Šéf federácie ide proti prúdu: Zelená pre Rusov? Chránime životy ľudí, inak by išli na front

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Getty Images

DOHA - Prezident Medzinárodnej džudistickej federácie Marius Vizer tvrdí, že ním vedená organizácia povolením účasti ruských a bieloruských športovcov na medzinárodných turnajoch vrátane nedávno skončených majstrovstiev sveta chráni životy ľudí na oboch stranách konfliktu na Ukrajine.

V rozhovore pre server insidethegames argumentoval rumunský funkcionár tým, že vylúčením by džudistov z týchto krajín IJF vlastne posielala na front.

IJF rozhodla o zmiernení sankcií za ruskú agresiu na Ukrajine krátko pred svetovým šampionátom, kde nakoniec pod neutrálnou vlajkou štartovalo sedemnásť džudistov z Ruska a dvaja z Bieloruska. Naopak Ukrajina kvôli tomuto kroku šampionát bojkotovala.

Šéf svetového džuda ocenil správanie pretekárov počas šampionátu. "Prítomnosť ruských športovcov v džude je pre mňa dôkazom, že sa dištancujú od vojny. Pretože si mohli vybrať ísť do vojny, ale oni sa rozhodli zostať v športe, byť súčasťou našej športovej rodiny. A to je dôvod, prečo sú vítaní," vyhlásil šesťdesiatštyriročný Vizer.

Aj keď mnoho krajín kritizuje rozhodnutie IJF, ktoré vychádza z odporúčaní Medzinárodného olympijského výboru, Vizer je presvedčený, že federácia postupuje správne. "Keby sme ich (Rusov a Bielorusov) odmietli, poslali by sme ich na front. Naším rozhodnutím chránime ľudské životy na oboch stranách," vyhlásil.

Nechcel sa vyjadrovať k rozhodnutiu predstaviteľov okupovanej Ukrajiny, ktorá sa kvôli ruskej účasti svetového šampionátu nezúčastnila. "Nie som v pozícii, aby som komentoval rozhodnutie ukrajinskej vlády. Môžu si robiť, čo chcú. Rešpektujeme ich rozhodnutie," poznamenal.

Dúfam, že prijmú férové rozhodnutie

Zdôraznil ale, že Ukrajinci sú rovnako ako zástupcovia iných krajín, vítaní. "Dúfam, že vojna sa čoskoro skončí a budeme môcť vrátiť ukrajinskú džudistickú rodinu do našej veľkej džudistickej rodiny," dodal.

Ruský džudista pod neutrálnou vlajkou Arman Adamjan bol v piatkovom finále kategórie do 100 kilogramov premožiteľom dvojnásobného olympijského víťaza Lukáša Krpálka. V sobotu získal v najťažšej hmotnostnej kategórii striebro Inal Tasojev.

Obaja si tak pripísali veľa bodov do olympijského rebríčka, ale stále nie je jasné, či aj v prípade splnenia podmienok pre kvalifikáciu budú môcť na OH štartovať.

"To nie je naše rozhodnutie, to je rozhodnutie MOV a spolurozhodnutie francúzskej vlády. Podporujeme Olympijskú chartu. Dúfam, že prijmú férové rozhodnutie pre všetkých zainteresovaných športovcov, aby všetci mali šancu štartovať na olympiáde," dodal Vizer.

Viac o téme: Bielorusko Rusko Džudo Marius Vizer Medzinárodná džudistická federácia
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy