Veľká zmena pred novou sezónou: Český tím posilní bývalý slovenský reprezentant

Česká biatlonistka Markéta DavidováČeská biatlonistka Markéta Davidová Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

PRAHA - Českým biatlonistkám bude pomáhať slovenský bežecký tréner Martin Bajčičák. Niekdajší slovenský reprezentant v behu na lyžiach sa pred novou sezónou pripojí k nórskemu koučovi Egilovi Gjellandovi.

Doterajší asistent Jiří Holubec povedie ženské béčko. V reprezentačnom áčku sú zatiaľ pre sezónu 2023/2024 tri ženy - Markéta Davidová, Tereza Voborníková a Jessica Jislová. O novinkách v biatlonovej reprezentácii na začiatku prípravy informoval zväz.

Štyridsaťšesťročný Bajčičák má s biatlonom skúsenosti. "Pred olympiádou v Pjongčangu pracoval so sestrami Fialkovými. Bude zodpovedný za bežeckú časť, Egil Gjelland potom predovšetkým za tú streleckú. Je to podobný systém ako u mužov, kde má bežeckú prípravu na starosti Michael Málek a streleckým trénerom je Matt Emmons," uviedol športový riaditeľ zväzu Ondřej Rybář.

Kritériá na zaradenie do reprezentačného áčka splnili len Davidová s Voborníkovou. Na návrh trénerov ich doplnila Jislová. "Jessica dlho bojovala so zdravotnými problémami, do A tímu inak jednoznačne patrí," poznamenal Rybář.

V mužskom áčku sú Michal Krčmář, Tomáš Mikyska, Jakub Štvrtecký, Adam Václavík a Jonáš Mareček. Posledný menovaný sa tam podobne ako Jislová dostal na návrh trénerov. "Predvádzal spoľahlivé výkony v štafetách a dokázal, že je platným členom tímu," povedal športový riaditeľ.

Veľké zmeny sa dotknú aj béčka

Výrazne širšie bude reprezentačné béčko. Kým v minulej sezóne v ňom boli len dvaja muži a dve ženy, tentoraz to bude po piatich v každej kategórii. Aj preto sa k ženskému béčku, v ktorom je okrem iného dlhoročná stabilná členka reprezentácie Lucie Charvátová, presunul Holubec. Doterajší tréner B tímu Aleš Ligaun bude mať nanovo na starosti len mužov.

Aj biatlonisti z rezervného tímu môžu pretekať medzi elitou. "Cieľom je dostať ľudí z béčka do áčka, respektíve do Svetového pohára. Jedna-dve dievčatá určite A tím doplní. Aj mužský tím je prejazdný, vlani to dokázal napríklad Tomáš Mikyska," dodal Rybář.

Väčšina členov elitných reprezentačných tímov odletela na začiatku mája do nórskeho Sjusjönu, kde budú lyžovať. Davidová ale dala prednosť cyklistike v Toskánsku a Krčmář sa z cesty do Nórska ospravedlnil, pretože doopisuje diplomovú prácu.

Zloženie biatlonovej reprezentácie pre sezónu 2023/2024:

Muži:
A tím: Michal Krčmář, Jonáš Mareček, Tomáš Mikyska, Jakub Štvrtecký, Adam Václavík.

B tím: Luděk Abrahám, Vítězslav Hornig, Josef Kabrda, Mikuláš Karlík, Ondřej Mánek.

Ženy:
A tím: Markéta Davidová, Jessica Jislová, Tereza Voborníková.

B tím: Lucie Charvátová, Tereza Jandová, Kristína Otcovská, Eliška Václavíková, Tereza Vinklárková.

Viac o téme: Martin Bajčičák Česko
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy