Real Madrid ukončil 9-ročné čakanie a oslavuje trofej: Copa del Rey mu vystrelil Rodrygo!

Futbalisti Realu Madrid sa tešia zo zisku Copa del ReyFutbalisti Realu Madrid sa tešia zo zisku Copa del Rey Zdroj: SITA/AP/Jose Breton

SEVILLA - Futbalisti Realu Madrid sa stali po dvadsiaty raz víťazmi Španielskeho pohára. V sobotňajšom finále Copa del Rey zdolali na štadióne v Seville Osasunu Pamplona 2:1 vďaka dvom gólom Brazílčana Rodryga, ktorému výrazne pomohol Vinicius Junior.

Pre Real je to prvý triumf v Španielskom pohári od roku 2014, celkovo absolvovali štyridsiate finále v histórii. Pre hráčov Osasuny bolo druhé - v roku 2005 podľahli "býci" v boji o cennú trofej Betisu Sevilla 1:2 po predĺžení a pre navarrský klub by to bola prvá veľká trofej vôbec.

Rodrygo a Vinícius Júnior Galéria fotiek (18) Zdroj: SITA/AP/Jose Breton

"Biely balet" sa ujal vedenia už v 2. minúte, keď sa po krídelnej akcii Viniciusa presadil jeho krajan Rodrygo. Prvý menovaný obohral Rubena Penu a spoluhráčovi poslal loptu na hranicu malého vápna, odkiaľ Rodrygo skóroval s prispením teču jedného z obrancov.

Bol to najrýchlejší gól vo finále pohára od roku 2006, keď poslal Raul Tamudo do vedenia Espanyol v zápase proti Realu Zaragoza (4:1).

Dvojica bola súčasťou ďalšej veľkej príležitosti, Rodrygo tentokrát zaskočil obranu a prenechal v pokutovom území loptu pre Karima Benzemu. Kvalitným zákrokom sa však blysol brankár Sergio Herrera. Zo štandardky potom pohrozil David Alaba, ktorý opečiatkoval brvno.

Jeho spoluhráč Daniel Carvajal zabránil o niečo skôr vyrovnaniu, keď po úniku Abdeho Ezzalzouliho nahradil na bránkovej čiare prekonaného Thibauta Courtoisa.

Vinícius Júnior sa teší Galéria fotiek (18) Zdroj: SITA/AP/Jose Breton

Na konci prvého dejstva sa začali emócie stupňovať a Vinicius obdržal žltú kartu za hádku s náhradníkom súpera Chimym Avilom. Alaba zohral úlohu i v akcii, ktorá viedla k vyrovnávajúcemu gólu v 58. minúte.

Osamotený Ezzalzouli centroval pred bránu, keď sa lopta odrazila od obrancu za hranicu šestnástky k úspešnému strelcovi Lucasovi Torrovi. Počas bujarých osláv zranila svetlica jedného z fanúšikov Osasuny.

Rodrygo vsietil víťazný gól v 70. minúte - poslal do siete zablokovaný pokus Toniho Kroosa. Na začiatku akcie stál Vinicius, ktorého vysunul v závere duelu striedajúci Marco Asensio a Brazílčan sa snažil prihrať loptu Benzemovi pred prázdnu bránu. Tento zámer však prekazil Herrera.

Hráči Realu Madrid oslavujú Galéria fotiek (18) Zdroj: SITA/AP/Jose Breton

"Boli to rozdieloví hráči, Vini ich zneistil a Rodrygo strelil dva góly. Táto trofej prišla v dôležitej chvíli, prešli sme si veľmi náročnými zápasmi a je to zaslúžená odmena za triumfy nad silnými súpermi," citovala trénera víťazného tímu Carla Ancelottiho agentúra AFP.

Budeme oslavovať iba trochu

Jeho tím zdolal v predošlých fázach Barcelonu i Atletico Madrid. Kormidelník zároveň priznal, že tím neplánuje oslavovať naplno vzhľadom na utorňajšie semifinále Ligy majstrov proti Manchestru City: "Túto noc budeme oslavovať. Trochu, nie veľa. Potom sa vrátime k príprave na utorok."

Tréner zdolaného tímu Jagoba Arrasate postavil na pravú stranu obrany aj stredopoliara Jona Moncayolu. Cieľ bol zastaviť Viniciusa. "Je veľmi náročné brániť Viniciusa a myslím si, že City sa bude v utorok trápiť tiež.

Nie je novinka, že vyčnieva a dva góly strelil Rodrygo. Hovoríme o dvojici, ktorá patrí k najlepším na svete. Šampión je Madrid, zaslúžil si to. My sme však hrdí na náš tím a pokúsime sa o to znova," povedal k finále Arrasate. Jeho tím čaká najbližší zápas proti Almerii, ktorú privíta v sobotňajšom ligovom stretnutí. V tabuľke La Ligy mu patrí desiate miesto

Luka Modrič s trofejou Galéria fotiek (18) Zdroj: SITA/AP/Jose Breton

finále Španielskeho pohára:

Real Madrid - Osasuna Pamplona 2:1 (1:0)

Góly: 2. a 70. Rodrygo - 58. Torro, ŽK: Milito, Vinícius Júnior, Valverde, Courtois – David García, Barja

Real: Courtois – Carvajal, Milito, Alaba, Camavinga - Valverde, Tchouaméni (69. Rüdiger), Kroos (82. Modrić) – Rodrygo (89. Asensio), Benzema, Vinícius Júnior.

Osasuna: Herrera – Pea (75. Rubén García), Aridane, David García, Cruz – Moncayola, Torro (96. Ibanez), Gómez (86, Kike Garcia) – Oroz, Budimir (70. Ávila), Ezzalzouli (75. Barja).

Viac o téme: Carlo Ancelotti Real Madrid Luka Modric CA Osasuna Karim Benzema Vinícius Júnior Rodrygo