MS V HOKEJI 2023 Krutá facka pre outsidera: Francúzi od USA schytali najvyšší debakel šampionátu

Sklamaní hokejisti Francúzska po krutom debakli od USASklamaní hokejisti Francúzska po krutom debakli od USA Zdroj: SITA/AP/Pavel Golovkin

TAMPERE - Hokejisti USA potvrdili pozíciu favorita a v nedeľňajšom zápase deklasovali Francúzsko 9:0 v zápase základnej A-skupiny na MS v Rige.

Presvedčivým víťazstvom dosiahli najvýraznejší výsledok v doterajšom priebehu šampionátu a po šiestom zápase sú so stopercentnou bilanciu a skóre 30:5 na čele A-skupiny.

Američania uzavrú účinkovanie v základnej skupine v utorok od 15.20 proti Švédsku, pričom by, po predpokladanom pondelňajšom víťazstve Švédov nad Dánmi, malo ísť o súboj o prvé miesto v tabuľke. Francúzov, ktorí záchranou v elitnej kategórii splnili cieľ, čaká v utorok od 11.20 posledný duel na turnaji proti Nemecku.

A-skupina:

USA - Francúzsko 9:0 (3:0, 1:0, 6:0)
Góly: 7. O´Connor (Garland), 12. Gauthier (Perunovich), 14. Tynan (Gauthier), 22. Gauthier (Perunovich, Tynan), 43. O´Connor, 45. Perunovich (Coronato, Bjork), 48. Grimaldi (Coronato, Perbix), 49. Garland (Tynan), 54. Gauthier (Tynan, Garland). Rozhodovali: Sewell (V. Brit.), Holm - Yletyinen (obaja Švéd.), Mackey (Kan.), vylúčení: 3:3 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 6539 divákov.

USA: Petersen (48. Commesso) - Perbix, Samberg, Perunovich, Kleven, Mackey, Thrun, Attard - A. Tuch, Coronato, Grimaldi - Garland, O´Connor, Eyssimont - Mazur, Tynan, Gauthier - Farrell, Brown, Bjork

Francúzsko: Ylönen (21. Palillon) - Gallet, Boscq, Llorca, Chakiachvili, Onno, Crinon, Thiry, Guebey - Fabre, Boudon, T. Bozon - Rech, Addamo, Leclerc - Bertrand, Claireaux, S. Treille - Farnier, Valier, K. Bozon

Hráči zámorského tímu vykročili za vysokým víťazstvom už v prvej tretine. Skóre otvoril v 7. minúte O´Connor a po presných zásahoch Gauthiera a Tynana bolo ešte do prvej prestávky 3:0. Potvrdili tým výraznú streleckú a hernú prevahu, ktorá pokračovala aj v druhej tretine.

V nej sa presadil iba Gauthier, keď v 22. minúte zvýšil na 4:0, no Američania si výrazné navýšenie náskoku nechali na tretiu časť. V nej pridali ďalších šesť gólov a súpera prestrieľali 18:2. Od 54. minúty viedli po góle Gauthiera 9:0, no desiaty gól už nepridali. Američania neinkasovali v druhom zápase po sebe, Francúzi naopak v uplynulých dvoch stretnutiach neskórovali.

Sklamaní hokejisti Francúzska po Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Pavel Golovkin

hlasy (zdroj: iihf.com):

Cutter Gauthier, útočník USA: "Tréneri nám pred zápasom vraveli, že je jedno, proti akému súperovi stojíme. Dôležité je, aby sme stále hrali naplno. Toho sme sa držali a myslím si, že máme za sebou vydarených 60 minút. Je príjemný pocit, keď sa vám darí, zvlášť, keď hráte za svoju krajinu. Toto víťazstvo nás správne naladilo na zápas so Švédskom."

Kevin Bozon, útočník Francúzska: "Pre náš úspech v tomto zápase bolo kľúčové, aby sme mali dobrý štart. To sa nestalo. Za stavu 0:1 sme cítili šancu na vyrovnanie, no namiesto toho bolo 0:3. V prvej prestávke sme sa snažili zachovať pokoj a vrátiť sa na ľad silnejší, no nefungovalo to."