Komu ostane v rukách Čierny Peter? Slovenské hviezdy čaká dráma na divokej vode

Slovenský reprezentant Jakub GrigarSlovenský reprezentant Jakub Grigar Zdroj: TASR/Ján Krošlák

BRATISLAVA - Pre slovenských vodných slalomárov sa začína boj o miestenky na OH 2024 v Paríži.

Dve z najdôležitejších podujatí sezóny ich čakajú počas nasledujúcich dvoch víkendov v Čunove a Liptovskom Mikuláši, kde sa pobijú v štyroch samostatných pretekoch o body do reprezentačného A-tímu, družstva do 23 rokov a družstva juniorov.

Nominačné preteky sa uskutočnia 6. a 7. mája v čunovskom Areáli Divoká voda a 13. a 14. mája v Liptovskom Mikuláši. V každej kategórii rozhodnú o zložení reprezentačnej trojice.

Všetky štyri nominačné preteky sú rovnako bodované - za prvé miesto je 22 bodov, za druhé 20 bodov, za tretie 18 bodov a následne každé ďalšie umiestnenie o jeden bod menej až po 20. miesto. Do konečného sčítavania sa rátajú tri najlepšie bodové hodnotenia zo štyroch nominačných pretekov.

V uplynulých rokoch bolo zvykom, že najväčšia dráma na divokej vode sa odohrávala v kategórii C1 muži, kde má Slovensko štyroch špičkových kanoistov. O miesto v reprezentácii bude aj tento rok bojovať dvojnásobný olympijský víťaz Michal Martikán, jeho súpermi budú strieborný olympijský medailista z Ria 2016 Matej Beňuš, úradujúci vicemajster sveta Alexander Slafkovský a najmladší zo štvorice Marko Mirgorodský.

Práve vďaka 2. miestu na minuloročných MS bude mať Slafkovský 24-bodovú výhodu, ktorá mu v celkovom sčítaní bodov zabezpečí, že do konečného počtu sa mu zohľadnia tri najlepšie bodové hodnotenia z piatich pretekov.

Kľúčové preteky

Olympijské miestenky obhajujú kajakárka Eliška Mintálová, kajakár Jakub Grigar, kanoistka Monika Škáchová a kanoista Matej Beňuš.

"Začíname tvoriť olympijské družstvo. Tieto nominačné preteky sú kľúčové aj vzhľadom na olympijské hry v Paríži 2024. Kto sa nedostane do reprezentácie, nebude mať šancu bojovať o olympiádu," povedal pre web canoe.sk Róbert Orokocký, športový riaditeľ sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky.

"Z môjho pohľadu budú zaujímavé súboje vo všetkých kategóriách a vyrovnané to bude napríklad aj u kanoistiek (C1 ženy). U kanoistov do súbojov o seniorské miesta tento rok môžu zasiahnuť aj ďalší mládežníci.

Slovenský reprezentant Matej Beňuš Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Prajem všetkým pretekárom čo najkvalitnejšie jazdy a dúfam, že sa nám vyformuje reprezentácia, v ktorej každý pretekár bude schopný na majstrovstvách sveta vyjazdiť pre Slovensko miestenku na olympiádu."

Členovia reprezentačného A-družstva, tímu do 23 rokov a juniorov sa následne pobijú o svetové a európske tituly. Majstrovstvá sveta, ktoré budú zároveň hlavnou olympijskou kvalifikáciou, sa uskutočnia v Londýne 19. až 24. septembra.

Olympijskú miestenku si však môžu vodní slalomári vyjazdiť aj na Európskych hrách v Krakove (29. júna - 2. júla). O menovitom zložení slovenskej vodnoslalomárskej výpravy na OH 2024 sa rozhodne tento rok začiatkom októbra vo finále Svetového pohára v Paríži.

Viac o téme: Michal Martikán Matej Beňuš Alexander Slafkovský Jakub Grigar Monika Škáchová Marko Mirgorodský OH 2024 Eliška Mintálová
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy