VIDEO Semifinálová ofenzívna smršť v NBA: Niečo podobné sa naposledy stalo pred 36 rokmi!

Nikola Jokič zakončuje cez Anthonyho DavisaNikola Jokič zakončuje cez Anthonyho Davisa Zdroj: SITA/AP/Jack Dempsey

DENVER - Basketbalisti Denveru zvíťazili v úvodnom semifinále play-off NBA nad Los Angeles Lakers 132:126. Nuggets viedli celý zápas a to až o 21 bodov.

Lakers síce v závere znížili na tri body, ale domáci si výhru postrážili predovšetkým zásluhou srbského pivota Nikolu Jokiča, ktorý zaznamenal 34 bodov, 21 doskokov a 14 asistencií a pripísal si už šiesty triple double v tohtoročnom play off. Lakers nepomohlo ani 40 bodov Anthonyho Davisa.

Denver od začiatku potvrdzoval rolu favorita a už v prvej štvrtine viedol o 16 bodov. Ešte 16 minút pred koncom bol medzi tímami dvadsaťbodový rozdiel, ale potom Lakers zabrali a začali stratu sťahovať. Domácim veľmi pomohla trojka Jokiča s klaksónom tretej štvrtiny cez brániaceho Davisa, ktorá znamenala vedenie o 14 bodov pred poslednou dvanásťminútovkou.

"Bola to celkom ťažká strela, ale keď si za tým idete, tak šťastie je občas na vašej strane," vyhlásil Jokič.

Nikola Jokič Galéria fotiek (5) Nikola Jokić Zdroj: SITA/AP/Jack Dempsey

Lakers sa napriek tomu tri a pol minúty pred koncom dotiahli na rozdiel jediného koša. Potom ale dal päť bodov v rade zo svojich 12 bodov Aaron Gordon a pomohol upokojiť Nuggets. Dôležitú trojku dve minúty pred koncom trafil Kentavious Caldwell-Pope, autor 21 bodov, a výhru potom trestnými hodmi potvrdil Jokič.

"V prvom polčase sme hrali veľmi dobre. Kontrolovali sme hru, udávali tempo, dobre bránili. Po prestávke sme sa trochu stratili. Našťastie, nezáleží na tom, či vyhráte o dva body, alebo o dvadsať," vydýchol si po stretnutí Jokić podľa AFP.

Zápal ucha? Pre Murrayho žiaden problém

Denver sa mohol oprieť aj o Jamala Murrayho, ktorý dal 31 bodov. Kanadský rozohrávač pritom zápasí so zápalom ucha. "Celé play-off hrá úžasne. Možno to len predstiera, aby nemusel trénovať a mohol si dať pár dní voľna," žartoval Jokič.

"Odviedli sme dobrú prácu. Padalo nám to tam a ustáli sme aj tú smršť. Ale je to séria a oba tímy teraz niečo zmenia," povedal Murray.

Lakers spolu s Davisom ťahali LeBron James s 26 bodmi, 12 doskokmi a 9 asistenciami a Austin Reaves, ktorý 11 zo svojich 23 bodov dal v poslednej štvrtine a spolu s náhradníkom Ruiom Hačimurom a jeho 17 bodmi bol dôležitou súčasťou návratu Lakers do hry.

LeBron James Galéria fotiek (5) LeBron James Zdroj: SITA/AP/Jack Dempsey

"Trvalo nám celý polčas, kým sme chytili tempo zápasu. Na začiatku nám dali tvrdý direkt a nám trvalo, kým sme sa spamätali a začali hrať našu hru," povedal James. "Je to ale séria na štyri výhry, Denver má zatiaľ len jednu. My sme dnes v druhej polovici ukázali, že sa o to pobijeme," dodal tréner Lakers Darvin Ham.

Oba tímy predviedli na úvod semifinále veľmi ofenzívne stretnutie. V historických tabuľkách je 258 bodov, ktoré hráči dohromady nazbierali, najviac v semifinále play off v normálnom hracom čase od roku 1987, kedy Detroit vyhral nad Bostonom 145:119.