Kde je vôľa, tam je cesta: Extraligisti sa stretli za jedným stolom, majú jasné požiadavky

Hráči HC Košice oslavujú majstrovský titul po 5. zápase finále play-off Tipos extraligy 2022/2023Hráči HC Košice oslavujú majstrovský titul po 5. zápase finále play-off Tipos extraligy 2022/2023 Zdroj: SITA/Marek Lukáč

DEMÄNOVÁ - Extraligové kluby na stredajšom stretnutí v Demänovej deklarovali snahu dohodnúť sa so Slovenským zväzom ľadového hokeja (SZĽH) ohľadom pokračovania najvyššej slovenskej hokejovej súťaže.

Predstavitelia klubov zdôrazňujú, že riadenie ligy by malo byť založené na demokratickom princípe, chcú akcentovať rozvoj mladých hráčov, ako aj rozumné obmedzovanie počtu zahraničných hokejistov v extralige. Žiadajú vytvorenie nezávislého disciplinárneho orgánu a revíznej komisie.

Príkladom môže byť dohoda z Česka

"Dnes sme sa stretli v Demänovej, aby sme prediskutovali postoje väčšiny slovenských extraligových klubov. Najdôležitejšou témou bolo rokovanie so zväzom ohľadom ďalšieho riadenia extraligy. Snažili sme sa o diskusiu intenzívne doteraz a v tejto snahe pokračujeme naďalej. Boli by sme radi, ak by táto dohoda kopírovala všetky vyspelé hokejové ligy vo svete.

Dobrým príkladom je dohoda medzi českým zväzom a Asociáciou profesionálnych klubov ľadového hokeja v Česku. Zatiaľ posledné rokovanie so zväzom sme absolvovali v utorok, navzájom sme si predložili viaceré alternatívy a hľadáme kompromisné riešenie," uviedol v tlačovej správe prezident HC ‘05 Banská Bystrica Tomáš Boľoš.

"Naša platforma chce rozvíjať profesionálny seniorský hokej na Slovensku, chceli by sme akcentovať rozvoj mladých hráčov (do 20 rokov), ako aj rozumné obmedzovanie počtu zahraničných hokejistov v extralige. Za svoje základné piliere považujeme rovnosť a solidaritu všetkých klubov," vyjadril sa prezident HK Nitra Miroslav Kováčik.

Vľavo Martin Mišiak, jedna Galéria fotiek (4) Vľavo Martin Mišiak, jedna z mladých pušiek a nádejí najvyšej hokejovej súťaže Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Viacero podnetných návrhov z dielne APHK

V Demänovej sa stretlo deväť klubov - HC Košice, HC Nové Zámky, HK Poprad, HC´05 Banská Bystrica, HK Nitra, MHk 32 Liptovský Mikuláš, HK Dukla Trenčín, HC 21 Prešov a HK Spišská Nová Ves. Do rokovaní sa však zapájajú aj zvyšné extraligové kluby. Riaditeľku Asociácie profesionálnych hokejových klubov (APHK) Anetu Büdiovú teší, že partneri prejavili záujem o predĺženie opcií s APHK.

"Partneri extraligy, na čele s generálnym partnerom spoločnosťou TIPOS, partnerom Tipsport aj RTVS nám vyjadrili podporu v našej snahe o konsolidáciu pomerov a stabilizovanie vzťahov. Veríme, že sa v najbližších dňoch so SZĽH dohodneme," uviedla Büdiová v tlačovej správe.

Kluby presadzujú viaceré návrhy, ktorými chcú zlepšiť fungovanie najvyššej súťaže. Podľa nich by malo byť riadenie extraligy založené na demokratickom rozhodovaní všetkých klubov, ktoré sú jej členmi, a to na základe kvalifikovaného väčšinového princípu. Žiadny klub by nemal mať prednostné postavenie, ani právo veta pri rozhodovaní.

Spoznávate ten úprimný úsmev? Galéria fotiek (4) Spoznávate ten úprimný úsmev? Správne, to je nitriansky miláčik Adam Sýkora Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Extraligisti žiadajú tiež posilnenie informačného systému, ktorý by mal byť nositeľom všetkých informácií a štatistík o lige. Tie by mali byť obsahom webstránky extraligy, ako aj modernej voľne dostupnej aplikácie.

Podľa klubov by mala mať extraliga profesionálnych rozhodcov, ktorých bude pravidelne vzdelávať za účasti zahraničných expertov. Takisto by mala disponovať nezávislým disciplinárnym orgánom, ktorý bude sporné situácie rozhodovať do 24 hodín od konca zápasu, ako aj nezávislý odvolací orgán - revíznu komisiu.

Kluby chcú, aby extraliga vytvárala podmienky pre podporu talentovaných mladých hokejistov tým, že vytvorí funkčný mechanizmus ich zapojenia sa do súťaže (nováčikovské kontrakty, pravidelné vyhodnocovanie odohraného času nováčikov, špeciálne ceny pre talentovaných mladých hokejistov). Žiadajú zefektívnenie iných foriem sledovania ligy - prostredníctvom televíznych prenosov, online streamov, špeciálneho youtube kanála či online aktualizovaných sociálnych sietí.

Zmluva o odstúpení marketingových práv medzi SZĽH a extraligovými klubmi vypršala na konci sezóny a je tak potrebné nájsť spoločnú reč nielen o nich, ale aj o športovom riadení súťaže. K rokovaniam s klubmi sa už v utorok vyjadril prezident SZĽH Miroslav Šatan. Aj on verí, že strany v najbližších týždňoch nájdu spoločné riešenie.

"Klubom sme predstavili dve varianty riešenia, o ktorých sme niekoľko hodín diskutovali. V ďalších dňoch sa budeme snažiť nájsť spoločné prieniky s predstavou klubov," povedal pre hockyslovakia.sk po utorňajšom stretnutí prezident SZĽH Miroslav Šatan.

Viac o téme: HC Košice Miroslav Šatan HK Poprad HKM Zvolen HK Nitra HC Slovan Bratislava HC 05 Banská Bystrica HK Dukla Trenčín HK Spišská Nová Ves HC Nové Zámky MHk 32 Liptovský Mikuláš HK Dukla MIchalovce APHK Tipos extraliga Asociácia profesionálnych hokejových klubov HC 21 Prešov
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy