Kraľoval celej lige a prišla odmena: Skvelá sezóna ho vystrelila až do NHL

Český brankár Aleš Stezka v národnom dreseČeský brankár Aleš Stezka v národnom drese Zdroj: SITA/AP/Andreas Hillergren/TT News Agency

PRAHA - Český hokejový brankár Aleš Stezka uzavrel v utorok v NHL ročnú dvojcestnú zmluvu s vedením tímu Seattle Kraken.

Dvadsaťšesťročný člen širšieho reprezentačného kádra, ktorý má za sebou dve vydarené sezóny v drese extraligových Vítkovíc, si vďaka nej môže zarobiť 950-tisíc dolárov. Klub o dohode informoval na sociálnych sieťach.

"Každý hokejista sa chce v kariére dostať čo najďalej. Kontrakt neberiem ako záruku toho, že budem chytať v NHL. Beriem to skôr ako začiatok sna, ktorý sa stane skutočnosťou až v momente odohraného zápasu.

Nechcem ale vôbec predbiehať. Teraz som šťastný, že som dostal šancu sa presadiť. Urobím maximum, aby som si vybojoval v organizácii čo najlepšiu pozíciu. Nebude to vôbec jednoduché a je predo mnou veľa práce," uviedol Stezka v tlačovej správe agentúry Sport Invest, ktorá ho zastupuje.

"Pri Alešovi sme registrovali záujem viacerých tímov, nakoniec sme celý proces upravili na dve varianty. Bol nadšený z rozhovoru s trénerom bránkarov Seattlu (Stevom Brierom), ktorý bude kľúčový pre jeho adaptáciu na zámorský hokej.

Našou analýzou brankárov celej organizácie, dĺžkou ich zmlúv a súvisiaceho možného vývoja v bránkovisku pre nás Kraken vychádzali ako ideálna alternatíva," uviedol šéf hokejovej sekcie Sport Investu Robert Spálenka,

Stezka bol do NHL draftovaný Minnesotou už v roku 2015 zo 111. miesta celkového poradia, ale v najlepšej lige sveta doteraz šancu nedostal. V zámorí však odchytal dve sezóny v juniorskej USHL za tímy Sioux Falls Stampede (2015/16) a Chicago Steel (2016/17).

"Aleš má dobrú postavu a ide správnym smerom. Sme radi, že ho môžeme privítať v Kraken," vyhlásil generálny manažér klubu a bývalý vynikajúci útočník Ron Francis.

V play off nemal konkurenciu

Stezka prežil na klubovej úrovni výborný ročník. Ostravanom pomohol k druhému miestu po základnej časti a následne do semifinále play off, v ktorom o postupe Hradca Králové rozhodol až posledný siedmy zápas.

V dlhodobej fáze nastúpil Stezka do 39 duelov a odchytal ich s priemerom 2,14 inkasovaného gólu na stretnutie s úspešnosťou zákrokov 92,44 percenta. Päťkrát dochytal zápas s nulou a zaznamenal aj dve nahrávky.

Graeme McCormack strieľa víťazný Galéria fotiek (2) Brankár Vítkovíc Aleš Stezka zasahuje pri šanci hráča Hradca Králové Zdroj: Profimedia

Vo vyraďovacích bojoch kraľoval brankárskym štatistikám v celej extralige. Odchovanec Meteoru Třemošná mal najnižší priemer 1,24 obdržaného gólu na zápas a najvyššiu úspešnosť zákrokov 95,96 percenta. Popri tom vyzbieral z 12 stretnutí, do ktorých zasiahol, dvakrát čisté konto a pripísal si jednu asistenciu.

V národnom tíme Stezka odchytal štyri zápasy s priemerom 1,36 a s úspešnosťou 93,06 percenta. Spolu so Stezkom majú s Kraken kontrakt na budúcu sezónu len gólmani Philipp Grubauer a Chris Driedger.

"Pre Aleša je tento prestup odmenou za tvrdú prácu, veľmi sa ukľudnil. Kľúčové bolo jeho nastavenie, ktoré si odniesol z konca v Liberci. Nezatrpkol, celú situáciu vzal ako výzvu a motiváciu do ďalšej práce. Ohromne sa posunul brankársky a ľudsky. Teraz je pripravený na veľký sen v podobe NHL," skonštatoval Spálenka.

"Je správne nastavený v hlave, stále pozerá dopredu a pritom zostáva nohami na zemi. Typologicky je to brankár spĺňajúci aktuálne požiadavky v top súťažiach - urastený a pritom veľmi pohyblivý brankár, ktorý je navyše už preverený na klubovej i reprezentačnej úrovni," dodal Spálenka.

Viac o téme: HC Vítkovice Ridera Seattle Kraken Aleš Stezka
  • Autor: © Zoznam
  • Twitter/Seattle Kraken
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy