Už žiadne špekulácie: Saganov úhlavný rival zvolal tlačovku a oznámil zásadné rozhodnutie

Britský cyklista Mark Cavendish oznamuje, že ukončí po tejto sezóne aktívnu kariéru na tlačovej konferencii počas voľného dňa na Giro d'Italia v severotalianskom CoccagliuBritský cyklista Mark Cavendish oznamuje, že ukončí po tejto sezóne aktívnu kariéru na tlačovej konferencii počas voľného dňa na Giro d'Italia v severotalianskom Coccagliu Zdroj: TASR/AP/Antonio Calanni

COCCAGLIO - Bývalý majster sveta Mark Cavendish ukončí po sezóne cyklistickú kariéru. Britský jazdec to oznámil na tlačovej konferencii deň po 38. narodeninách počas dnešného voľna na Giro d'Italia.

"Každý kilometer týchto pretekov som si zatiaľ užíval, preto mám dojem, že je ideálny čas na to povedať, že toto je moje posledné Giro a táto sezóna je moja posledná," uviedol Cavendish.

Medzi profesionálmi preteká sedemnásť rokov a doteraz vybojoval 161 víťazstiev. Viac ich získali len Belgičania Eddy Merckx (275) a Rik van Looy (162), ktorého má hviezdny špurtér ešte šancu prekonať. Už takmer rok však ďalšiu výhru do svojej zbierky nepridal.

Najviac sa Cavendishovi darilo na Tour de France, kde vyhral rekordných 34 etáp. Rovnaký počet etapových víťazstiev zo slávnych pretekov má legendárny Merckx. Jeho bilanciu vyrovnal predvlani, keď ho Tour zastihla vo skvelej forme, ktorú pretavil na štyri triumfy. Tento rok má šancu Merckxa na Tour prekonať.

"Cyklistikou žijem už vyše 25 rokov. Prežil som úplný sen. Milujem ten šport viac, než si dokážete predstaviť, a myslím, že u neho zostanem niekde blízko," povedal majster sveta z cestných pretekov s hromadným štartom z roku 2011 a majiteľ striebra z roku 2016.

Tri tituly vybojoval Cavendish aj na dráhe v rokoch 2005, 2008 a 2016 v bodovacích pretekoch dvojíc. Na olympijských hrách v Riu de Janeiro získal striebro v omniu.

Okrem Tour oslavoval etapové víťazstvá aj na ďalších Grand Tours. Na Gire si došpurtoval pre 16 individuálnych výhier a trikrát triumfoval na Vuelte.

Športový riaditeľ britského cyklistického zväzu Stephen Park uviedol, že Cavendish je najlepším špurtérom, akého kedy cyklistika mala. "Fanúšikovia po celom svete si ho budú pamätať vďaka jeho 53 víťazstvám v etapách na Grand Tours a som si istý, že mu všetci budeme fandiť, keď sa bude snažiť v posledných mesiacoch kariéry pridať ďalšie," povedal Park agentúre Reuters.

Okrem rôznych zranení narušilo Cavendishovu kariéru ochorenie vírusom Epstein-Barrovej, kvôli ktorému mal v roku 2018 dlhú pauzu. V rovnakej dobe bojoval s depresiami, ktoré ho trápili dva roky, a tri roky až do jari 2021 márne čakal na víťazstvo.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 5
Viac o téme: Tour de France Peter Sagan Mark Cavendish Eddy Merckx
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Twitter/Astana Qazaqstan Team; Twitter/Tour de France
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá