VIDEO Postavte mu sochu! V NHL sa opäť predlžovalo, Tkachuk vyrovnal rekord

Hokejisti Floridy Panthers oslavujú víťazný gólHokejisti Floridy Panthers oslavujú víťazný gól Zdroj: SITA/AP/Karl B DeBlaker

RALEIGH - Hokejisti Floridy zvíťazili aj v druhom stretnutí finále Východnej konferencie NHL. V noci na nedeľu uspeli na ľade Caroliny 2:1 po predĺžení a v sérii vedú už 2:0 na zápasy. Hrdinom bol opäť Matthew Tkachuk, ktorý rozhodol o triumfe Panthers v druhej minúte predĺženia.

"Panteri" vyhrali v play off na ľade súperov ôsmy zápas za sebou a bilanciu v predĺženiach zlepšili na 6-0. Hurricanes mali vydarený vstup a ujali sa vedenia už v 2. minúte zásluhou obrancu Jalena Chatfielda.

O minútu neskôr skóroval Gustav Forsling, ale z vyrovnania sa napokon netešil, pretože tréner Hurricanes Rod Brind’Amour si zobral trénerskú výzvu a gól napokon pre ofsajd neplatil.

Ešte v prvej tretine však kontroval aj tréner hostí Paul Maurice a po jeho výzve neplatil rovnako pre ofsajd gól Chrisa Druryho a Carolina sa tak nedostala do dvojgólového náskoku.

Hráči Floridy a ich Galéria fotiek (4) Hráči Floridy a ich víťazné oslavy Zdroj: SITA/AP/Karl B DeBlaker

Hostia vyrovnali v 28. minúte, keď sa strelecky presadil kapitán "panterov" Aleksander Barkov. Fínsky center sa po prihrávke Josha Mahuru ocitol nepokrytý na hranici bránkoviska, efektne si prikopol puk a behkendom prekonal krajana Anttiho Raantu, ktorý dostal prednosť pred Frederikom Andersenom. V play off nastúpil prvýkrát od piateho zápasu prvého kola proti NY Islanders.

Duel nakoniec dospel až do predĺženia. V ňom dostal domáci Jesperi Kotkaniemi dvojminútový trest za hákovanie a hostia presilovku využili už po 12 sekundách, keď po prihrávkach Sama Bennetta a Sama Reinharta skóroval zblízka Tkachuk.

Poďme rýchlo domov

Dvadsaťpäťročný americký krídelník tak bol opäť autorom víťazného gólu v predĺžení, svojím presným zásahom zo 140. minúty rozhodol pred dvomi dňami aj "maratónsky" prvý duel série (3:2 pp pre Floridu). Bol to pre neho už tretí víťazný gól v predĺžení v tohtoročnej play off, rozhodol aj piaty zápas série 1. kola s Bostonom.

"Poďme rýchlo odtiaľto domov, boli to dva náročné zápasy. Som rád, že sme to ukončili dnes tak rýchlo. Gól mi perfektne pripravili Bennett a Reinhart, ja som to už mal veľmi jednoduché," povedal hrdina prvých dvoch zápasov Tkachuk, ktorý ako druhý hráč histórie NHL rozhodol v predĺžení dva prvé zápasy v sérii play off.

Hráči Floridy a ich Galéria fotiek (4) Hráči Floridy a ich gólové oslavy Zdroj: SITA/AP/Karl B DeBlaker

Pred ním to dokázal Maurice Richard v drese Montrealu Canadiens v roku 1951. V bránke "panterov" opäť exceloval Sergej Bobrovskij, ktorý predviedol 37 úspešných zásahov. Raanta chytil 24 striel. "Máme skvelý tím a ja nám verím. Ako som už viackrát povedal, považujem za privilégium, že môžem tímu pomáhať ", povedal ruský brankár pre nhl.com.

Floridu delia dve víťazstvá od prvého postupu do finále Stanleyho pohára od roku 1996. "Sme sebavedomý tím, veríme si proti každému súperovi," uviedol podľa agentúry AP útočník Bennett. Hokejisti Floridy vyradili v prvom kole víťaza základnej časti Boston po obrate v sérii z 1:3 na 4:3, v druhom kole zastavili Toronto v päťzápasovej sérii.

Ďalší zápas bude náš

Hurricanes postúpili do finále Východnej konferencie druhýkrát v priebehu uplynulých piatich sezón, ale v tejto fáze prehrali od roku 2009 už desiaty zápas za sebou.

"Prešli sme si tým, nie je to pre nás nič nové. V predchádzajúcich rokoch sme viackrát dostali do zubov, ale dokážeme odpovedať. Som si istý, že ďalší zápas vyhráme," sebavedomo vyhlásil Brind’Amour. Prehra mrzela aj Caroliny Jordana Martinooka, ktorý v play off nazbieral 10 bodov, ale v sérii s Floridou vyšiel zatiaľ naprázdno.

"Samozrejme, že nás to bolí. Chceli sme vyhrať a vyrovnať stav série. Nedá sa nič robiť, musíme si nastaviť myseľ na ďalší zápas. Oba duely boli vyrovnané, takže všetko je otvorené," povedal útočník Hurricanes.

Finále Východnej konferencie - 2. zápas /na 4 víťazstvá/:
Carolina Hurricanes - Florida Panthers 1:2 pp (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)
Góly: 2. Chatfield (Aho, Noesen) - 28. Barkov (Mahura), 62. Tkachuk (Reinhart, Bennett). Brankári: Raanta - Bobrovskij, strely na bránku: 38:26.