Deň, na ktorý čakala celá Sparta: Fanúšikovia jasajú, trvalo to viac ako 100 rokov

Ultras Sparty PrahaUltras Sparty Praha Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

PRAHA - Futbalová Sparta bude musieť podľa riaditeľa komerčného úseku Tomáša Krivdu v budúcnosti opustiť štadión na Letnej a pristúpiť k výstavbe nového inde v Prahe.

Hlavným variantom je Strahov, kde by Sparta chcela vybudovať národný štadión s kapacitou cez 30 000 miest. Člen predstavenstva klubu Křivda to povedal v rozhovore pre Radiožurnál Sport. Sparťania pôsobia na mieste súčasného štadióna od roku 1917.

"Sparta rozhodne bude musieť pristúpiť k stavbe nového štadióna, pretože ak by sme súčasný štadión mali v úvodzovkách len prestavovať a ďalej modernizovať, tak nám už neponúka možnosti na zvyšovanie kapacity a zvyšovanie komfortu návštevníkov. Keď to poviem najjednoduchším spôsobom, chýba nám tu miesto, v ktorom by sme zlepšovali služby pre návštevníkov štadióna a prípadne navyšovali kapacitu," povedal Křivda.

Musíme ísť nielen do výšky, ale aj do šírky

Pripomenul, že organizovať futbalový zápas je v súčasnosti oveľa náročnejšie ako pri poslednej rekonštrukcii letenského štadióna v 90. rokoch. "Ak dnes organizujete futbalové stretnutie, tak aj sprievodné aktivity typu televízny prenos a mediálny záujem potrebujú väčšie plochy na štadióne, ako tomu bolo predtým. Dnes sme na limite, ak nie za limitom u nás na Letnej," uviedol Křivda.

Sparte by nepomohol ani fakt, že popri súčasnom štadióne je nevyužitý pozemok, na ktorom mal vyrásť luxusný hotel. Majiteľ Energetického a priemyselného holdingu a vlastník futbalovej Sparty Daniel Křetínský však stavbu pred dvoma rokmi kvôli koronavírusu pozastavil.

"Ak budeme chcieť zvýšiť kapacitu štadióna, musíme ísť nielen do výšky, ale aj do šírky. A ani pozemok, ktorý je vedľa (štadiónu), nie je dostatočne veľký, aby sme sa naň so štadiónom zmestili, ak máme dodržať rozmery ihriska, veľkosť tribún a príchody a odchody (fanúšikov) na štadión," vyhlásil. 

Lukáš Haraslín rozhodol české Galéria fotiek (3) Zdroj: Profimedia

Ohľadom výstavby nového štadióna Sparty nechce budiť veľké očakávania. "Rozhodne to nie je horizont najbližších rokov. V tejto chvíli nie sme v situácii, keď by sme mali jasne definované, kde by nový štadión mohol a mal stáť. Nie sme v situácii, kedy by sme mali akékoľvek povolenia pre stavbu nového štadióna.

So znalosťou týchto procesov a dĺžky akékoľvek stavby v Českej republike môžeme povedať, že horizont rozhodne presahuje nasledujúcich päť rokov. Pravdepodobne to bude trvať ešte dlhšie," mienil Křivda.

Dopravná dostupnosť a vzdialenosť od centra

Za jedno zo zásadných kritérií nového štadióna považuje dopravnú dostupnosť pre fanúšikov a vzdialenosť od centra. "V tejto chvíli je najdôležitejšie, vzhľadom na dĺžku povoľovacích procesov, aby to bolo miesto, ktoré je určené pre šport. Ak by sme do celého procesu mali zakomponovať ešte zmenu územného plánu, tak ho o niekoľko rokov natiahneme\" konštatoval Křivda.

Primárnym variantom pre Spartu je Strahov, kde už má tréningové centrum. "Strahov ako miesto českého športu je aj územným plánom určené ako miesto pre športoviská a je logickou voľbou pre prípadnú výstavbu športového štadióna.

Aj dopravná dostupnosť strahovského kopca sa má v nasledujúcich rokoch vďaka rozšíreniu mestskej dopravy výrazne zlepšiť. V tejto chvíli môžem povedať, že hlavnóu možnosťou je vybudovanie nového štadióna na Strahove," podotkol Křivda.

Lukáš Haraslín (22) a Galéria fotiek (3) Zdroj: Profimedia

Generálny riaditeľ Pražanov František Čupr už v septembri 2021 informoval, že Sparta ponúkla Futbalovej asociácii ČR vybudovanie národného štadióna na mieste súčasného štadióna Evžena Rošického.

"V tejto chvíli čakáme na rozhodnutie valného zhromaždenia Futbalovej asociácie, ktorá na svojom poslednom zasadnutí dala výkonnému výboru asociácie za úlohu pripraviť varianty riešenia budúcnosti areálu štadióna Evžena Rošického.

Ako Sparta sme Futbalovej asociácii ponúkli spoluprácu. Akonáhle budeme mať spätnú väzbu od Futbalovej asociácie, a ak bude pozitívne, sme pripravení okamžite začať na projekte v spolupráci s Futbalovou asociáciou pracovať," uviedol Křivda.

Aspoň 30-tisíc

Štadión by podľa neho mal minimálnu kapacitu 30-tisíc miest, skôr však viac. "Je to s ohľadom na to, aby sme dokázali fanúšikom ponúknuť dostatok miest pri exponovaných zápasoch (Sparty) aj národného tímu. Súčasná kapacita nášho štadióna aj štadióna nášho rivala (Slavie) v Edene sa javí ako nedostatočná," vyhlásil Křivda. Oba najväčšie štadióny v Česku pojmú necelých 20 tisíc divákov.

"Zároveň s kapacitou, ktorá bude presahovať 30-tisíc miest, sa môžeme aj do budúcnosti uchádzať o spoluorganizáciu majstrovstiev Európy vo futbale a ďalších veľkých športových podujatí," poznamenal Křivda.

Možnú kapacitu štadióna obhajuje. "Priemerná návštevnosť na Sparte sa zdvíha dlhodobo. V súčasnej dobe máme najvyššiu priemernú návštevnosť za posledných 40 rokov. O naše posledné (ligové) derby so Slaviou sme sledovali taký záujem, že si trúfam s pokojným svedomím povedať, že by sme vypredali štyridsať- a možno aj päťdesiattisícový štadión," povedal Krivda.

Sparta by výstavbu štadióna financovala sama. "Neočakávame k stavbe štadióna žiadnu podporu z verejných zdrojov. Ako investor sme pripravení zafinancovať stavbu štadióna z vlastných zdrojov," mienil Křivda.

Viac o téme: AC Sparta Praha Letná
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy