VIDEO NHL nezažila čosi také 66 rokov: Epické predstavenie hokejového deda, chýbal iba zlatý punc

Joe Pavelski jasá po strelenom góle do siete SeattleJoe Pavelski jasá po strelenom góle do siete Seattle Zdroj: SITA/AP/Tony Gutierrez

DALLAS – Keď sa v júni 2019 definitívne rozhodlo, že San Jose príde po 13 rokoch o kľúčového a nedoceneného muža, svet NHL túžil zistiť, v ktorej destinácii si rozloží stan. Chystal sa na oslavu 35. narodenín a ani náhodou nepremýšľal nad dôchodkom.

Joe Pavelski sa 1. júla 2019 upísal tímu Dallas Stars a v Texase si mohli gratulovať. Hoci prvý rok, prerušený covidom, mu nevyšiel úplne podľa predstáv, od januára 2021 ide o jedného z najimpozantnejších tridsiatnikov v súťaži.

V práve prebiehajúcom ročníku nazbieral železný muž NHL 77 bodov, z toho 49 pri vyrovnanom počte hráčov na ľade, odkrútil si všetky zápasy. V tzv. „rate metrics“ mu pri jeho ukazovateli svieti 3,2 bodu na 60 minút vo všetkých herných situáciách.

Nočný prvý zápas série proti Seattlu bol jeho druhým v tohtoročnom play-off. A on si ho takmer úplne ukradol pre seba. Zlodej slnečníc z Dallasu poslal štyri kúsky do siete brankára Grubauera, všetkému chýbala len víťazná bodka.

Big Pavelski, ako znie jeho dlhoročná prezývka vďaka povýšeniu výkonov v dôležitých play-off zápasoch, cítil, že už od začiatku sa niečo varí v dallaskom kotli. "Už pri prvom okruhu počas rozkorčuľovania som cítil dávku adrenalínu. Bol som vzrušený. Začiatok zápasu bol rovnako zábavný, rozhodne cítite energiu z hľadiska. To je na domácom ľade skvelá vec, špeciálne v play-off. Nasajete ju, odrazíte sa od nej a chcete viac," povedal v pozápasovom rozhovore.

Štvorgólové predstavenie muža s číslom 16

Stars nezačali dobre, po prvej tretine svietilo na ukazovateli skóre 2:4. Čoskoro 39-ročný muž z Winsconsinu navyše nehral so svojimi obľúbenými spoluhráčmi z útoku – Jasonom Robertsonom a Roopem Hintzom, ale kouč DeBoer ho postavil k Maxovi Domimu a Masonovi Marchmentovi.

Pavelski skóroval v prvej tretine dvakrát a ešte nik netušil, čo tento zamýšľa tento starý lišiak s číslom 16 na chrbte. Raz sa presadil tečom po strele spoluhráča Thomasa Harleyho od modrej, na 4:4 vyrovnal usmernením puku zo vzduchu.

Práve orientácia v predbránkovom priestore patrí dlhodobo k jeho špecialitám. Po ukončení kariéry Tomasa Holmströma z Detroitu patrí Pavelski v tejto disciplíne k najlepšiemu hráčovi na svete.

Joe, ty sa potmehúdsky Galéria fotiek (6) Joe, čo ten potmehúdsky úsmev? Zdroj: SITA/AP/Tony Gutierrez

Štyri góly hráča staršieho ako 35 rokov v zápase play-off je nevídaný počin. Naposledy sa niečo také podarilo ikonickému montrealskému strelcovi Mauriceovi Richardovi v roku 1957. Pavelski sa tak dostal do vskutku špeciálnej spoločnosti. Navyše, Richard strelil štyri góly vo veku 35 rokov a 245 dní vo finále Stanley Cupu proti Bostonu. Pri mene Pavelski svieti ďaleko vyšší vek.

"Je to iba Joe. Nie som prekvapený, pritom by som mal byť. Každý by mal byť. Je to najstarší hráč na ľade a ďaleko najlepším v oboch tímoch. Ale to je iba Joe," stručne zhodnotil tréner Dallasu Peter DeBoer.

Stars môže najviac mrzieť, že epický návrat svojho lídra nepretavili do prvého víťazného bodu v semifinálovej sérii, v predĺžení ich pokoril Yanni Gourde, muž, ktorý odohral s Tampou Bay nejeden vypätý zápas v play-off.

"Epické, epické," povedal DeBoer ohľadom návratu Pavelskeho do zostavy štvorgólovým spôsobom. "Škoda, že sme ten návrat premrhali a nevyhrali. To ide na zvyšok tímu, pretože on viac než urobil svoju časť. Dnes večer sa nás snažil dotiahnuť k víťazstvu."

Séria Dallasu so Seattleom pokračuje v noci zo štvrtka na piatok opäť v Texase. Stars stoja pre tzv. must win zápasom, pretože ísť k súperovi za stavu 0:2 by predstavovalo hlbokú roklinu, z ktorej by bolo viac než problematické sa vyhrabať. S Pavelskim v zostave však majú šancu nielen na víťazstvo v sérii, ale môžu pomýšľať i na najcennejší grál.

Poďme však krok po kroku. Diel číslo dva vo štvrtok v noci o 3:30 nášho času. Privstanete si, fajnšmekri?

Viac o téme: Dallas Stars Joe Pavelski Seattle Kraken
  • Autor: © Zoznam/Ondrej Herceg
  • Zdroj: Športky