FOTO Niekedy sú slová zbytočné... Vini, sme s tebou! Svet, spamätaj sa, kým nie je neskoro

Hlavný rozhodca Ricardo De Burgos Bengoetxea upokojuje Viníciusa JúnioraHlavný rozhodca Ricardo De Burgos Bengoetxea upokojuje Viníciusa Júniora Zdroj: SITA/AP/Alberto Saiz

RIO DE JANEIRO - V Riu de Janeiro v pondelok večer na znamenie solidarity s futbalovým útočníkom Viníciusom Júniorom zhasli na hodinu svetlá na ikonickej soche Krista Spasiteľa. Brazílsky kanonier Realu Madrid sa sťažoval na to, že je v Španielsku terčom rasistických urážok, a jeho slová vzbudili veľký ohlas.

Arcidiecézna svätyňa, ktorá celosvetovo známu sochu spravuje, nechala vypnúť svetlá o 18:00 miestneho času po dohode s Brazílskou futbalovou konfederáciou a organizáciou venujúcou sa rasovej diskriminácii vo futbale.

"Osvetlenie pomníka bude vypnuté ako symbol kolektívneho boja proti rasizmu a na znamenie solidarity s Viníciusom Júniorom a všetkými, ktorí čelia na celom svete predsudkom," uviedli predstavitelia arcidiecéznej svätyne na instagrame.

Vinícius sa v nedeľnom zápase vo Valencii stal už po niekoľkýkrát v tejto sezóne terčom rasistických urážok a na twitteri v pondelok označil španielsku ligu aj celú krajinu za rasistickú.

Dvadsaťdvaročnému útočníkovi vyjadrili podporu predseda FIFA Gianni Infantino, hviezda Paríža St. Germain Kylian Mbappé, šéf španielskej futbalovej federácie Luis Rubiales či jazdec formule 1 Lewis Hamilton.

Roztržka Viníciusa Júniora s Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Alberto Saiz

Brazílska vláda v reakcii vyzvala španielske úrady, aby vinníkov útokov proti futbalistovi potrestali. Vinícius Júnior zhasnutie sochy v Riu ocenil a poďakoval za podporu. "Tento čin solidarity ma dojal. Ale, predovšetkým, chcem ostatných inšpirovať a ešte viac upozorniť na náš boj," napísal na twitteri.

Okrem iného v Španielsku zatkli štyroch ľudí podozrivých z toho, že zavesili z mosta nafukovacieho panáka s podobizňou Viniciusa Juniora. Chuligáni Atlética Madrid sa uchýlil k tomuto kroku pred januárovým derby neďaleko tréningového centra Realu. K zatknutiu prišlo dva dni po tom, ako bol Vinicius v zápase na pôde Valencie opäť terčom rasizmu. Informovala o tom agentúra AP.

Viac o téme: Brazília Španielsko Real Madrid La Liga Vinícius Júnior
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Twitter/Madrid Universal
  • Zdroj: ČTK, TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy