VIDEO Čarovný náhradník Lonnie! Erupcia radosti v LA, fanúšikovia takmer vyleteli z kože

Lonnie Walker IV v objatí od LeBrona Jamesa, vľavo Anthony DavisLonnie Walker IV v objatí od LeBrona Jamesa, vľavo Anthony Davis Zdroj: SITA/AP/Marcio Jose Sanchez

LOS ANGELES - Basketbalisti Los Angeles Lakers a Miami sú jedinú výhru od postupu do finále konferencie. Lakers v dramatickom štvrtom zápase 2. kola zdolali Golden State 104:101 a vedú 3:1 na zápasy, pričom Warriors nepomohlo ani triple double Stephena Curryho za 31 bodov, 14 asistencií a 10 doskokov.

Rovnaký náskok má Miami v sérii s New Yorkom, ktorý Heat vo štvrtom zápase zápasu porazili 109:101.

Všetci vzývajú meno Lonnie Walker

Obhajcovia titulu Warriors počas väčšiny zápasov viedli, a to až o 12 bodov, kľúčovú poslednú štvrtinu však prehrali jasne 17:27. Lakers trafili len šesť z 25 trojokk, naopak ale premenili všetkých 20 šestiek. Hráči Golden State mali v posledných deviatich sekundách možnosť vyrovnať, lenže dvakrát stratili loptu a ani nevystrelili.

Víťaza ťahal LeBron James s 27 bodmi a deviatimi doskokmi, hoci trafil len 10 z 25 striel. Solídny výkon predviedol aj Anthony Davis, ktorý k 23 bodom doskočil 15 lôpt a zaznamenal aj tri zisky. Austin Reaves nastrieľal 21 bodov, Loonie Walker 15. Po jeho koši necelé dve minúty pred koncom išli Lakers definitívne do vedenia.

Pozápasová tlačová konferencia Lonnieho Walkera IV

Walker nastrieľal všetkých 15 bodov v štvrtej časti a v tomto úseku hry tak nazbieral iba o dva body menej ako celý tím súpera. Na druhej strane zaznamenal Curry triple double, pričom už v polovici zápasu mal na konte 17 bodov, po siedmich doskokoch aj asistenciách a tri zisky, čo dokázal v histórii okrem neho len James.

Walker v úvode sezóny nastupoval v základnej zostave, no po zlom štarte tímu a po zmenách v kádri pred uzávierkou výmien  vypadol zo štandardnej rotácie. V prvom dueli série nenastúpil ani na sekundu. V ďalších dvoch už dostal šancu a odvďačil sa deviatimi a dvanástimi bodmi. Teraz dal všetkých 15 bodov v záverečnej štvrtine.

Fantastický Lonnie Walker IV

"Som v prvom rade strelec. Viem, čoho som schopný a verím si. Po mnohých odriekaniach a dlhom čase v posilňovni som konečne pozbieral plody mojej práce," tešil sa po stretnutí Walker podľa AP. Golden State teraz budú musieť otočiť stav série z 1:3, raz v histórii sa im to už podarilo a to v roku 2016 vo finále konferencie proti Oklahome City.

Na druhú stranu ale elitný strelec Warriors premenil proti tesnej obrane iba 12 z 30 striel vrátane troch zo 14 trojok. Currymu sekundoval Andrew Wiggins so 17 bodmi, 15 bodov nazbieral Gary Payton II. Curryho parťák Klay Thompson zostal len na deviatich bodoch. Piate stretnutie sa hrá v San Franciscu v stredu.

Miami Heat krôčik od postupu

Do vedenia 3:1 sa dostalo aj Miami, ktoré doma porazilo New York aj druhýkrát, tentoraz 109:101. Hviezdou duelu, v ktorom Heat po väčšinu zápasov viedli, najviac až o 11 bodov, bol opäť Jimmy Butler, ktorý k 27 bodom nazbieral za 41 minút 10 asistencií, šesť doskokov, tri zisky a dve zablokované strely.

„Je skvelé, že sme dokázali ubrániť domáce ihrisko, ale všetci vieme, že to hlavné nás teraz čaká v New Yorku,“ upozornil tréner Heat Erik Spoelstra. „Práca stále nie je hotová, ale sme rozhodne schopní to zvládnuť,“ povedal Butler. Tomu sekundoval s 23 bodmi a 13 doskokmi za 38 minút pivotman Bam Adebayo.

Duo Butler - Adebayo nakombinovalo 50 bodov

S 32 bodmi a 11 asistenciami viedol Knicks Jalen Brunson, ktorý trafil okrem iného 10 z 11 šestiek, 24 bodov nastrieľal RJ Barrett a 20 bodov a deväť doskokov pridal Julius Randle. „K víťazstvu v sérii musíte vyhrať štyrikrát. Sústredíme sa na budúci zápas,“ povedal tréner Knicks Tim Thibodeau.