VIDEO Prelomili kliatbu, ale na krku už majú nôž: V kolíske hokeja opäť úradovali hostia

Alexander Kerfoot (Toronto) strieľa na bránku FloridyAlexander Kerfoot (Toronto) strieľa na bránku Floridy Zdroj: SITA/AP/Frank Gunn/The Canadian Press

TORONTO - Hokejisti Floridy Panthers zvíťazili aj v druhom semifinále Východnej konferencie play off zámorskej NHL na ľade Toronta Maple Leafs 3:2 a v sérii vedú už 2:0 na zápasy.

Panthers vyhrali päť zápasov vo vyraďovačke za sebou. Dallas zvládol druhý domáci duel so Seattlom, ktorý zdolal 4:2 a sériu vyrovnal na 1:1.

Panthers vyhrali v úvodnom stretnutí 2. kola 4:2 a zvládli aj druhý duel v Toronte. Po necelých šiestich minútach v ňom síce prehrávali 0:2, no do prvej prestávky znížil Anton Lundell a Florida otočila hneď na začiatku druhého dejstva vďaka dvom gólom v priebehu 47 sekúnd. Postarali sa o ne Aleksander Barkov (20:19) a Gustav Forsling (21:06).

Výborný výkon predviedol opäť Sergej Bobrovskij, ktorý mal 34 úspešných zákrokov. "V play off potrebujete kvalitný výkon od brankára. V úvode to mal ťažké, ale potom už bol neprekonateľný. Chytal skvele a aj hráči pred ním odvádzali svoju robotu zodpovedne," povedal pre nhl.com tréner floridského tímu Paul Maurice.

Gólová oslava hráčov Floridy Galéria fotiek (8) Gólová oslava hráčov Floridy Panthers Zdroj: SITA/AP/Chris Young/The Canadian Press

"Panteri" vyhrali už piaty duel v play off po sebe, v úvodnom kole vyhrali posledné tri, keď vyradili Boston 4:3 na zápasy.

"Je to play off. Vedeli sme, že na nás vybehnú, mali sme to lepšie ustáť. Po prvej tretine sme si však povedali nejaké veci, spravili sme jemné úpravy a fungovalo to. Veľmi nám pomohlo, že hneď v prvom striedaní vyrovnal Barkov a v ďalšom sme sa dostali do vedenia. Hralo sa nám potom oveľa lepšie," dodal útočník "panterov" Matthew Tkachuk.

Ten zaznamenal asistenciu pri víťaznom góle Forslinga a s 15 bodmi (5+10) sa dotiahol na lídra produktivity play off Leona Draisaitla z Edmontonu.

Toronto malo výborný vstup do zápasu, keď v čase 2:20 otvoril skóre Alexander Kerfoot a v 6. minúte využil presilovku Ryan O'Reilly. Ešte v prvej tretine však znížil Lundell po skvelej prihrávke Sama Reinharta.

"Lundellov gól bol nesmierne dôležitý. Od tohto bodu sa to zmenilo, pretože ak by sme nezastavili lavínu, mohli sme prehrať aj 0:12," dodal Maurice.

Obrovské sklamanie na strane Toronta

Séria sa za stavu 2:0 pre Floridu presúva na dva zápasy na ľad Panthers, tretí duel je na programe v noci na pondelok. "Sme všetci veľmi sklamaní. Prehrávať 0:2 po domácich zápasoch, to nie je ideálny scenár. Ale séria je ešte dlhá, musíme stavať na našej hre a veriť si. Treba vyhrať ďalší zápas," povedal Ryan O’Reilly. Maple Leafs inkasovali po stratách vo svojom pásme.

Pred gólom na 2:2 prišiel o puk William Nylander a pred tretím zásahom spravil chybu Auston Matthews. "Je to veľké sklamanie. V prvom kole sme nespravili ani jednu podobnú chybu. Teraz si vybudujeme vedenie a potom im to odovzdáme ako na tácke. Keď to s túžbou po víťazstve myslíte vážne, tak si to nemôžete dovoliť," hneval sa tréner "javorových listov" Sheldon Keefe.

Sklamaní hráči Toronta odchádzajú Galéria fotiek (8) Sklamaní hráči Toronta odchádzajú do kabín Zdroj: SITA/AP/Chris Young/The Canadian Press

Pre nešpecifikované zranenie nedohral zápas útočník Toronta Matthew Knise, ktorého v 17. minúte prvej tretiny narazil na mantinel Sam Bennett. Keefe po zápase nemal informácie o stave 20-ročného amerického hokejistu a syna slovenských rodičov.

Matthews zaznamenal jednu asistenciu a bodoval vo ôsmom zápase play off za sebou, čo dosiahol ako štvrtý hráč v histórii klubu a vyrovnal rekordnú sériu (Gary Roberts 2002, Doug Gilmour 1993, Gary Leeman 1986).

Všetci boli skvelí a Dallas vyrovnal sériu

Dallas rozhodol o svojom triumfe v druhej tretine, ktorú vyhral 3:1. Gól a asistenciu zaznamenali Tyler Seguin aj 19-ročný Wyatt Johnston, skóroval aj Jevgenij Dadonov.

Víťazný zásah zaznamenal Joe Pavelski, ktorý zvýšil na 3:1 pre Stars a strelil už svoj piaty gól v sérii. Tridsaťosemročný veterán vynechal pre otras mozgu celé prvé kolo s Minnesotou a vo svojom prvom zápase v play off strelil proti Seattlu štyri góly.

V pozadí gólová radosť Galéria fotiek (8) V pozadí gólová radosť domácich hráčov z Dallasu, v popredí sklamaní hráči Seattlu Zdroj: SITA/AP/Tony Gutierrez

Pavelski sa stal len druhým hráčom v klubovej histórii, ktorý dal päť gólov za dva zápasy v bojoch o Stanleyho pohár. Naposledy to dokázal Steve Payne v roku 1981. Na konte má už 69 presných zásahov vo vyraďovačke a vylepšil svoj vlastný rekord spomedzi rodákov z USA.

Z aktívnych hráčov dali viac gólov v play off len Alex Ovečkin (72) a Sidney Crosby (71). Triumf Dallasu vychytal Jake Oettinger (25 zásahov), prekonali ho len Tye Kartye a Jordan Eberle. Séria sa sťahuje na ľad Kraken.

"On je vo všetkom dobrý, či ide o golf, karty alebo stolný hokej," povedal Seguin na adresu Pavelského. "Chceli sme prvé kolo vyhrať pre neho, vedeli sme, že sa vráti. Je späť a strelil päť gólov za šesť tretín. Chceme pre neho ešte viac," dodal.

Tyler Seguin (Dallas) a Galéria fotiek (8) Tyler Seguin (Dallas) a jeho gólová radosť v zápase proti Seattlu Zdroj: SITA/AP/Tony Gutierrez

Tréner Peter DeBoer bol s výkonom spokojný. "Všetci boli skvelí, dnes sme nemali žiadnych čiernych pasažierov," uviedol tréner Stars.

Triumf Dallasu vychytal Jake Oettinger (25 zásahov), prekonali ho len Tye Kartye a Jordan Eberle. "Tímy, ktoré niečo dokázali, vedeli vždy reagovať na prehru. Preniesli sme si dobré veci a poučili sme sa zo zlých," povedal Oettinger. Kvalitný výkon podal aj jeho konkurent Philipp Grubauer, ale tímu nestačilo ani jeho 33 zákrokov.

"Chytal výborne, držal nás v hre. Nemal dnes dostatočnú podporu od našich hráčov," povedal tréner Seattlu Dave Hakstol. Séria sa sťahuje na ľad Kraken.

2. kolo play off NHL:

semifinále Východnej konferencie - 2. zápas:
Toronto Maple Leafs - Florida Panthers 2:3 (2:1, 0:2, 0:0)
Góly: 3. Kerfoot (Schenn, Rielly), 6. O'Reilly (Marner, Matthews) - 12. Lundell (Reinhart), 21. Barkov (Duclair), 22. Forsling (Tkachuk, Lundell). Brankári: Samsonov - Bobrovskij, strely na bránku: 37:29.
/stav série 0:2/

semifinále Západnej konferencie - 2. zápas:
Dallas Stars - Seattle Kraken 4:2 (0:0, 3:1, 1:1)
Góly: 24. Johnston (Miller, Domi), 30. Dadonov (Benn, Suter), 37. Pavelski (Johnston, Seguin), 51. Seguin (Harley, Hintz) - 32. Kartye (Dunn), 57. Eberle (Gourde). Brankári: Oettinger - Grubauer, strely na bránku: 37:27.