Akoby ste pálili do betónového múru: Vospolok, títo brankári privádzali celú ligu do zúfalstva

Iľja Sorokin zasahuje v play-off proti CarolineIľja Sorokin zasahuje v play-off proti Caroline Zdroj: SITA/AP/Frank Franklin II

NEW YORK - Connor Hellebuyck (Winnipeg Jets), Iľja Sorokin (NY Islanders) a Linus Ullmark (Boston Bruins) sú nominovaní na zisk Vezinovej trofeje, ktorú v hokejovej NHL udeľujú každý rok najlepšiemu brankárovi základnej časti.

V minulej sezóne získal toto ocenenie Igor Šesťorkin z New Yorku Rangers. V ankete hlasujú generálni manažéri klubov profiligy.

Helleybuck zaznamenal 37 víťazstiev s priemerom 2,49 inkasovaného gólu na zápas a s úspešnosťou zásahov 92 percent. V 64 zápasoch za Jets si pripísal aj štyri shutouty. Celkovo čelil 1964 strelám a zaznamenal 1807 zásahov, čo je druhý najlepší výkon v lige.

V šiestich dueloch nazbieral viac ako 40 zákrokov a päť takýchto zápasov doviedol do víťazného konca. Helleybuck už vyhral Vezinovu trofej v sezóne 2019-20 a tretíkrát je finalista na toto ocenenie.

Connor Hellebuyck z Winnipegu Galéria fotiek (2) Connor Hellebuyck, opora Winnipegu Jets Zdroj: SITA/AP/Abbie Parr

Sorokin mal bilanciu 31-22-7 s priemerom 2,34 inkasovaného gólu na zápas a s úspešnosťou 92,4 percenta. Dvadsaťsedemročný ruský brankár odohral 62 zápasov, z toho 60 od začiatku a blysol sa v nich šiestimi čistými kontami, čo je najviac spomedzi všetkých brankárov v tejto sezóne.

V záverečnej nominácii je Sorokin tretíkrát. Posledným brankárom Islanders, ktorý získal Vezinovu trofej, bol Billy Smith v sezóne 1981-82.

Ullmark sa delil s Alexandrom Georgijevom o prvé miesto v počte víťazstiev, obaja ich zaznamenali 40. Švédsky brankár nastúpil na 49 zápasov, bol líder NHL v priemere inkasovaných gólov (1,89), aj v úspešnosti zákrokov (93,8 percenta). Bostonu pomohol k najúspešnejšej základnej časti v histórii NHL, Bruins spravili rekord v počte víťazstiev (65) aj bodov (135).

Ullmark a Jeremy Swayman už spoločne získali William M. Jennings Trophy, ktorú udeľujú brankárskej dvojici s najmenej inkasovanými gólmi (177) v základnej časti súťaže. Ullmark dosiahol 40 víťazstiev v sezóne najrýchlejšie v histórii, stačilo mu na to 49 duelov.

V záverečnej nominácii na zisk Vezinovej trofeje je premiérovo a po Tuukkovi Raskovi sa môže stať prvým brankárom Bruins od sezóny 2013-14, ktorý trofej získa.

Viac o téme: New York Islanders Boston Bruins Winnipeg Jets Linus Ullmark Connor Hellebuyck Iľja Sorokin
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy