Horúce ligové finále, dvojaký meter a sťažnosti: Nám pískali fauly, im ich tolerovali

Zľava Peter Jurák (Považská Bystrica) a Lukasz Gogola (Prešov) bojujú o loptuZľava Peter Jurák (Považská Bystrica) a Lukasz Gogola (Prešov) bojujú o loptu Zdroj: TASR/Daniel Stehlík

PREŠOV - Hádzanársky klub Tatran Prešov podal v súvislosti s prvým finálovým duelom Niké handball extraligy proti Považskej Bystrici (29:30) tri podnety, či vyjadrenia na orgány Slovenského zväzu hádzanej.

Prvým je protest na porušenie súťažného poriadku pre neoprávnený štart domáceho hráča MŠK Považská Bystrica Ľubomíra Ďuriša, druhým je sťažnosť na výkon rozhodcovskej dvojice Rudinský-Mandák a tretím vyjadrenie k diskvalifikácii hráča Viačeslava Kasatkina, ktorý bol podľa klubu v zápase neoprávnene vylúčený. Informoval o tom oficiálny web Tatrana.

Klub adresoval protest na porušenie súťažného poriadku Súťažnej komisii SZH pre neoprávnený štart domáceho hráča Ľubomíra Ďuriša. Slovenský reprezentant totiž z dôvodu zranenia neabsolvoval zraz slovenskej reprezentácie a kvalifikačné zápasy proti Nórsku a Srbsku, no nastúpil na úvodný finálový zápas v klubovom drese, čo je podľa predstaviteľov Tatrana v rozpore so súťažnými predpismi.

Na snímke zľava Peter Galéria fotiek (4) Na snímke zľava Peter Jurák (Považská Bystrica) a Nikola Ivanovič (Prešov) Zdroj: TASR/Daniel Stehlík

Ako vysvetlil generálny manažér Tatrana Prešov Marián Magdoško, súťažný poriadok v článku 28, v odseku 7 hovorí, že hráč, ktorý sa ospravedlní, alebo nie je prítomný na reprezentačnom zraze, nemôže dva dni pred a sedem dní po skončení reprezentačnej akcie nastúpiť za svoj klub. Vzhľadom na pozvánku na reprezentačný zraz a súťažný poriadok preto podľa názoru klubu nastúpil kapitán domáceho tímu na zápas neoprávnene.

"V tomto zmysle sme podali protest na príslušné orgány Slovenského zväzu hádzanej (SZH), aby rozhodli, či jeho štart bol alebo nebol oprávnený. Podľa našich dostupných informácií a predpisov SZH sme presvedčení, že jeho štart bol neoprávnený," uviedol Magdoško.

Predstaviteľov prešovského klubu v tom utvrdzuje aj podobný prípad z finále Slovenského pohára práve proti Považskej Bystrici. Súboju o pohárovú trofej takisto predchádzal reprezentačný zraz, na ktorom sa pre zranenia nemohli zúčastniť Lukáš Urban a Jakub Kravčák.

Kým prvému menovanému zranenie nedovolilo hrať aj v ďalších týždňoch, zranenie Jakuba Kravčáka bolo menšieho rozsahu a existovala šanca, že by pomohol tímu po reprezentačnom zraze.

"Zranenie Jakuba Kravčáka by možno pri širokej maródke dovolilo pomôcť tímu aspoň v obrane, preto sme to konzultovali so zväzom. Vtedy sme dostali vyhýbavú odpoveď, že nemôžu povedať, či môže alebo nemôže nastúpiť a je na nás, či ho postavíme. Ak Považská Bystrica podá protest, tak to budú prešetrovať. Vtedy sme sa rozhodli neriskovať a Jakub Kravčák vo finále nenastúpil. Uvidíme, čo sa bude diať teraz," uviedol generálny manažér klubu.

Tréner Považskej Bystrice Václav Galéria fotiek (4) Tréner Považskej Bystrice Václav Straka Zdroj: TASR/Daniel Stehlík

Vzhľadom na tieto okolnosti tak generálny manažér Tatrana Prešov považuje rozhodnutie v tejto veci aj za precedens do budúcnosti. "Podľa nás, a takto sme to vyhodnotili aj v prípade Jakuba Kravčáka, je v predpise jasne napísané, že ak aj ospravedlnený hráč sa nezúčastní na reprezentačnej akcii, tak nemôže sedem dní od jej skončenia štartovať za svoj klub.

Reprezentačná akcia podľa pozvánky sa skončila 1. mája návratom reprezentácie zo Srbska. Prvé finále sa hralo 6. mája, takže pre nás je to úplne jasné. Ak náš podnet zamietnu, určite sa vytvára precedens a robíme z predpisov SZH trhací kalendár. Obzvlášť počas finále by mali byť veci úplne jasné," zdôraznil Magdoško.

Slovenský majster zároveň zaslal aj sťažnosť na výkon rozhodcovskej dvojice Boris Mandák a Mário Rudinský, ktorá viedla úvodný finálový duel v Považskej Bystrici. Podľa klubu rozhodcovská dvojica neposudzovala objektívne rovnaké zákroky na oboch stranách.

"Kým nás za niektoré zákroky trestali, hráčom Považskej Bystrice ich tolerovali. Svoje tvrdenia sme podložili aj zostrihom situácií, voči ktorým sme mali výhrady,“ podotkol generálny manažér klubu.

Radosť hádzanárov Považskej Bystrice Galéria fotiek (4) Radosť hádzanárov Považskej Bystrice po víťazstve v prvom zápase Zdroj: TASR/Daniel Stehlík

S rozhodovaním rozhodcov súvisí aj vyjadrenie k diskvalifikácií pivota Viačeslava Kasatkina, ktoré zaslali disciplinárnej komisii zväzu klub a aj samotný hráč. Ten v 39. minúte dostal po prvom treste v zápase červenú a zároveň aj modrú kartu za nešportové správanie.

"Nepozdáva sa nám verdikt rozhodcov, ktorí rozhodli o diskvalifikácii na základe ustanovenia pravidiel hádzanej, že hráč nešportovým gestom urazil rozhodcu. Vôbec to takto nebolo, pretože Kasatkin po tom, čo dostal dve minúty za nešportové správanie voči hráčovi Hozmanovi, rozhodcom ukazoval, že ho protihráč udrel do hlavy.

Rozhodcovia na gesto pomerne zbrklo reagovali a vytiahli červenú a následne modrú kartu. Aj z videa je zjavné, že rozhodcom neukazoval žiadne vulgárne gesto, takže podľa nás mal dostať len dvojminútový trest," vysvetlil generálny manažér Tatrana Prešov.

Viac o téme: Tatran Prešov MŠK Považská Bystrica Niké Handball Extraliga
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy