Bezpečnosť nadovšetko: Slovenské hviezdy nebudú čeliť Rusom a Bielorusom

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Getty Images

BERLÍN - Nemecký zväz kanoistiky odmieta štart ruských a bieloruských športovcov v Nemecku. Argumentuje tým, že nie je schopný zaistiť bezpečnosť pretekov, ak by sa zúčastnili.

Ide o júnový Svetový pohár vo vodnom slalome v Augsburgu a majstrovstvá sveta v rýchlostnej kanoistike v Duisburgu, ktoré bude na konci augusta hlavnou olympijskou kvalifikáciou.

"Po dôkladnom preskúmaní areálov sme sa spoločne s organizátormi rozhodli, že nemôžeme garantovať bezpečnosť pretekov, ak by sme povolili štart ruských a bieloruských športovcov, a to v akejkoľvek podobe," napísalo v liste Medzinárodnej kanoistickej federácii prezídium DKV.

Národný zväz síce prijíma rozhodnutie ICF postupovať podľa odporúčaní Medzinárodného olympijského výboru ohľadom povolenia účasti Rusov a Bielorusov, argumentuje však obavami o bezpečnosť všetkých zúčastnených strán.

"Aby zaistili bezpečnosť, museli by usporiadatelia zaviesť špeciálne opatrenia na ochranu všetkých. Predovšetkým športovcov, ale aj zamestnancov a divákov v priebehu pretekov," tvrdí DKV.

Umožnením účasti Rusov a Bielorusov navyše podľa DKV nie je garantovaná férová súťaž pre všetky zúčastnené štáty. "Z tohto dôvodu, po dohode s lokálnymi organizátormi pretekov ICF v Augsburgu a Duisburgu, nebude žiadnym individuálnym ani neutrálnym športovcom povolené v Nemecku štartovať," potvrdil stanovisko DKV jej prezident Jens Perlwitz.

Možnosť účasti neutrálnych Rusov a Bielorusov ako jednotlivcov umožnila ICF na konci apríla. Na schvaľovanie prihlášok vytvorila špeciálny nezávislý panel. Zároveň ale nechala usporiadateľom právo na samostatné rozhodnutie. To využila aj česká strana. Rusi a Bielorusi nebudú pretekať ani na Svetovom pohári vo vodnom slalome v Troji, ktorý sa uskutoční od 8. do 11. júna.

Viac o téme: Kanoistika Nemecko Bielorusko Rusko
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy