Nič nové pod slnkom: Česká biatlonová hviezda po piaty raz po sebe ovládla prestížnu anketu

Česká biatlonistka Markéta Davidová s malým glóbusomČeská biatlonistka Markéta Davidová s malým glóbusom Zdroj: SITA/AP/Terje Bendiksby/NTB

PRAHA - Česká biatlonistka Markéta Davidová ovládla po piaty raz za sebou anketu o najlepšiu českú biatlonistku roka. Deviata žena uplynulého ročníka Svetového pohára zvíťazila pred Michalom Krčmářom a Terezou Voborníkovou. Ocenenie prevzala pri dnešnom slávnostnom vyhlásení v pražskom Fore Karlín.

Dvadsaťšesťročná Davidová vládne domácej scéne nepretržite od roku 2019. Ako jediná z českých reprezentantov stála v uplynulej sezóne na stupňoch víťazov. Popri druhom mieste zo šprintu Svetového pohára v Hochfilzene bola tiež tretia v následných stíhacích pretekoch.

Deväťkrát skončila v individuálnych pretekoch SP v prvej desiatke a blízko medaily bola tiež na majstrovstvách sveta v Oberhofe, kde bola piata v pretekoch s hromadným štartom a šiesta v šprinte.

Niečo sa podarilo a niečo nie

Davidová dostala v hlasovaní členov Českého biatlonového zväzu 261 bodov. Druhý Krčmář, ktorý si trinástym miestom v SP vylepšil osobné maximum, získal o 34 bodov menej. Tretia Voborníková mala 192 bodov.

"Sezónu hodnotím vždy dosť podobne. Niečo sa podarilo a niečo nie. Asi by som si niektoré výsledky predstavovala trochu lepšie, ale tak to jednoducho bolo. Je to šport," povedala novinárom Davidová. Taktiež ona si deviatou priečkou v hodnotení SP vylepšila osobné maximum. V predchádzajúcej sezóne bola desiata.

Biatlonistka z Janova nad Nisou vyhrala tesne tiež hlasovanie fanúšikov portálu iDNES.cz, kde získala 42 percent všetkých hlasov. Druhá Voborníková mala o percento menej. Za tretieho Krčmářa hlasovalo 12 percent čitateľov.

Česká biatlonistka Markéta Davidová Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

Trénerom roka sa stal reprezentačný kouč mužov Česka Michael Málek, ktorý vlani prevzal tím po Ondrejovi Rybárovi a pomohol v tejto sezóne k šiestemu miestu v Pohári národov. Najväčšou nádejou je 18-ročný Daniel Malušek, ktorý získal so štafetou zlato na majstrovstvách sveta dorastencov a skončil tiež štvrtý vo vytrvalostných pretekoch.

Skokanom roka je Tomáš Mikyska. 23-ročný pretekár z Ústí nad Orlicou sa blysol predovšetkým na majstrovstvách sveta, kde skončil štrnásty vo vytrvalostných pretekoch a pretekoch s hromadným štartom. V Oberhofe prispel tiež k štvrtému miestu štafety mužov a bol tiež členom miešanej štafety, ktorá skončila piata. V konečnom poradí SP bol na 52. mieste.

Do Siene slávy boli uvedení československí reprezentanti zo sedemdesiatych rokov Arnošt Hájek a Josef Špulák. Hájek sa zúčastnil zimných olympijských hier v Sappore 1972. Patril tiež k signatárom výzvy Pražskej jari 2000 slov, za čo bol neskôr režimom perzekvovaný. Obaja si vyslúžili v sále tiež ovácie v stoji.

Viac o téme: Michal Krčmář Markéta Davidová Tereza Voborníková