VIDEO Very gut vetr, main taktik, zkusit šúšn! Boss všetkých bossov má dnes veľký deň

Standa Řezáč počas legendárneho rozhovoruStanda Řezáč počas legendárneho rozhovoru

PRAHA - Stanislav Řezáč patrí medzi najúspešnejších českých bežcov na lyžiach. Nezbieral ale úspechy na majstrovstvách sveta, olympiádach či svetovom pohári, jeho špecialitou sú diaľkové preteky, kde pravidelne obsadzuje popredné miesta.

Manžel, otec dvoch synov, niekoľkonásobný medailista z legendárneho Vasovho behu a trojnásobný víťaz Jizerskej päťdesiatky sa narodil 29. apríla 1973. Rodák z Jablonca nad Nisou s lyžovaním začínal pod vedením svojho otca, niekdajšieho víťaza Jizerskej päťdesiatky a neskôr reprezentačného trénera.

Od polovice 90. rokov bol členom bežeckej reprezentácie, avšak po MS v roku 1999 odišiel z Dukly Liberec a prešiel k diaľkovým behom. Odvtedy sa mu podarilo napríklad dvakrát vyhrať celý FIS Marathon Cup (2005, 2012), ktorý zahŕňa najprestížnejšie diaľkové behy, aj seriál pretekov klasickou technikou Ski Classics (2011). V roku 2012 zvíťazil v ankete Kráľ bielej stopy.

Na svojom konte má 23 štartov na Jizerskej päťdesiatke, ktorú trikrát vyhral. Jeho dlhodobým snom je víťazstvo v 90-kilometrovom Vasovom behu, v ktorom skončil štyrikrát za sebou a celkom šesťkrát na stupňoch víťazov, najlepšie bol v roku 2011 druhý. "Vyhrať Vasov beh, cítil by som sa ako majster sveta," povedal pred pár rokmi Řezáč.

Řezáč sa do povedomia širokej verejnosti dostal najmä vďaka legendárnemu rozhovoru spred dvanástich rokov, keď odpovedal na otázky prekvapeného redaktora v nórskom stredisku Birkebeinerrennet tromi jazykmi naraz – po anglicky, nemecky i česky.

Hlášky ako "main taktik zkusit šúšn", či "very gut vetr", už doslova zľudoveli a video, ktoré sa na sociálnych sieťach stalo virálnym, zhliadli už takmer štyri milióny ľudí.

Viac o téme: Stanislav Řezáč
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: YouTube/TVhistorieCZ
  • Zdroj: ČTK, Športky

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy