Dúbravka z lavičky sledoval prehru s Arsenalom, Benrahma prekvapil De Geu a obral United o body

Futbalisti Arsenalu Martin Odegaard (vpravo) a Bukayo Saka sa tešia po strelení góluFutbalisti Arsenalu Martin Odegaard (vpravo) a Bukayo Saka sa tešia po strelení gólu Zdroj: TASR/AP/Jon Super

LONDÝN - Futbalisti Arsenalu triumfovali v nedeľnom šlágri 35. kola anglickej Premier League na pôde Newcastlu United 2:0. V tabuľke zaostávajú za lídrom Manchestrom City o bod, obhajca titulu, ktorý v sobotu zdolal Leeds 2:1, má však zápas k dobru.

Newcastle zostal na tretej priečke, na Arsenal stráca už 16 bodov, no pred štvrtým Manchestrom United má stále dvojbodový náskok. "Červení diabli" totiž nevyužili šancu predstihnúť "straky", keď prehrali na ihrisku West Hamu United 0:1.

Slovák Martin Dúbravka sledoval šláger kola z lavičky náhradníkov, v bráne Newcastlu dostal opäť prednosť Nick Pope. Už v 8. minúte prišiel kontroverzný moment. Domáci Bruno Guimaraes trafil v súperovej šestnástke ruku obrancu Arsenalu a bývalého hráča MŠK Žilina Jakuba Kiwiora a rozhodca nariadil pokutový kop.

Vzápätí si však VAR zavolal arbitra a ten po dlhom preskúmavaní videa pôvodný verdikt zrušil a penaltu odvolal. Krátko na to sa Arsenal ujal vedenia, keď Popea prekonal strelou z diaľky Martin Ödegaard. Kapitán "gunners" zaznamenal už 15. gól v prebiehajúcej ligovej sezóne. Nórsky reprezentant sa stal po Cescovi Fabregasovi (2009/2010) iba druhým stredopoliarom v klubovej histórii, ktorý dokázal v jednej sezóne dosiahnuť 15 presných zásahov.

Hostia poistili výhru v 71. minúte, keď si po centri Gabriela Martinelliho loptu nešťastne zrazil do vlastnej siete obranca "Magpies" Fabian Schär. Arsenal slávil druhé víťazstvo za sebou, keď nadviazal na triumf nad Chelsea (3:1), naopak domáci po troch výhrach vyšli tentoraz bodovo naprázdno.

O prehre United rozhodol gól Benrahmu

O triumfe West Hamu rozhodol gól alžírskeho stredopoliara Mohameda Saida Benrahmu, ktorý v 27. minúte po individuálnej akcii prekvapil brankára Davida De Geu nie príliš prudkou strelou z 20 metrov.

Domáci sa dožadovali pokutového kopu po tom, ako obranca hostí Victor Lindelöf zasiahol vo vlastnej šestnástke loptu rukou, rozhodca Peter Bankes však penaltu neodpískal a nezareagoval ani VAR. Smolu mali aj hostia, v 32. minúte trafil Christian Eriksen žrď.

Zverenci trénera Erika ten Haga si aj po prehre držia v tabuľke štvrtú priečku zaručujúcu účasť v Lige majstrov 2023/2024, piaty Liverpool stráca na nich bod. United však odohrali o zápas menej. West Ham ukončil sériu troch prehier a od zostupových priečok sa vzdialil na rozdiel 7 bodov.