VIDEO Tomáš Tatar aktérom kanonády New Jersey: Takýto zápas sa len tak nevidí

Tomáš Tatar a jeho spoluhráči sa tešia z góluTomáš Tatar a jeho spoluhráči sa tešia z gólu Zdroj: SITA/AP/Adam Hunger

NEWARK - Hokejisti New Jersey v zostave so slovenským útočníkom Tomášom Tatarom si v 2. kole play off NHL pripísali prvé víťazstvo.

V treťom dueli semifinále Východnej konferencie zdolali doma Carolinu 8:4 a stav série znížili na 1:2. Blízko k postupu je Florida, ktorá uspela aj v treťom stretnutí s Torontom. Po domácom triumfe 3:2 po predĺžení je to v sérii už 3:0. Seattle vedie nad Dallasom 2:1 na zápasy, hráči Kraken vyhrali tretí duel doma 7:2.

Jack Hughes sa v drese New Jersey blysol dvoma gólmi a dvoma asistenciami. "Sme späť v hre. Znížili sme na 1:2 a máme skutočne dobrú šancu, aby sme v ďalšom stretnutí sériu vyrovnali. Dostali sme sa do dobrej pozície. Ak budeme opäť súťaživí, sústredení a od prvého buly pripravení na ďalší zápas, máme šancu niečo veľké dosiahnuť," povedal pre nhl.com Jack Hughes.

Jeho brat Luke Hughes absolvoval debut v play off a v pozícii obrancu si pripísal dve asistencie. "Myslím si, že zažil skvelý večer - od prvého striedania až po koniec stretnutia," vyjadril sa na adresu 19-ročného Američana tréner Devils Lindy Ruff.

Carolina trikrát šokovala diablov v oslabení

Dawson Mercer bol pri troch góloch domácich. Presadila sa aj posila zo San Jose, švajčiarsky útočník Timo Meier strelil prvý gól a dosiahol prvý bod v tohtoročných bojoch o Stanleyho pohár. "Naši elitní hráči zabrali. Predviedli to, čo od nich potrebujeme," spokojne konštatoval Ruff.

"Diabli" triumfovali napriek tomu, že Carolina im dala až tri góly vo vlastnom oslabení. Hurricanes sú štvrtý tím v histórii NHL a prvý za uplynulých 40 rokov, ktorý dokázal trikrát skórovať v oslabení v jednom dueli play off.

Jeden gól v oslabení dosiahli aj hráči New Jersey, na 3:0 ním v 13. minúte zvýšil Michael McLeod pri vylúčení Tatara za hru vysokou hokejkou na Sebastiana Aha. Slovenský útočník odohral celkovo 12:16 min, mal dva mínusové body, dve trestné minúty a jeden "hit". Domácich nasmerovali k víťazstvu tri góly v prvej tretine, hneď v úvode druhej potom zvýšil svojím prvým gólom v tohtoročnej vyraďovačke Nico Hischier na 4:0.

Brankár Vítek Vaněček prispel k triumfu 26 úspešnými zákrokmi. Bol to jeho prvý štart od druhého zápasu 1. kola proti NY Rangers, potom prepustil miesto v bránke Akirovi Schmidovi. "Nepodali sme dobrý výkon. Neviem, čo k tomu viac povedať. Dosiaľ nikdy som nevidel, že by sme hrali takto. No treba zložiť poklonu aj súperovi, ktorý odohral vydarený zápas," poznamenal tréner Caroliny Rod Brind'Amour.

Florida má na dosah postup

Sam Reinhart zariadil vo 4. minúte predĺženia víťazstvo Floridy nad Torontom 3:2. Už v noci na štvrtok tak môžu Panthers vo štvrtom stretnutí série na domácom ľade rozhodnúť o svojom prvom postupe do konferenčného finále od roku 1996.

Ďalšie presné zásahy Floridy zaznamenali Anthony Duclair a Carter Verhaeghe, brankár Sergej Bobrovskij mal 22 úspešných zákrokov. Jeho náprotivok Iľja Samsonov musel bránku Toronta pre zranenie nútene opustiť v 37. sekunde druhej periódy za priaznivého stavu pre svoj tím 1:0. Nahradil ho Joseph Woll.

"Hráči Toronta na nás vybehli, snažili sa nás trochu zaskočiť. Postupne sme začali hrať viac natesno, častejšie sme sa držali pri puku a snažili sa znepríjemniť hru súperovi, pretože ten má vo svojom strede množstvo šikovných hráčov," hodnotil duel hrdina Reinhart.

Ten v predĺžení po prihrávke od Antona Lundella pohybom pri zadnom mantineli zmiatol Wolla, obtočil sa pri bližšej žrdi k bránke a zasunul mu puk pomedzi betóny. "Teším sa spolu s ním," povedal na adresu Reinharta tréner "panterov" Paul Maurice.

"Je to špičkový hráč, ktorý akceptuje aj rolu v treťom útoku. Netrpí žiadnym prehnaným egom, nikdy sa nesťažoval na nedostatočný priestor na ľade, vo svojej formácii pomáha rozvoju dvoch mladíkov. Som rád, že sa mu dostalo takejto odmeny."

Maple Leafs prehrali aj tretí zápas v sérii a stoja pred hrozbou vyradenia. "Iste, mrzí nás to, no musíme na túto prehru čím skôr zabudnúť. Teraz je to pre nás už ´buď alebo´," poznamenal útočník Mitchell Marner. Zatiaľ nie je známe, aké vážne je zranenie Samsonova.

5 gólov do siete Dallasu za jedinú tretinu

Hráči Seattlu rozhodli o víťazstve nad Dallasom 7:2 piatimi gólmi v druhej tretine. V tejto časti hry premenili na gól prvé štyri strely na bránku. "Chceli sme hrať od úvodu naplno, myslím si, že fyzický štýl hry nám pomohol. Po prvej tretine sme si uvedomili, že sme stále svieži, získali sme ´momentum´ a ťažili z toho," komentoval duel obranca Carson Soucy, ktorý strelil tretí gól domácich.

Zhodne po dva body za gól a asistenciu mali v drese úspešnejšieho tímu Matty Beniers, Eeli Tolvanen, Alex Wennberg a Justin Schultz. Brankár Philipp Grubauer zaznamenal výhru vďaka 24 zákrokom. Na druhej strane Jakea Oettingera po piatich inkasovaných góloch zo 17 striel vystriedal na začiatku tretej tretiny Scott Wedgewood.

Stars síce vyhrali na strely 26:25, ale domáci boli v koncovke efektívnejší. "Od úvodu hrali razantne a tvrdo. Dostali sme to, čo sme si zaslúžili. Súper mal väčší hlad po víťazstve," vyjadril sa kapitán Dallasu Jamie Benn. Štvrtý zápas je na programe v noci na stredu opäť v Seattli.