MS V HOKEJI 2023 Otvorene aj o konflikte v tíme: Čo hovorí Miro Šatan na situáciu?

Na snímke prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Miroslav Šatan Na snímke prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Miroslav Šatan Zdroj: TASR/Martin Baumann

RIGA - Na dnešnom spoločnom tímovom fotení v lotyšskej Rige bol prítomný aj generálny manažér slovenskej hokejovej reprezentácie Miroslav Šatan.

Po fotení sa pristavil aj pri viacerých slovenských novinároch, ktorým odpovedal na otázky. Nezabudol opomenúť včerajší "spor" dvoch lídrov tímu, ale aj naše postupové ambície. Prečítajte si, ako reagoval na posledné hodiny a dni o mužstve, ktorému šéfuje.

Včerajší výkon asi nebol ideálny, ale tie tri body nakoniec tešia, nie?

Veľakrát sa stane, že máme dobrú hru, ale zlý výsledok. Asi je vždy lepšie, že aj keď nie sme spokojní s hrou a s tým, ako to prebiehalo, tak sme nakoniec spokojní s výsledkom. Chceli sme z toho zápasu tri body a to sa splnilo. Ale sú aj veci, ktoré sa dajú zlepšiť.

Vy ste zažili toho v kariére veľa. Čo hovoríte na roztržku Mareka Hrivíka a Libora Hudáčka?

Ja si myslím, že pred týmto kritickým zápasom, nám to môže len pomôcť, keď sa kabína skonsoliduje. Máme dostatok skúsených hráčov, ktorí prešli rôznymi situáciami a toto ich môže len utužiť.

Libora Hudáčka dobre poznáš a zrejme aj ty si mu musel viackrát dohovárať.

Áno, poznám. (smiech) A aj preto ma to až tak neprekvapuje. Myslím si, že si to chlapci v kabíne upracujú, majú na to schopnosti a vedia, čo je dôležité. Egá v tomto prípade pôjdu stranou a do posledného zápasu dajú všetko.

Hovorili ste s hráčmi aj vy alebo to všetko nechávate na trénerov?

Tréneri mali nejaké pohovory a samozrejme aj hráči medzi sebou. Ako hovorím, je tam dostatok rozumných lídrov, aby takúto situácia zvládli. Beriem to ako minoritnú a malú udalosť.

Podpichli ste pred zápasom Švajčiarsko - Lotyšsko trénera Helvétov Patricka Fischera? (V tomto zápase sa totiž rozhodne, či Slováci postúpia do štvrťfinále alebo nie. Potrebujeme, aby v ňom Švajčiari vyhrali za tri body.)

Áno, aj švajčiarskeho prezidenta a ďalších členov, ktorí boli včera v boxe IIHF. Verím, že sa budú snažiť ísť po tej milińovej prémii, ktorá je sľúbená tímu, ktorý vyhrá všetkých 10 zápasov na MS bez straty bodu. (smiech) Bude to ale veľmi emočne vypätý zápas, najmä pre domácich. Verím, že Švajčiari si splnia úlohu favorita.

Na snímke druhý zľava Galéria fotiek (2) Miroslav Šatan počas tímového fotenia Zdroj: TASR/Martin Baumann

Prihodíte do tej prémie aj vy niečo?

Nie, nie. (smiech)

Proti Nórom musíme ale najprv my zvíťaziť, až potom sa budeme pozerať na Švajčiarsko. Budete v našom zápase nervózny?

Áno, vo všetkých našich doterajších zápasoch som bol nervózny, pretože sa hralo o jeden gól. Nervózni asi budeme všetci a nielen v našom zápase, ale aj v tom večernom. V prvom rade ale musíme vyhrať ten náš a potom si počkáme na výsledok.

Zápas Švajčiarsko - Lotyšsko si pôjdete pozrieť osobne alebo budete sledovať v tichosti na hoteli?

Budem to chcieť vidieť naživo.

Pred MS viacerí kritizovali našich brankárov, že sú "len" z našej ligy. Sú podľa vás najväčšou satisfakciou?

Vidíme, že rôzne odhady odborníkov a ľudí nezafungujú. My sme nevedeli, ale dúfali sme, že takto nejako by to mohlo dopadnúť a že niektorý z tých brankárov na šampionáte vystrelí a bude jednotka. Nakoniec máme dvoch, ktorí to dobre zvládli. Priznám sa, že ani sám neviem, koho tréneri vyberú do toho zajtrajšieho duelu, lebo je to naozaj ťažká voľba.

Tréner Ramsay včera povedal, že už šesť rokov opakuje, aby hráči strieľali. Vy ste boli strelec, dá sa to chlapcov naučiť a dostať do nich?

Myslím si, že hráči chcú byť viackrát až veľmi priateľskí k svojim kamarátom a nahrávajú mu do horšej situácie, ako je ten samotný hráč, ktorý má puk. Niekedy musia cítiť viacej toho hladu po góle. Samozrejme, sú situácie, kedy je lepšie prihrať a vtedy to treba urobiť, ale veľakrát sa stalo, že keď sú hráči v dobrej streleckej pozícii, ešte prihrávajú do horšej situácie. Treba to stále prizvukovať a verím, že si to hráči, aj keď to počuli už veľakrát, zoberú za svoje.

Je v tomto tíme nejakí "tichý zabijak", ktorý sa doteraz neprejavil?

(smiech) Ja si myslím, že tam máme hráčov, ktorí vedia v tom kritickom momente dať gól. Zatiaľ sa v tých zápasoch vždy našiel niekto, kto ho strelil. Napríklad aj včera Rišo Pánik. Verím, že aj v tom zápase s Nórskom sa zase niekto nájde.

Na koniec to môžeme trochu odľahčiť. Pred vypnutými mikrofónmi ste vtipkovali, že každý zápas je dráma. Ako to vidíte?

Áno. Ja by som chcel už zažiť zápas, kedy sme od polovice zápasu kľudní, ale zatiaľ sa nám taký nepodaril. Stále sa musíme byť o výsledok až do konca. Ako som však povedal, my predávame emócie. Tak preto dúfam, že fanúšikovia aspoň nevypnú televízor a pozerajú až do konca.

Viac o téme: Miroslav Šatan Slovensko MS v hokeji
  • Autor: © Zoznam/Martin Turčin
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy