S Rusmi, Bielorusmi a... Veľkorysý a ľudský krok Wimbledonu smerom k ukrajinským hráčom

Ilustračné foto - Wimbledon
Ilustračné foto - Wimbledon Zdroj: SITA/AP/Alastair Grant

LONDÝN - Vedenie All England Clubu sa rozhodlo zaplatiť dve izby ukrajinským tenistom a ich tímom počas grandslamového turnaja vo Wimbledone. Rovnako daruje jednu britskú libru za každú predanú vstupenku na pomoc Ukrajine. Informovala agentúra AP.

Usporiadatelia turnaja uviedli, že Rusko a Bielorusko pre vojenskú agresiu na Ukrajine nedostanú vysielacie práva na Wimbledon. Rovnako ich médiám neumožnia vstup na turnaj. Medzi požiadavky usporiadateľov patrí aj podpísanie vyhlásenia, že hráči nebudú podporovať ruskú inváziu na Ukrajine.

"Bolo to najťažšie rozhodnutie počas môjho pôsobenia vo funkcii predsedu," povedal dnes šéf klubu Ian Hewitt podľa agentúry AP k návratu hráčov z Ruska a Bieloruska na trávnatý grandslam. Ani vo Wimbledone nesmie hrať pod vlajkou svojej krajiny. Novinári z týchto krajín majú vstup zakázaný.

All England Club 31. marca rozoslal vyhlásenie, v ktorom oznámil, že tento rok umožní hráčom z Ruska a Bieloruska nastúpiť na Wimbledon "ako 'neutrálnym' športovcom a pri dodržaní príslušných podmienok". Klub uviedol, že títo hráči nemajú právo vyjadrovať podporu ruskej invázii na Ukrajinu a prijímať finančné prostriedky z Ruska, Bieloruska a od "spoločností riadených alebo kontrolovaných" týmito dvoma krajinami.

Medzi tenistami, ktorí sa teraz môžu vrátiť na Wimbledon, je napríklad Aryna Sabalenková z Bieloruska, ktorá je v rebríčku na 2. mieste a v januári získala prvý tohtoročný grandslamový titul na Australian Open. V mužskej súťaži sa predstaví Rus Daniil Medvedev, šampión US Open z roku 2021. Ďalšími zvučnými menami sú Victoria Azarenková a Karen Chačanov.

Viac o téme: Ukrajina Wimbledon 2023
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR, ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy