VIDEO Dychberúci blafák nenechal sedieť ani Gretzkého: Jedna z najkrajších akcií, akú som kedy videl!

Brandon Montour, Matthew Tkachuk a Aleksander Barkov oslavujú gólBrandon Montour, Matthew Tkachuk a Aleksander Barkov oslavujú gól Zdroj: SITA/AP/Frank Gunn/The Canadian Press

SEVERNÁ KAROLÍNA - Hokejisti Floridy pokračujú v skvelom ťažení v play off NHL a vo finále Východnej konferencie vyhrávajú nad Carolinou 2:0 na zápasy.

Panthers vyhrali oba duely vonku po predĺžení, v oboch rozhodol Matthew Tkachuk. V druhom zápase (2:1 pp) sa však krásnym gólom blysol jeho spoluhráč Aleksander Barkov a tento moment vyzdvihol aj legendárny Wayne Gretzky.

Barkov vyrovnal v polovici zápasu na 1:1 po parádnej finte, keď naznačil, že si puk prehodí pod nohy, rýchlo ho však vrátil späť a bekhendom prekonal Anttiho Raantu. Gól fínskeho centra zaujal aj Gretzkého, ktorý bol jedným z hostí televízie TNT.

"Videli sme mnoho gólov, keď si hráč dá puk pomedzi nohy a vystrelí. Veľa hokejistov to skúša. Ale spraviť toto v zápase play off, v situácii, keď ste pod tlakom a za stavu 0:1, je niečo neuveriteľné. Bola to jedna z najkrajších akcií, akú som kedy videl v play off," povedal Gretzky v štúdiu, v ktorom bol okrem iných aj tréner Tampy Bay Jon Cooper.

Poklona od najproduktívnejšieho hráča histórie NHL potešila aj Barkova. "Som si istý, že strelil množstvo dôležitejších a krajších gólov, ale takáto pocta od neho pre mňa znamená veľa," reagoval Barkov pre TSN na slová "The Great One".

O triumfe "panterov" rozhodol v druhom zápase za sebou Tkachuk. Ten v prvom stretnutí série skóroval na konci štvrtého predĺženia a v druhom využil presilovku už po necelých dvoch minútach extračasu.

Americký krídelník strelil svoj tretí gól v play off v predĺžení a vyrovnal klubový rekord Cartera Verhaegheho. Tromi vítaznými zásahmi v predĺžení v jednej vyraďovačke však Tkachuk vyrovnal rekord NHL, ktorý držia okrem neho aj Corey Perry (3 v roku 2017), Maurice Richard (3, 1951) a Mel Hill (3, 1939).

Hráči Floridy a ich Galéria fotiek (3) Hokejisti Floridy oslavujú gól Zdroj: SITA/AP/Karl B DeBlaker

Celkovo sa podieľal na štyroch góloch v predĺžení (3+1), čo v jednom ročníku play off dokázali pred ním len Jarome Iginla (2004 v drese Calgary), Adam Oates (2003, Anaheim) a Ray Ferraro (1993, NY Islanders).

Dva zápasy play off za sebou rozhodli v predĺžení v histórii súťaže len dvanásti hráči, medzi nimi aj slovenský útočník Peter Šťastný v drese Quebecu Nordiques v roku 1985.

Vyrovnal zápis z roku 1951

Tkachuk ako druhý hráč histórie NHL rozhodol v predĺžení dva prvé zápasy v sérii play off. Pred ním to dokázal Maurice Richard v drese Montrealu Canadiens v roku 1951.

Panthers vyhrali v tohtoročných bojoch o Stanleyho pohár všetkých šesť zápasov, ktoré sa dostali do predĺženia, z toho päť vonku.

V histórii NHL dosiahli niečo podobné len hokejisti Montrealu Canadiens, ktorí v roku 1993 vyhrali dokonca šesť predĺžení vonku, a New Yorku Islanders (5 v roku 1980). Canadiens aj Islanders vtedy získali Stanley Cup.

Hokejisti Floridy Panthers oslavujú Galéria fotiek (3) Hokejisti Floridy Panthers oslavujú víťazný gól Zdroj: SITA/AP/Karl B DeBlaker

Hokejisti Floridy ešte Stanleyho pohár nikdy nezískali, ale už len dve víťazstvá ich delia od prvého postup do finále play off od roku 1996. Pred 27 rokmi prehrali "panteri" aj so slovenským obrancom Róbertom Švehlom vo finále s Coloradom Avalanche.

Panthers postúpili do play off o jeden bod a preto v každej sérii začínajú na súperových ľadoch. Vonku však vyhrali osem zápasov za sebou, lepšiu bilanciu majú v play off len hráči Los Angeles Kings, ktorí v roku 2012 vyhrali nepretržite desať duelov vonku.

Viac o téme: Florida Panthers Wayne Gretzky Carolina Hurricanes