VIDEO Na reprezentačnom zraze bolo veľa šťastných a usmiatych tvárí: Do práce, chlapi!

Na snímke slovenskí volejbalisti počas prvého dňa prípravy mužskej slovenskej volejbalovej reprezentácie na Zlatú Európsku ligu 2023Na snímke slovenskí volejbalisti počas prvého dňa prípravy mužskej slovenskej volejbalovej reprezentácie na Zlatú Európsku ligu 2023 Zdroj: TASR/Daniel Stehlík

PÚCHOV - Slovenskí volejbaloví reprezentanti odštartovali vo štvrtok v Púchove prípravu na Zlatú Európsku ligu.

Omladený káder povedie belgický tréner Steven Vanmedegael, ktorý nominoval dokopy 17 hráčov. Jeho zverenci sa predstavia v súťaži v C-skupine, kde sa stretnú s Českom, Estónskom a Fínskom.

"Som rád, že konečne prišiel deň, keď sa môžeme po mesiacoch príprav pustiť s chlapcami do práce. V Púchove som uvidel po príchode veľa šťastných a usmiatych tvárí, čo je pre mňa výborné znamenie. Teším sa na to, že sme spoločne pri zrode nového slovenského reprezentačného družstva.

 

 

Máme pred sebou tri týždne náročnej práce a potom nás čaká Zlatá Európska liga, v ktorej máme veľmi vyzývavú skupinu. Ak budeme od prvého dňa nastavení správne mentálne v celom kolektíve, tak to môžeme dotiahnuť ďaleko," uviedol pre oficiálnu webstránku Slovenskej volejbalovej federácie (SVF).

Slovenský tím sa začína nanovo budovať

Tridsaťšesťročný tréner ukončil svoju klubovú sezónu len v piatok, keď získal s Roeselare tretiu trofej v ročníku. Po triumfe v Superpohári a Belgickom pohári vyhrali jeho zverenci aj ligu.

"Po krátkych majstrovských oslavách som mal štyri dni voľna a strávil som ich s rodinou. Je dôležité, že som si počas týchto dní oddýchol a načerpal dostatok síl, ktoré budem potrebovať pri reprezentácii," pokračoval. V Pohári CEV navyše skončilo Roeselare s talianskou Modenou ako zdolaný finalista v zlatom sete.

Slovenský tím sa začína nanovo budovať a jeho prvý vrchol by mal byť na budúci rok, keď sa začne kvalifikácia o postup na ME 2025.  Vanmedegael chce dovtedy vštepiť družstvu svoju hernú pečať.

 

 

"Nemáme veľmi fyzický tím, takže sa budeme musieť spoliehať na technickejšiu a taktickú hru. Musíme hrať šikovne a hlavne statočne v dôležitých momentoch. Musíme byť dôrazní na servise a následne úspešní na bloku a v obrane," povedal o systéme hry, ktorým sa chce prezentovať.

Jediný hráč vo výbere, ktorý má v najcennejšom drese viac ako 100 zápasov, je so 106 duelmi Filip Palgut. "V družstve som najstarší a najskúsenejší. Príprava a samotná Zlatá Európska liga budú síce krátke, ale podľa programu o to intenzívnejšie. Teším sa najmä na zápas v Česku. V Bulharsku som bol sám bez rodiny, chýbala mi, ale manželka ma na Zlatú Európsku ligu ešte uvoľnila," uviedol pre svf.sk 31-ročný nahrávač.

Spojivo medzi trénerom a tímom

Osobnú skúsenosť s Vanmedegaelom má zo sezóny 2021/2022 univerzál Filip Gavenda, keď pôsobil v belgickom Roeselare. Práve on by mal byť spojivo medzi trénerom a tímom: "So Stevenom sme sa o tomto rozprávali ešte telefonicky. Som pripravený na to, aby som plnil v tíme úlohu lídra, ktorá mi z pozície univerzála vyplýva."

V prvý deň zrazu chýbali asistent reprezentačného trénera Michal Masný, ktorý má ešte klubové povinnosti v Bydgoszczi, blokár Peter Ondrovič sa k tímu pripojí v pondelok.

 

 

Pre zranenia sa do prípravy nezapojili blokári Filip Mačuha a Jakub Kováč, smečiar Michal Petráš a z opôr z minulosti chýba kapitán Tomáš Kriško, ktorý koketuje s myšlienkou ukončiť kariéru, a univerzál Peter Michalovič. Ten prebiehajúcu reprezentačnú sezónu vynechá.

Nováčikmi v tíme sú nahrávač Matúš Jalovecký, blokári Andrej Billich s Patrikom Marjovom, smečiar Branislav Skasko a libero Matúš Krajčo.

Slováci odohrajú v príprave pred Zlatou Európskou ligou od 19. do 21. mája tri stretnutia v slovinskom Maribore proti reprezentácii Chorvátska.

Nominácia SR na Zlatú európsku ligu 2023:

nahrávači: Samuel Goč (Prešov), Matúš Jalovecký (VKP Bratislava), Filip Palgut (Montana/Bulh.)     

smečiari: Július Firkaľ (Ľvov/Poľ.), Jakub Ihnát (Karlovarsko/ČR), Patrik Pokopec (Benátky nad Jizerou/ČR), Branislav Skasko (Svidník), Lukáš Smolej (Prešov)

blokári: Andrej Billich (VKP Bratislava), Šimon Krajčovič (Liberec/ČR), Peter Ondrovič (Č. Budějovice/ČR), Michal Zeman (Myjava), Patrik Marjov (VKP Bratislava)

univerzáli: Filip Gavenda (Liberec/ČR), Patrik Lamanec (Karlovarsko/ČR)

liberovia: Matúš Krajčo (Komárno), Marián Vitko (Svidník)
      
realizačný tím: Steven Vanmedegael (hlavný tréner), Michal Masný, Tomáš Samsely (asistenti trénera), Bartosz Bielenda (kondičný tréner), Michal Kotulič (štatistik), Wojciech Koldras (fyzioterapeut), Slavomír Huba (tímový manažér)

Program ZEL 2023 - C-skupina:
27. mája o 16.00 h, Zlín: Česko - Slovensko
31. mája o 19.00 h Tartu: Estónsko - Slovensko
4. júna o 13.00 h, Turku: Fínsko - Slovensko
10. júna o 18.00 h, Nitra: Slovensko - Fínsko
14. júna o 17.00 h, Nitra: Slovensko - Estónsko
17. júna o 16.00 h, Nitra: Slovensko - Česko

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 6
Viac o téme: Slovensko Filip Gavenda Zlatá európska liga Steven Vanmedegael
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: TASR/Daniel Stehlík
  • Zdroj: TASR

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy