Božský Haaland nie je jediný... Nórsko vládne svetu, biatlonový kráľ má dôvod oslavovať

Johannes Thingnes Bö na pretekoch v Novom Měste na MoravěJohannes Thingnes Bö na pretekoch v Novom Měste na Moravě Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

OSLO - Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö, ktorý dnes oslavuje tridsiate narodeniny, je štvornásobným celkovým víťazom Svetového pohára, okrem toho je aj päťnásobným olympijským víťazom a sedemnásťnásobným majstrom sveta.

Vo Svetovom pohári vo svojej doterajšej kariére zvíťazil v 68 individuálnych a 33 štafetových pretekoch, a jasne dominoval aj v uplynulej sezóne.

Johannes sa narodil a vyrástol v odľahlej dedine Markane, ktorá čiastočne spadá pod Stryn. Má troch bratov a jednu sestru. Jeho o takmer päť rokov starší brat Tarjei sa tiež venuje biatlonu a je olympijským víťazom a niekoľkonásobným majstrom sveta.

V detstve hral súťažne futbal, v 16 rokoch skúsil po vzore brata Tarjeia biatlon a už pri ňom zostal. Od začiatku bol hlavne vďaka rýchlemu behu považovaný za veľký talent, na dvoch juniorských šampionátoch získal päť zlatých medailí a jednu striebornú.

Johannes Thingnes Bö sa doteraz zúčastnil troch zimných olympijských hier a šiestich majstrovstiev sveta, po odchode veľkého rivala Francúza Martina Fourcadea je najväčšou hviezdou mužského biatlonu.

Vo Svetovom pohári debutoval v januári 2013, prvé víťazstvo oslavoval v decembri toho istého roku. Premiérovú medailu z vrcholnej akcie získal na MS 2015 v Kontiolahti vďaka triumfu v šprinte, v sezóne 2018/19 prvýkrát získal veľký krištáľový glóbus. Vďaka štyrom zlatým a jednému bronzu sa stal najúspešnejším športovcom minuloročných OH v Pekingu.

Je ženatý, má syna. Jeho vzorom bol krajan Emil Hegle Svendsen, ako svoje koníčky uvádza play station, umenie a futbal.

Viac o téme: Johannes Thingnes Bö