Láska k hre vyhrá nad bolesťou a vráskami z porážky: LeBron, nekonči, prosím, ešte aspoň rok!

Sklamaný LeBron James počas štvrtého zápasu proti DenveruSklamaný LeBron James počas štvrtého zápasu proti Denveru Zdroj: SITA/AP/Ashley Landis

BRATISLAVA/LOS ANGELES – Šport má v živote ľudí nespochybniteľné miesto. Mnohí preň doslova dýchajú, iní ho sledujú na pravidelnej, ale racionálnej báze, ďalší zas oň prejavujú interes v akýchsi vlnách, napríklad počas veľkých turnajov, medzinárodných akcií, úspechov športovcov z krajiny, v ktorej sa narodili.

Radím sa do prvej kategórie. Pracujem pre športový portál, disciplínami s týmto označením žijem 24/7. Nie je hodiny, kedy by mi počas nepracovných hodín neprešiel šport cez moju myseľ. Jednoducho povedané, niečo také skrátka nie je možné.

Tento príspevok nebude písaný z pohľadu novinára, ale fanúšika. Ak sa rozprávame o ľuďoch, ktorí pre niečo dýchajú, tak sa radím do tejto kategórie v prípade Los Angeles Lakers. Basketbalisti z druhého najľudnatejšieho mesta si podmanili moje srdce na začiatku tohto tisícročia, keď som mal ešte menej ako 10 rokov a s otvorenými ústami spoznával krásy basketbalu.

Pamätám si roky rozpadu dua Kobe Bryant – Shaquille O'Neal, obdobie, keď prišiel Pau Gasol a s Kobem vyhrali dva po sebe idúce tituly, najmä ten v 2010 chutil mimoriadne sladko, pretože porážka najväčšieho rivala menom Boston Celtics, predovšetkým vo finále, vyvoláva vo fanúšikovi extrémne pozitívne pocity.

Rovnako tak Kobeho posledné roky, pretkané vysokými prehrami, po ktorých by som sa najradšej skryl niekam do myšacej diery, Bryantov odchod do dôchodku a roky hľadania až po príchod LeBrona Jamesa do môjho milovaného klubu. Prelomil 10-ročné čakanie na titul a noc čo noc mi bolo dožičené dívať sa na jeho genialitu a dychberúce basketbalové IQ.

Anthony Davis v debate Galéria fotiek (3) LeBron James so svojou vernou dvojičkou Anthonym Davisom Zdroj: SITA/AP/Ashley Landis

Viete, všetko chutí inak, keď hráč takéhoto rangu zrazu hrá vo vašom milovanom tíme a nie niekde inde. Priznávam, že v časoch Miami i Clevelandu som síce LeBrona rešpektoval ako famózneho hráča a už vtedy legendu, ale nijako zvláštnu náklonnosť by ste u mňa hľadali márne. Všetko sa zmenilo po jeho príchode do tímu.

Poďme však o XY mesiacov a rokov dopredu. Lakers odštartovali túto sezónu bilanciou 2-10, analytické tabuľky im dávali 0.3 % šancu na postup do play-off. Tím bol nesprávne poskladaný, našli ste v ňom málo strelcov, frustrujúca bola najmä nefungujúca spolupráca s Russellom Westbrookom, ktorému nepomohol ani presun na lavičku zo základnej päťky. Uzávierka prestupov vyšla na jednotku a svetielko nádeje stále žiarilo, i keď nie najsilnejšie.

Lakers prešli do play-off cez predĺženie v predkole a najskôr vyradili druhý Memphis, ktorý mal v kádri mužov, špliechajúcich viac slov než skutkov na ihrisku. Séria v semifinále proti Golden State mala i pre LeBrona Jamesa špeciálnu príchuť, veď tento tím mu spôsoboval vrásky počas jeho druhej anabázy v Clevelande (2014 – 2018).

Finále konferencie proti Denveru malo byť oslavou basketbalu a stretom dvoch najlepších tvorcov hry poslednej dekády či dvoch – Nikolu Jokića a LeBrona Jamesa. Výsledok 4:0 na zápasy pre Nuggets znie strašne a príliš jednoznačne, avšak prakticky všetky zápasy boli otvorené až do samotného záveru. Tzv. „sweep“ (4:0 v sérii) ma však aj tak bolí a ťaží na duši.

Čo však spôsobuje nepokoj na duši všetkých fanúšikov Lakers, sú pozápasové myšlienky LeBrona Jamesa. Rodák z Akronu povedal, že nevie, či bude s tímom aj v budúcej sezóne, ešte nad tým nepremýšľal, všetko musí zvážiť. V hre je ukončenie jagavej kariéry.

Lonnie Walker IV v Galéria fotiek (3) Viera v spoluhráča Lonnieho Walkera sa vyplatila vo štvrtom zápase proti Golden State Zdroj: SITA/AP/Marcio Jose Sanchez

Smútok na duši a temné myšlienky sú normálnym prejavom všetkých ľudí na planéte. Niektorí ich vyjadrujú zreteľne, iní sa ich zdráhajú naplno vysloviť a radšej ich podusia v sebe. Isteže, rozumiem LeBronovmu rozpoloženiu. Je vo fáze kariéry, keď ho zaujímajú už iba tituly. Dosiahol všetko, čo mohol. Tituly s tromi rôznymi organizáciami, honor najlepšieho strelca dejín a rekordy, na ktoré by tlačené noviny potrebovali celé jedno vydanie.

Musím priznať, že titul v roku 2020 chutil náramne, ale bol bez fanúšikov priamo v hale. V orlandskej bubline. Za prísnych obmedzení. Žiadna jazda autobusom po Los Angeles. Všetko bolo iné.

Zato play-off jazda počas tejto jari, tu už sa bavíme o omnoho veselšej pesničke, i keď s bolestivým zakončením. Neľutujem jedinú prebdenú minútu počas nočných „služieb“ pri zápasoch, to sú športové emócie, ktoré vám nedá nikto a nič. Aspoň v tomto smere. Fanúšikovanie je jedinečné a nie každý ho dokáže pochopiť. Radosť po triumfálnych výhrach, žiaľ po tesných porážkach.

Táto jazda pavúkom play-off bola skrátka úžasná a hoci som ju sledoval iba spoza obrazovky, tak bude mať u mňa špeciálne miesto. Napokon, ak mal LeBrona poraziť niekto, tak dokážem bez výčitiek a problémov žiť s tým, že ním bol Nikola Jokić, ozajstný srbský velikán. Úžasný hráč, jednoducho famózny a svojím spôsobom jedinečný.

Čo sa týka LeBrona a jeho slov krátko po zápase, nechcem si pripustiť, že by mohol skončiť. Jasné, teraz vidí svet cez optiku clivoty, bolesti a s prihliadnutím na jeho vek (38) mu celkom rozumiem. Možno je to však súčasť jeho taktiky, ako hodiť rukavicu generálnemu manažérovi Robovi Pelinkovi, aby udržal súčasné jadro a pridal doň dielik navyše.

LeBronov rozhovor s novinármi po konci série s Denverom

Je totiž možné, že išlo o jednu z posledných šancí pre LeBrona na zisk piateho titulu. A on v tomto veku a po tom všetkom, čo dosiahol, nemá záujem o potácanie sa na rozhraní play-off a mimo tímov, ktoré sú označované za ašpiranta na majstrovský prsteň. Som presvedčený, že keď prebolí smútok a LeBron uvidí tohtoročné oslavy šampiónov, povie si, že nastal čas ešte na jeden, možno záverečný pokus.

Bronny, toto hádam nebol koniec veľkolepej kariéry. 20-ročná jazda si zaslúži ešte minimálne ročné pokračovanie a krajší záver. Môj idol Roger Federer sa síce rozlúčil v slzách na minuloročnom Laver Cupe, ale posledný súťažný set prehral 0:6, a to vo svojej obľúbenej izbe – na Wimbledone.

Bol by som preto šťastný, ak by sa na súpiske Los Angeles Lakers na začiatku sezóny 2023/24 objavilo i meno LeBron James.

Ešte nie sme pripravení na koniec, Bronny, ešte nie!

Viac o téme: LeBron James Los Angeles Lakers
  • Autor: © Zoznam/Ondrej Herceg
  • VIDEO: YouTube/House Of Highlights
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy