VIDEO Dve najkrajšie športové slová: Game seven nesklamal, jedni sa radujú, druhí smútia

Podanie rúk skúsených veteránov - zľava Jordan Eberle a Jamie BennPodanie rúk skúsených veteránov - zľava Jordan Eberle a Jamie Benn Zdroj: SITA/AP/Tony Gutierrez

DALLAS - Hokejisti Dallasu v siedmom zápase série druhého kola play-off NHL porazili Seattle 2:1 a vo finále Západnej konferencie vyzvú Vegas. Postupový gól Stars strelil v 53. minúte dvadsaťročný nováčik Wyatt Johnston.

Rozhodujúce stretnutie série sa začalo opatrne. Po bezgólovej prvej tretine sa dlhý čas zdalo, že gól nepadne ani v druhom dejstve. Skóre otvoril až v čase 35:59 domáci Roope Hintz. Najproduktívnejší hráč Dallasu dal deviaty gól v play-off a v bojoch o Stanley Cup drží druhé miesto v bodovaní aj tabuľke strelcov.

Fínsky útočník pred gólom obral o puk Jamieho Oleksiaka a strelou na zadnú tyč prekonal Grubauera. "Odohrali sme najlepší zápas v sérii. Všetci sme boli v hre a odpracovali sme si to. Hrali sme jednoducho a došli sme si pre výhru," povedal útočník.

Po 13 minútach tretej časti Dallas odskočil do dvojgólového vedenia. Zabudnutý Johnston si v útočnom pásme našiel nahodenie Jevgenija Dadonova a bekhendom poslal puk nad rameno gólmana Philippa Grubauera. Dvadsaťročný útočník sa vo svojom prvom play-off presadil po štvrtýkrát.

Wyatt Johnston krásnym backhandom Galéria fotiek (15) Wyatt Johnston krásnym backhandom zvýšil na 2:0, hráči Kraken sa bezmozne prizerajú Zdroj: SITA/AP/Tony Gutierrez

Čerstvo 20-ročný Wyatt Johnston sa stal najmladším hráčom histórie súťaže, ktorého gól sa v siedmom zápase play-off hodnotí ako víťazný. Doterajším rekordmanom bol Jaromír Jágr.

"Úžasný gól. Máloktorý hráč by sa rozhodol k takému riešeniu. Elitné zakončenie, ktoré predviedol jeden z najmladších hráčov v lige. Skvelá práca," chválil čerstvo dvadsaťročného Johnstona kouč Stars Peter DeBoer.

Seattle v závere dokázal iba znížiť. Osemnásť sekúnd pred koncom základnej hracej doby sa pohotovým bekhendom presadil dánsky útočník Oliver Bjorkstrand. Viac Krakeni v základnej hracej dobe nestihlia svoju prvú účasť v play-off zakončili v druhom kole.

"Dnes sme tlačili, ako sme len mohli, ale nebol to náš najlepší výkon. Treba dať kredit Dallasu, ktorý odpovedal na našu hru v šiestom strenutí. Prišli späť na domáci ľad a dostali nás pod tlak," zhodnotil tréner hostí Dave Hakstol

"Od začiatku súťaže nás všetci odpisovali, my sme ale urobili obrovský pokrok. Nikto neveril tomu, že postúpime do play-off, nikto neveril tomu, že v prvom kole vyradíme Colorado a nikto neveril tomu, že s Dallasom dôjdeme až do siedmeho zápasu. Ako tím sme si prešli týmto procesom vôbec po prvýkrát, ale aj prehry sú súčasťou vývoja," povedal Jordan Eberle, ktorý s 11 bodmi ovládol tímové bodovanie vo vyraďovacích bojoch.

Strážcovia klietok - zľava Galéria fotiek (15) Zdroj: SITA/AP/Tony Gutierrez

Dallas, v ktorého drese odohral 13 minút a 21 sekúnd český útočník Radek Faksa, postúpil do finále konferencie druhýkrát od roku 2009. Stars narazí na Vegas, ktoré v šiestich zápasoch vyradilo favorizovaný Edmonton.

Séria bude zaujímavá pre trénera DeBoera, ktorý Golden Knights až do konca minulej sezóny viedol. "Mám tam na čo nadväzovať, ale teraz by som si chcel užiť postup. Súperovi sa začnem venovať zajtra," povedal kouč, ktorý v sezóne 2019/2020 na lavičke Vegas podľahol vo finále konferencie práve Dallasu. Séria o postup do finále Stanley Cupu začne v noci z piatka na sobotu na ľade Vegas.