Hádam ste nečakali hodený uterák do ringu: Levice ukázali srdce šampióna a znížili sériu

Na snímke zľava Miljan Markovič (Komárno) a Boris Bojanovský (Levice)Na snímke zľava Miljan Markovič (Komárno) a Boris Bojanovský (Levice) Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

LEVICE - Basketbalisti Patriotov Levice zaznamenali vo finále Niké Slovenskej basketbalovej ligy prvé víťazstvo. V treťom stretnutí série s BC Komárno uspeli proti tomuto súperovi po výsledku 73:59.

V sérii hranej na štyri víťazstvá znížili stav na 1:2 na zápasy. K úspechu domácich najvýraznejšie prispel Devon van Oostrum, autor 19 bodov. Ďalší duel je na programe v stredu 17. mája o 18.00 h v Komárne.

finále play off Niké SBL – tretí zápas /na 4 víťazstvá/:
Patrioti Levice – BC Komárno 73:59 (33:31)
Levice: van Oostrum 19, Kneževič a McCallum po 10, Bachan 6, Bojanovský 0 (Abrhám 16, Kovac 10, Lapornik 2, Padgett 0)
Komárno: Markovič 18, Gašič a Gatling po 10, Djordjevič 5, Danielič 3 (Stuckey 7, Volárik 6, Pipíška 0)

TH: 18/15 – 12/10, Fauly: 17 - 24, Trojky: 10 - 5, Rozhodovali: Tomašovič, Ženiš, Margala, štvrtiny: 21:23, 12:8, 26:16, 14:12, 2100 divákov
/stav série – 1:2/

Levice prejavili v úvode tretieho finálového zápasu odhodlanie urobiť niečo s doterajším negatívnym vývojom série o majstrovský titul, ale v trojkovej prestrelke s Komárnom ťahali za kratší koniec. Súper sa totiž rýchlo dostal do hernej pohody a sebavedomia, navyše to umocnil kolektívnym výkonom a zaslúžene viedol počas takmer celej prvej štvrtiny.

Taktika domácich v tomto smere nebola účinná, ale McCallum to zobral do svojich rúk a stav stretnutia skorigoval na prijateľných 21:23 po prvej štvrtine. V ďalších minútach sa už obraz hry a dianie na palubovke zmenilo, upustilo sa od útočnej hry, skôr dostala slovo fyzická hra a boj o každú loptu.

Z tohto scenára viac ťažili Patrioti, krok po kroku ukrajovali z manka, aj keď sa im strelecky nedarilo podľa predstáv. Dôležitým okamihom bol 128 sekúnd pred polčasovou prestávkou úspešný pokus van Oostruma, po dlhom čase dostal ním domácich do vedenia, ktoré sa podarilo udržať do konca druhej 10-minútovky – 33:31.

Do druhého polčasu nastúpili Levičania s úplne iným nasadením na oboch stranách ihriska a najmä streleckou istotou. Naštartoval ju McCallum a so spoluhráčmi z toho bola napokon 12-bodová šnúra a stav 45:31 po 150 sekundách tretej štvrtiny. Komárno sa bodovo ozvalo po viac ako troch minútach, ale svojmu súperovi nedovolilo výraznejšie sa vzdialiť.

Domáci tím si vstupom do tretej časti výrazne pomohol, z dodržiavania taktických pokynov sa úspešne darilo eliminovať silné zbrane hostí a k tomu všetkému sa podarilo túto časť zápasu zakončiť trojkou s klaksónom v podaní Abrháma, upravil ňou na 59:47.

Záverečná perióda priniesla očakávaný tlak hráčov Komárna, ale k hre zo začiatku stretnutia sa už nedostali. Patrioti si už skúsene strážili svoj náskok a napokon dospeli k prvému finálovému víťazstvu.

hlasy po zápase:
Michal Madzin, tréner Levíc: „Hrali sme s dobrou energiou. Komárno opäť vstúpilo do zápasu veľmi silno, premieňalo ťažké strely. Som rád, že sa nám to podarilo zastaviť a zostali sme súdržní. Verili sme a potom sa nám to vrátilo. Bojovali sme, mali sme dobrú energiu hlavne v obrane. To nám možno dalo nejaké pozície, ktoré sme vedeli v útoku premeniť.“

Tre'Darius McCallum, hráč Levíc: „Museli sme do tohto stretnutia vložiť energie, ako tomu bolo doteraz vo finálovej sérii. Komárno viedlo 2:0 na zápasy, museli sme preto ako tím dať na jednu vlnu. Nemohli sme prehrať ďalší duel, pretože to už by bol veľký problém. Teraz je každé ďalšie stretnutie o všetko, každý bod, každý útok a každý duel je kľúčový.“

Zlatko Jovanovič, tréner Komárna: „Gratulujem Leviciam k zníženiu stavu finálovej série na 1:2 na zápasy. Vždy hovorím, že akýkoľvek stav ešte neznamená nič. Zo strany súpera prišla očakávaná odpoveď, boli oveľa fyzickejší, mali väčšiu energiu. My sme mali v prvom rade problém, že sme nevedeli reagovať v útoku.

Prvý polčas to bolo ešte dobre organizované, ale v útoku to bolo strašné. Nedostatočne sme si posúvali loptu, nemali sme dobrú odpoveď na ich agresivitu, viac sme driblovali ako si prihrávali. Potom prišla strata koncentrácie, viacero kľúčových hráčov sa vypojilo zo zápasu. Už to potom bolo čoraz náročnejšie, ešte sme sa snažili zareagovať, ale Levice boli lepším tímom.“

Miljan Markovič, hráč Komárna: „Je ťažké vyhrať tri stretnutia po sebe proti kvalitnému tímu. Levice majú svoju kvalitu, navyše hrali vo svojom domácom prostredí a využili to. My sme v útoku odohrali zlý zápas, obrana bola solídna, ale voľné pozície sme nedávali a nehrali sme našu hru. Verím, že v stredu sa to zmení a ukážeme, že sme lepším tímom. Teraz máme výhodu my a ja dúfam, že ju využijeme.“

Viac o téme: Patrioti Levice BC Komárno Niké SBL Devon Van Oostrum