Sklamaný a nahnevaný: Rusi a Bielorusi? Šport prehral, hromží česká superhviezda

Český vodný slalomár Jiří PrskavecČeský vodný slalomár Jiří Prskavec Zdroj: SITA/AP/Kirsty Wigglesworth

PRAHA - Český vodný slalomár Jiří Prskavec bol veľmi sklamaný, že Medzinárodná kanoistická federácia (ICF) schválila návrat ruských a bieloruských pretekárov do medzinárodných súťaží.

Rozhodnutie ho zaskočilo o to viac, že spoluvytváral s britskou reprezentantkou Eilidh Gibsonovou dotazník pre pretekárov, z ktorých sa drvivá väčšina postavila proti štartu krajín, ktoré vedú vojenskú inváziu na Ukrajine. V rozhovore s novinármi český kajakár povedal, že o veci bude hovoriť aj s predsedom Thomasom Konietskom.

"Som veľmi nahnevaný. Tých odpovedí neprišlo málo a výsledok bol jednoznačný. Povedzme, že 80 percent hlasovalo za úplné vylúčenie Ruska a Bieloruska a ďalších 15 by ich tam pustilo po odsúdení vojny," povedal Prskavec.

"V tomto duchu sme zaslali na Medzinárodnú kanoistickú federáciu list, s tým že je to vôľa slalomových pretekárov. A oni to urobili podľa seba," uviedol olympijský víťaz z Tokia.

Šport málinko prehral

ICF uviedla, že sa do medzinárodných súťaží môžu vrátiť pretekári, ktorí nepodporujú inváziu na Ukrajinu. V takom prípade by mohli štartovať pod neutrálnou vlajkou. Na základe akých podnetov ICF rozhodla, Prskavec netušil. Dvojnásobný majster sveta by mal tento týždeň hovoriť s predsedom federácie Konietskom.

"Predpokladám, že mi bude chcieť vysvetliť ich rozhodnutie. Vždy nám hovorili, že na pretekároch záleží, ale v tejto chvíli to rozhodnutie nebolo na základe vôle pretekárov. Bolo na základe nejakých politických bojov vo vnútri federácie. Mrzí ma to. V taký moment totiž šport málinko prehral," uviedol Prskavec.

Český reprezentant vo vodnom Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Termín návratu ruských a bieloruských do súťaží zatiaľ ICF neupresnila. Uviedla však, že všetky žiadosti o štart prejdú prísnym schvaľovacím procesom.

"Vo chvíli, keď ale majú (ruskí pretekári) fotku s Lavrovom na sociálnych sieťach, tak tam nemajú čo robiť. Sergej Lavrov (minister zahraničia) je čestný predseda Ruskej kanoistickej federácie, takže s ním majú fotku prakticky všetci, ktorí sú dobrí," konštatoval Prskavec.

Problémom je aj prepojenie športu so štátnym sektorom. "Náš šport nie je sponzorsky silný a ľudia sú závislí od štátu, za ktorý jazdí, pretože ten ich platí a financuje im prípravu. Rusi tam teda nemajú byť, pretože rovnaká vláda platí aj tú vojnu. Príde mi to absurdné.

Počkám si ale na finálne stanovisko, s akým ICF príde. Ak napríklad povedia, že nesmú byť v armáde, tak tam aj tak nepôjdu, pretože tam sú podľa mňa všetci," uviedol rodák z Mělníka.

Hrozia paradoxné situácie

Podľa dvadsaťdeväťročného reprezentanta sa v dotazníkoch proti štartu Rusov a Bielorusov vyjadrovali aj Ukrajinci.

"S Eilidh sme to prechádzali a bolo to strašne smutné. Pri predstave, že sú zatvorení, nemôžu trénovať a každému z nich umrel niekto blízky, je ťažké povedať, že Rusi strávili tri mesiace prípravou v Emirátoch. Bolo to veľmi smutné a tým viac nechápem to rozhodnutie, ktoré padlo," podotkol Prskavec.

Nepáčil sa mu ani krok ICF nechať rozhodnutie na usporiadateľoch, či schválených neutrálnych účastníkov do svojich súťaží pustí. Napríklad organizátori Svetového pohára v pražskej Troji naďalej podporujú sankcie uvalené na Rusko a Bielorusko.

"Myslím, že prehodili rozhodnutie na organizátorov, čo je podľa mňa úplne zle. Môže dôjsť k paradoxným situáciám, keď Rusi pôjdu tri preteky a štyri nie," dodal Prskavec.

Viac o téme: Bielorusko Rusko Jíří Prskavec Medzinárodná kanoistická federácia
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy