MS V HOKEJI 2023 To bolo šťastie alebo umenie? Škorvánek nám pripomenul zlaté okamihy z Göteborgu

Slovenský brankár Stanislav Škorvánek vyťahuje famózny zákrokSlovenský brankár Stanislav Škorvánek vyťahuje famózny zákrok Zdroj: IIHF

RIGA - Slovenský brankár Stanislav Škorvánek aj vo včerajšom dueli opäť raz potvrdil, že muži v maske sú na tohtoročnom šampionáte najväčšou oporou nášho tímu.

Pri víťazstve 1:0 udržal čisté konto a všetkým neprajníkom poslal odkaz, ktorý by si mali zapamätať. Pred šampionátom sa totiž hovorilo, že naše bránkovisko je plné neskúsených mužov a brankári z extraligy na medzinárodnom fóre neuspejú.

Ešteže tréner Peter Kosa zachoval chladnú hlavu a ukázal, že vie správne zariskovať v najvhodnejší moment. Nie prvýkrát sa totiž stalo, že by na šampionát vzal brankárov, o ktorých boli na Slovensku veľké pochybnosti.

Výkony našich brankárov na tohtoročnom šampionáte gradujú od zápasu k zápasu. Do úvodu výborne naskočil Stanislav Škorvánek, na tri zápasy ho absolútne famózne nahradil mladý Samuel Hlavaj, aby sa Škorvánek mohol do bránky vrátiť a vychytať čisté konto proti srdnatým Slovincom.

Na snímke vpravo brankár Galéria fotiek (3) Brankár Stanislav Škorvánek zasahuje v zápase proti Slovinsku Zdroj: TASR/Martin Baumann

Áno, nás výkon opäť pokuľhával a preto muž s číslom 33 na drese musel zatiahnuť roletu a podržať tím v ten najsprávnejší moment. Naši chlapci majú stále na očiach vidinu štvrťfinále, ktoré je po tomto trojbodovom zápise opäť o trochu bližšie. A výraznou mierou sa o to pričinil práve "Škorvi", ako ho spoluhráči v kabíne oslovujú.

Počas celého zápasu proti Slovinsku držal náš tím nad vodou a ako už viackrát odznelo na adresu našich gólmanov, dal nám šancu zvíťaziť. Svoju húževnatosť a odhodlanosť preukázal aj v posledných momentoch, kde Slovinci hrýzli v hre bez brankára a takmer sa dočkali vyrovnania.

Pár sekúnd pred záverečným klaksónom sa naši súperi dostali pred bránku, útočník Matúš Sukeľ nešťastne odtlačil Žigu Jegliča do brankára Škorvánka a puk z hokejky iného slovinského útočníka už-už smeroval do slovenskej siete. Zrazu sa však náš brankár vrátil do predbránkového priestoru a reflexným zákrokom pravým betónom vyrazil puk mimo ohrozenia.

Viacerým divákom pri televíznych obrazovkách musel v tej chvíli vyskočiť tep na maximálne hodnoty. Nám, novinárom sediacim nad inkriminovaným miestom, sa zatajil dych a niekoľkí z nás len neveriacky krútili hlavou a sledovali, čo sa to práve stalo.

Tento moment pripomenul zlaté okamihy zo švédskeho Göteborgu, keď sme v semifinálovom dueli proti domácim hokejistom sledovali nádherný zákrok vtedajšej jednotky Janka Lašáka. "Toto bolo šťastie alebo umenie!" vykríkol vtedajší komentátor Miloš Kováč, ktorý taktiež vtedy takmer onemel. Aj keď včerajší zákrok možno nebol až taký dôležitý ako ten v roku 2002 v predĺžení, tento gól mohol Slovensku ukončiť tohtoročné snahy o postup do štvrťfinále. 

Zákrok Jána Lašáka v predĺžení semifinále na MS v hokeji 2002:

O poriadnej dávke šťastia po zápase hovoril aj samotný Škorvánek. "Ja som sa tam zrazil so Sukym (Matúš Sukeľ) a potom som vôbec nevedel, kde je puk. Len som sa inštinktívne vracal na miesto a ten puk ma trafil do korčule. Skôr to bolo šťastie, ako nejaký extra zákrok," uviedol krátko po zápase jeden z hrdinov zápasu.

V mixzóne k zákroku poriadne perlili aj Škorvánkovi spoluhráči, ktorí opäť raz pochválili nášho muža v bránkovisku. "Poviem to tak blbo, ale pri striedačke mi zovrelo ri**u," zasmial sa po zápase útočník Róbert Lantoši, ktorý v zápätí dodal: "Chvalabohu, že to zachránil. Opäť chytal neskutočne a za ten výkon mu ďakujeme."

"Infarkt som z toho síce nemal, ale Stano nám opäť veľmi pomohol," uviedol v krátkom hodnotení asistent kapitána Peter Cehlárik.

Na snímke hráči Slovenska Galéria fotiek (3) Víťazná radosť slovenských hokejistov Zdroj: TASR/Martin Baumann

V mixzóne dostal na skutočne napínavý moment otázku aj Matúš Sukeľ, hráč, ktorý krátko pred zákrokom vrazil do nášho brankára. "Videl som to veľmi dobre, mal som to asi na meter. Som veľmi rád, že to šlo popri tej tyčke a už som len sledoval, aby bol záver. Našťastie, sme to ustrážili," dodal Sukeľ.

Slováci tak získali vytúžené tri body. Pred našimi chlapcami ostáva už len utorkový duel proti Nórsku. Ak chceme stále pomýšľať na štvrťfinále, musíme naplno bodovať a držať palce Švajčiarom, aby večer zdolali domáce Lotyšsko. Či sa tak stane, uvidíme už o dva dni.

Viac o téme: Slovensko Peter Cehlárik Slovinsko Róbert Lantoši MS v hokeji Stanislav Škorvánek Matúš Sukeľ
  • Autor: © Zoznam/Martin Turčin
  • VIDEO: Twitter/IIHF, YouTube/P3k18
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy