MS V HOKEJI 2023 Zlé znamenie pred zvyškom šampionátu: Slováci majú jeden vážny problém

Libor Hudáček mieti predčasne pod sprchy v zápase proti KanadeLibor Hudáček mieti predčasne pod sprchy v zápase proti Kanade Zdroj: Profimedia

RIGA - Slovenskí hokejisti majú za sebou úvodné tri zápasy na MS v hokeji 2023. Z nich sa nám podarilo vydolovať 4 body a v tabuľke B-skupiny sme zatiaľ na štvrtom mieste.

Naši chlapci predvádzajú zatiaľ kvalitné výkony obohatené o bojovnosť, nasadenie a agresivitu, čo pod trénerom Ramsayom nie je žiadna novinka. Takýmto štýlom sa prezentujeme posledné roky a prináša nám to úspech.

Napriek všetkej našej snahe je tu jedna vec, ktorá sa nám na tomto šampionáte stáva až príliš často a nemala by sa. Slovenskí hokejisti totiž nazbierali po troch zápasoch suverénne najviac trestných minút na celom šampionáte.

Napriek tejto štatistike sú však štvrtí najlepší v tabuľke inkasovaných gólov v oslabení. V jedenástich hrách v početnej nevýhode inkasovali len raz.

Slováci nazbierali v troch dueloch 78 trestných minút, z toho 14 dvojminútových. Pre porovnanie, na minuloročnom šampionáte sme mali po ôsmich odohratých stretnutiach na konte len 52 trestných minút a v tejto štatistike sme boli tretí najlepší.

Za také veľké číslo v tomto roku môžu aj dva vyššie tresty. Prvý dostal v zápase s Českom obranca Mislav Rosandič a druhý v dueli s Kanadou útočník Libor Hudáček.

Nie je to fér

Vo včerajšom zápase sme okrem Hudáčkovho 5+DKZ od arbitrov dostali až osem dvojminútových trestov. K prehreškom sa po zápase vyjadril aj mladý obranca Samuel Kňažko.

"Myslím si, že môžeme byť radi aj za bod, keď sme tam mali toľko oslabení. Ak chceme vyhrávať takéto zápasy, nemôžeme toľko faulovať, berie to energiu celému tímu. Bolo to horšie, ako keby sa hralo 5 na 5 celý zápas. Niektorí chlapci nehrajú oslabenia, vychladnú a ťažko sa im dostáva do tempa," uviedol mladý bek, ktorý mal na svojich spoluhráčov ťažké srdce, pretože on sa chyby v podobe vylúčenia nedopustil ani raz.

O mužoch v pruhovaných dresoch však diskutovať veľmi nechcel: "Rozhodcov komentovať nebudem a asi ani nemôžem. Ale dostať v troch zápasoch dvakrát 5+DKZ nie je voči nám fér. Pritom to neboli ani také hrozné fauly."

Rozbroj slovenských a kanadských Galéria fotiek (4) Rozbroj slovenských a kanadských hokejistov pred našou bránkou Zdroj: SITA/AP/Roman Koksarov

Takéto množstvo trestov a oslabení nám nehrá do karát. Aj keď v obrane patríme medzi špičku na turnaji, hráčov to stojí enormné množstvo energie a na ľade sa stále točia tí istí.

"Oslabenia nám zobrali veľa síl, ale my sme tu preto, aby sme reprezentovali Slovensko, bez ohľadu na to, akí sme unavení. Musíme makať, aby sme vybojovali ďalšie body. Nevyťahujeme kalkulačky, ako väčšina Slovákov," zasmial sa po zápase mladý obranca, ktorý si v tejto sezóne pripísal debut v NHL.

Sklamaní z vývoja udalostí na ľade bol aj Craig Ramsay, ktorý sa vyjadril nezvyčajne aj k rozhodcom duelu. "Dávali si pozor, aby nechodili okolo našej striedačky. Nemali záujem sa rozprávať. Sú vo svojom svete, do ktorého sa nedá len tak preniknúť. Ich nezaujíma, čo si myslí starý bláznivý tréner. Keď ste Kanada a hráte proti Slovensku, nemusíte sa asi báť, že dostanete tresty navyše," uviedol kanadský tréner.

Ten v oslabení využíva aj Matúša Sukeľa, slovenský útočník je po troch dueloch so 63:46 minútami vôbec najvyťaženejší hráč tímu. "Je to pre nás super, keď nedáme súperovi šancu vyhrať. Ak by sme s Kanadou inkasovali v oslabeniach, ťažko by sme mohli pomýšľať na bod. Musíme si zaklopať, že nám to v nich takto ide a verím že to pôjde aj naďalej," uviedol

Na snímke zľava Marek Galéria fotiek (4) Tréner Craig Ramsay dohovára svojim zverencom Zdroj: TASR/Martin Baumann

Kým Sukeľ je líder v čase na ľade medzi útočníkmi, druhý najviac vyťažovaný obranca je Mário Grman. Jeden z tých, ktorý si taktiež v zápase proti Kanade nepripísal žiadne trestné minúty. "Snažili sme sa to ubrániť a dodržiavať to, čo sme videli pred zápasom na videu. Ubrániť také oslabenia sú pre nás všetkých veľkým povzbudením a nakopnutie do ďalších zápasov," povedal po zápase s tým, že veľký počet oslabení bol pre neho taktiež skľúčujúci.

Na chlapcov sa nehnevám

Jediný, kto môže byť na hráčov nahnevaný, je brankár Samuel Hlavaj. Ten strávil na ľade všetky oslabenia a v zápase zastavil až 42 striel kanadských hokejistov. Tým si vyslúžil titul hráč zápasu. Napriek toľkým oslabeniach svojich spoluhráčov nehanil, ale práve naopak.

"Na hráčov som nahnevaný nebol, keby sa nerobia chyby, tak to skončí 0:0. Chlapci mi veľmi pomohli v tých oslabeniach, blokovali strely a to mi uľahčovalo prácu," odvetil Hlavaj, ktorý priznal, že od druhej tretiny bojoval s kŕčmi.

Na snímke vľavo slovenský Galéria fotiek (4) Slovenskí hokejisti po zápase s Kanadou ďakujú brankárovi Samovi Hlavajovi Zdroj: TASR/Martin Baumann

Po náročnom úvode čaká našich chlapcov najbližšie dva dni jediné - oddych. Počas neho si bude musieť niekto v šatni vziať slovo a spoluhráčom dohovoriť, aby sme sa početným nevýhodám vyhli. Náš tím nie je pasovaný za bitkárov a vyvrheľov, ale s takouto porciou minút na trestnej lavici sa momentálne môžeme rovnať napríklad s Kanadou. Tá je dlhé roky známa tým, že provokuje, vyvoláva konflikty a na trestnej lavici odsedí nespočetné množstvo minút.

To, či sa situácia s oslabeniach zmení, uvidíme už v najbližšom zápase, ktorý naši chlapci odohrajú vo štvrtok (18.5. o 19:20 SEČ) proti Švajčiarsku.

Viac o téme: Slovensko Mário Grman Matúš Sukeľ Samuel Hlavaj Craig Ramsay Samuel Kňažko
  • Autor: © Zoznam/Martin Turčin
  • Zdroj: Športky