Slávny český exfutbalista vulgárne vynadal rozhodcom: Nebuďte po***ní a vylezte von!

Zdeněk Grygera v drese Juventusu na pôde Artmedie Petržalka počas predkola LM v auguste 2008Zdeněk Grygera v drese Juventusu na pôde Artmedie Petržalka počas predkola LM v auguste 2008 Zdroj: TASR/Martin Baumann

TEPLICE - Generálny manažér futbalistov Zlína Zdeněk Grygera po nedeľnom zápase 2. kola ligovej nadstavbovej skupiny o záchranu v Tepliciach vulgárne vynadal rozhodcom za to, že v 90. minúte neuznali gól Libora Kozáka na 2:2 kvôli údajnej hre rúk.

Vyplýva to zo správy rozhodcu. Podľa pondelkového Grygerovho vyhlásenia na klubovom webe rozhodcovia jeho tím vážne poškodili, Zlín na nich podá oficiálnu sťažnosť. Za svojím rozhodnutím navštíviť rozhodcov si stojí.

Výkon rozhodcov na čele s hlavným Lukášom Nehasilom sa nepozdával ani zlínskemu trénerovi Pavlovi Vrbovi, podľa ktorého väčšina sporných situácií v stretnutí bola posúdená v neprospech jeho tímu. "Ševci" prehrali 1:2 a priblížili sa zostupu do druhej ligy. Tri kolá pred koncom skupiny o záchranu sú poslední so štvorbodovou stratou na Brno a Pardubice, s ktorými sa stretnú v nedeľu.

Zlín prehrával po dvoch góloch Daniela Filu a trefe Dominika Simerského 1:2 a tlačil sa za vyrovnaním, dva góly Libora Kozáka ale v závere boli odvolané po zásahu videorozhodcu. Najprv z dôvodu ofsajdu a následne v 90. minúte po dlhšom oneskorení VAR odporučil neuznať ani ďalší gól kvôli Kozákovej ruke.

Vrbovi sa nepozdával ani zákrok domáceho obrancu Štěpána Chaloupku zo 75. minúty ešte za stavu 1:1, kedy ho trafil loptu vo vápne pravdepodobne do ruky.

Komisia rozhodcov včera v komuniké uviedla, že Zlín po Chaloupkovej ruke mal kopať penaltu. Kozákove trefy v závere stretnutia rozhodcov správne neuznali.

"Jeden z kľúčových zápasov v skupine o udržanie bol podľa nášho názoru bezprecedentným spôsobom ovplyvnený zo strany hlavného rozhodcu a videorozhodcu. Po zápase sme mali možnosť ako vedenie klubu zhliadnuť konkrétne sporné rozhodnutia.

Sme presvedčení, že náš klub bol rozhodcami vážne poškodený. Preto klub podáva oficiálnu sťažnosť na zápas komisii rozhodcov Futbalovej asociácie ČR," vyhlásil Grygera.

Nebuďte pos... a vylezte von!

Po stretnutí zašiel za rozhodcami. "Po potvrdení zápisu o stretnutí vedúcimi oboch tímov otvoril dvere do kabíny rozhodcov pán Zdeněk Grygera, generálny manažér Zlína. Následne smerom k rozhodcom predniesol: 'To ste pos..., pred tým gólom to žiadna ruka nebola, idem na VAR.' Dvere kabíny následne zavrel a odišiel," stojí v správe rozhodcu. Okrem toho podľa nej neznáma osoba búchala do vozidla videorozhodcov so slovami: "Nebuďte pos... a vylezte von."

"Zápas som v žiadnom prípade nemohol ovplyvniť a porovnanie s funkcionármi, ktorí do kabín rozhodcov vstúpili v priebehu zápasu, je bezpredmetné. Do kontaktu s rozhodcami som totiž prišiel až 30 minút po zápase, keď bol už uzavretý zápis o stretnutí. Vstup do technického priestoru je zakázaný päť minút pred zápasom, v priebehu zápasu a päť minút po ňom," vyhlásil Grygera.

Priznal, že jeho správanie ovplyvnili emócie, za rozhodnutím si však stojí. "Do klubu akcionári neinvestujú desiatky miliónov korún preto, aby v kľúčovom zápase o udržanie v súťaži bola znehodnotená celá táto ich investícia," uviedol niekdajší hráč pražskej Sparty, Juventusu Turín, Ajaxu Amsterdam či Fulhamu.

Podľa disciplinárneho poriadku LFA hrozí Grygerovi za návštevu rozhodcov zákaz činnosti až na tri mesiace alebo výkon futbalovo prospešnej činnosti, poprípade aj pokuta až do výšky 50.000 korún.

Podobný incident sa odohral aj skraja apríla v zápase Sparty s Brnom. Vtedy majiteľ pražského klubu Daniel Křetínský počas polčasu navštívil kabínu rozhodcov v sprievode hlavného usporiadateľa Romana Duška a dožadoval sa vysvetlenia dvoch verdiktov z úvodného dejstva zápasu.

Jeden z najbohatších Čechov musel za neoprávnený vstup k rozhodcom zaplatiť 50 tisíc korún. Disciplinárna komisia potrestala Spartu pokutou 220-tisíc korún za porušenie povinnosti usporiadateľa. Do pokuty sa čiastočne premietol aj trest za prednesenie a použitie zakázanej pyrotechniky fanúšikov.

V auguste 2021 disciplinárna komisia uložila pokutu 100 tisíc korún Jabloncu za návštevu šéfa klubu Miroslava Peltu v kabíne rozhodcov v polčase stretnutia s Bohemians 1905. Severočesi porušili povinnosti usporiadateľa tým, že nezamedzili vstupu nepovolaných osôb k rozhodcovi. Sám Pelta sa podľa komisie disciplinárne neprevinil. Rád bol kvôli správaniu niektorých funkcionárov novelizovaný v tomto ohľade až pred touto sezónou.

Viac o téme: FK Teplice FC FASTAV Zlín Zdeněk Grygera