Nylander), 53. Matthews (Nylander, Giordano), 57. Rielly (Marner, O'Reilly), 65. Kerfoot (Giordano, Nylander). Brankári: Vasilevskij - Samsonov, strely na bránku: 31:37
/stav série: 1:3/

New York Rangers – New Jersey Devils 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)
Góly: 42. Trocheck (Kreider, Kane) – 3. J. Hughes (Siegenthaler), 49. Siegenthaler (Hischier, Hamilton), 60. Palát (Bratt, Haula). Brankári: Šesťorkin - Schmid, strely na bránku: 23:23
/stav série: 2:2/

štvrťfinále Západnej konferencie - 4. zápasy:

Winnipeg Jets – Vegas Golden Knights 2:4 (1:1, 0:2, 1:1)
Góly: 6. Wheeler (Pionk, Niederreiter), 43. Dubois (Wheeler, Pionk) – 10. Howden (Stephenson), 34. Karlsson (Marchessault, Theodore), 35. Barbašev (Theodore, Stephenson), 60. Howden (Stone). Brankári: Hellebuyck - Brossoit, strely na bránku: 26:30

Seattle Kraken – Colorado Avalanche 3:2 po predĺžení (2:0, 0:2, 0:0 - 1:0)
Góly: 4. Borgen (Larsson, Tanev), 11. Sprong (Schultz), 63. Eberle (Schwartz, Sprong) – 35. Rantanen (MacKinnon, Rodrigues), 40. Rantanen (Girard, Compher). Brankári: Grubauer - Georgijev, strely na bránku: 43:22

Viac o téme: NHL Jaroslav Halák New York Rangers Tomáš Tatar Winnipeg Jets Tampa Bay Lightning New Jersey Devils Colorado Avalanche Toronto Maple Leafs Vegas Golden Knights Seattle Kraken