Dunajská Streda sa raduje z historického úspechu: Nevydržala som bez sĺz!

Hádzanárky HC DAC Dunajská Streda získali premiérový titul majsteriek SlovenskaHádzanárky HC DAC Dunajská Streda získali premiérový titul majsteriek Slovenska Zdroj: TASR/Edmund Örzsik

DUNAJSKÁ STREDA - Hádzanárky HC DAC Dunajská Streda získali premiérový titul majsteriek Slovenska. V nedeľňajšom rozhodujúcom finálovom stretnutí play off zdolali Iuventu Michalovce 23:22 a po dvoch strieborných priečkach odštartovali vytúžené majstrovské oslavy.

Líderkou tímu zo Žitného ostrova bola slovenská reprezentantka Réka Bíziková, ktorú inšpiroval sobotný triumf hádzanárov MŠK Považská Bystrica nad dlhoročným hegemónom Tatranom Prešov. Podľa trénera Iuventy Petra Kostku a najlepšej strelkyne Lívie Klučkovej bol jedným z rozhodujúcich faktorov rozdiel v šírke kádra.

Úvod duelu patril domácim hráčkam, ktoré si vypracovali štvorgólový náskok. DAC tiež podržala niekoľkými skvelými zákrokmi brankárka Noemi Magerová. Po štvrťhodine sa začala hra vyrovnávať a päť minút pred záverom prvého polčasu sa Michalovčanky ujali prvýkrát vedenia.

Domáce prostredie zohralo dôležitú úlohu

Počas ďalšieho priebehu hry však neustále iba doťahovali náskok súperiek. Dunajskú Stredu navyše hnala dopredu zaplnená hala, čo patrilo medzi rozhodujúce faktory.

"Domáce prostredie zohralo dôležitú úlohu. Dunajská Streda hrala z troch finálových duelov až dva doma. Pri tak vyrovnanej kvalite súperov to rozhoduje.

Postrácali sme počas sezóny ľahké body, napríklad s Kežmarkom, ktoré nám v konečnom dôsledku chýbali. Viac sme cestovali za súpermi v play off, ako sme hrali doma," uviedol tréner Iuventy Peter Kostka, ktorý športovo uznal silu domáceho výberu: "Gratulujem im, zaslúžili si to, lebo v konečnom dôsledku boli počas sezóny pred nami. V detailoch a šírke kádra boli lepšie."

Dunajskostredčanky potiahla za ziskom prvého titulu sedemgólová Češka Eliška Desortová, ktorá po záverečnom hvizde neskrývala emócie: "Je to úžasné, ani si to teraz neuvedomujem. Možno mi to príde o pár dní. Myslím si, že to bolo zaslúžené víťazstvo. Titul je čerešnička na torte za celú sezónu."

Šírka kádra

Emócie lomcovali v úvode osláv aj s Rékou Bízikovou, ktorú hosťujúce hráčky v prvom polčase na krídle ustrážili, no už v úvode druhej časti hry sa presadila štyrikrát za sebou.

"Pre mňa je to niečo neuveriteľné. Dlhé roky som nevyhrala, stále to bolo iba druhé miesto. Teraz sme konečne získali titul, veľmi sa teším. Veľa vecí mi po zápase napadlo, cítila som emócie a nevydržala som bez sĺz," povedala tridsaťjedenročná slovenská reprezentantka.

Obhajkyne titulu ťahala v rozhodujúcom súboji za dvanástym ligovým primátom v sérii Lívia Klučková. Ani jej osem gólov však nestačilo na zavŕšenie tuctu titulov za sebou.

Hádzanárky HC DAC Dunajská Galéria fotiek (8) Zdroj: TASR/Edmund Örzsik

Ofenzívna univerzálka považovala za jeden rozhodujúcich faktorov rozdiel v šírke kádra oboch tímov: "Nemali sme možnosť vystriedať hráčky, Dunajská Streda mala zdvojené až strojené posty. Ja som hrala v podstate všade, alternovala som naľavo, napravo, na pivote, to sa jednoducho nedá hrať 50-60 minút v súbojoch, v ktorých odchádzate ako fyzicky, tak aj hlavou.

Neberiem to ako prehru. My sme s favorizovanou Dunajskou Stredou, ktorá má plný káder, prehrali o jeden gól. Považujem nás určite za morálne víťazky v tejto sezóne. Verím, že sa tu v budúcom ročníku stretneme s úspešným koncom pre nás."