Bývalý rozhodca sa priznal k prijatiu úplatkov: Šokujúce slová na súde!

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Getty Images

PLZEŇ - Bývalý rozhodca Tomáš Grímm, ktorý spolu s niekdajším podpredsedom Futbalovej asociácie ČR Romanom Berbrom a ďalšími ľuďmi čelí obžalobe za korupciu, sa na súde v Plzni priznal k prijatiu úplatkov za ovplyvnenie niekoľkých zápasov v rokoch 2019 a 2020.

Berbr na súde už pri výpovedi v apríli akúkoľvek vinu poprel.

Grímm je jedným z hlavných obžalovaných. V prípade vystupuje ako spolupracujúci obžalovaný a so štátnym zástupcom uzavrel dohodu o vine a treste, o prijatí ktorej bude rozhodovať súd.

Berbra označil Grímm za jednoznačne najmocnejšieho muža v českom futbale. Ako rozhodca ho vnímal ako svojho hlavného nadriadeného, ktorého si nechcel rozhnevať žiadny rozhodca, povedal dnes na súde. V prípade je obžalovaných 21 ľudí z futbalového prostredia a Slavoj Vyšehrad.

Organizovaná skupina

Podľa obžaloby stál Berbr na čele organizovanej skupiny, ktorá sa v rokoch 2019 a 2020 podieľala na zmanipulovaní desiatich zápasov tretej a druhej ligy. Štátny zástupca Jan Scholle Berbra viní z toho, že využíval svoje dominantné postavenie vo FAČR a ovplyvňoval nasadzovanie rozhodcov na stretnutie Slavoja Vyšehrad podľa požiadaviek vtedajšieho športového riaditeľa klubu Romana Rogoza.

Berbr to podľa obžaloby robil na posilnenie a udržanie svojho vplyvu v asociácii. Vybraní rozhodcovia a delegáti, ale aj jeden hráč a funkcionár konkurenčných klubov, potom za úplatok pomáhali Vyšehradu k výhre, hovorí obžaloba. Rogozovou motiváciou bol postup klubu z tretej ligy do druhej a jeho udržanie v druhej lige.

Ilustračné foto Galéria fotiek (2) Zdroj: Getty Images

"Na svojom priznaní v plnom rozsahu trvám," povedal na súde Grímm. Porozprával o úplatkoch vo futbale - ešte pred súčasnou kauzou mu bol podľa jeho slov ponúknutý úplatok, nahlásil to vtedy Berbrovi, šli na futbalový zväz a bolo mu sľúbené prešetrenie veci. Jediný výsledok ale bol, že bol stiahnutý z listiny rozhodcov.

"Vo FAČR neexistoval žiadny manuál, ktorý by pomáhal rozhodcom, keď boli oslovení s ponukou úplatku, žiadny formulár, ako postupovať a nahlásiť to," povedal.

Grímm popísal jednotlivé stretnutia, v ktorých podľa svojich slov prijal za ovplyvnenie zápasu peniaze. Týkalo sa to napríklad stretnutia z mája 2019 medzi Radotínom a Dobrovicami. Rogoz mu ponúkol úplatok za to, aby nevyhral Radotín, ktorý bol priamym konkurentom Vyšehradu v boji o postup do druhej ligy.

Grímm o tom vraj povedal Berbrovi, ten mu odpovedal, že si neželá žiadny exces a nechce, aby sa Dobrovice sťažovali, čo Grímm pochopil tak, že má Radotín prehrať.

Priznal aj úplatok v treťoligovom zápase medzi B tímom Bohemians a Sokolom Brozanmi. Spoluobžalovaný Martin Svoboda mu vraj na telefón poslal obrázok päťdesiatky, čo pochopil ako ponuku päťdesiattisícového úplatku za ovplyvnenie duelu v prospech Brozan.

Stretnutie vraj ovplyvnil nepatrne, Brozany vyhrali. Po niekoľkých dňoch dostal obálku so 40-tisíc korunami, ktoré si rozdelil s asistentmi. Svoboda, ktorý dnes vypovedal pred Grímmom, akúkoľvek vinu odmietol a poprel, že by ponúkal úplatky.

Rokovanie ďalej pokračuje Grímmovou výpoveďou.

Viac o téme: Česko Korupcia Roman Berbr Tomáš Grímm
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy