Prvá alpská skúška a hneď veľké starosti: Organizátori Gira urobili nepopulárne rozhodnutie

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA/AP/Fabio Ferrari/LaPresse

BORGOFRANCO D´IVREA - Dnešná trinásta etapa Gira d'Italia, pri ktorej pelotón prvýkrát zavítal do Álp, bola kvôli silnému dažďu skrátená. Namiesto plánovaných 199 kilometrov sa pôjde len 75.

Usporiadatelia, ktorí už predtým trať medzi Borgofranco d'Ivrea a Crans Montanou skrátili o osem kilometrov, tiež potvrdili, že sa nepôjde cez Veľký Svätobernardský priesmyk. Ten mal byť najvyšším bodom tohto ročníka.

Kvôli nepriazni počasia bol tiež posunutý štart etapy z 11 hodín na 14.30 h. Miesto z Borgofranco d'Ivrea pelotón vyrazí z Le Chable na úpätí vrcholu Croix de Coeur, ktorý mal byť pôvodne druhým stúpaním dňa.

"Dostali sme od jazdcov žiadosť, aby sme v súlade s pravidlami o extrémnom počasím zmenili trasu. Zišli sme sa s nimi a dohodli sa, že cez Veľký Svätobernardský priesmyk prejdú v autobusoch," uviedol riaditeľ Gira Mauro Vegni.

"Odídu tak dôležitú časť etapy, ktorou je stúpanie na Croix de Coeur, následný zjazd a potom výjazd do Crans Montany. Nebolo ľahké nájsť riešenie, pretože každý sleduje vlastné záujmy. A mne záleží predovšetkým na Gire," dodal.

Dobrý kompromis

Zmenu trasy v hlasovaní schválili aj zástupcovia stajní, hoci podľa Carlosa Veronu z Movistaru navrhovali zrušenie výjazdu na Croix de Coeur. "Z dvadsiatich dvoch stajní ich pre skrátenie etapy bolo devätnásť," povedal Eurošportu španielsky cyklista.

"Už včera večer o tom bola veľká debata a myslím, že to je dobré riešenie," pridal vedúci jazdec priebežného poradia Geraint Thomas. "Stále to bude veľmi ťažká etapa, ale nebudeme v tom strašnom počasí veľmi dlho," dodal.

"Všetci sme videli, koľko chalanov už preteky vzdalo kvôli chorobe. Ak chceme do Ríma dôjsť aspoň s päťdesiatimi jazdcami v pelotóne, tak to je dobrý kompromis," pridal britský cyklista stajne Ineos-Grenadiers.

Pedersen odstúpil

Pole pretekárov prišlo pred piatkom o ďalšie zvučné meno, pre chorobu musel odstúpiť svetový šampión z roku 2019 Mads Pedersen. Dánsky jazdec tímu Trek–Segafredo figuroval doteraz na druhom mieste v bodovacej súťaži.

Pre zranenia a choroby, najmä rozšírený koronavírus, opustilo už pelotón Gira viac ako 40 jazdcov. Boli medzi nimi napríklad aj spolufavoriti Remco Evenepoel a Tao Geoghegan Hart.

Viac o téme: Giro d'Italia Mads Pedersen Mauro Vegni
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK, TASR

Súvisiace články

Videá