MS V HOKEJI 2023 Veľká škola hokeja: Nováčikovia v Rige nesklamali

Na snímke slovenská striedačka hore sprava asistent Ján Pardavý, tréner hokejistov Slovenska Craig Ramsay, asistenti Andrej Podkonický a Peter Frühauf, dole sprava hráči Miloš Kelemen, Marek Hrivík, Andrej Kudrna, Viliam Čacho a Mislav RosandičNa snímke slovenská striedačka hore sprava asistent Ján Pardavý, tréner hokejistov Slovenska Craig Ramsay, asistenti Andrej Podkonický a Peter Frühauf, dole sprava hráči Miloš Kelemen, Marek Hrivík, Andrej Kudrna, Viliam Čacho a Mislav Rosandič Zdroj: TASR/Martin Baumann

RIGA - Z piatich účastí na MS pod vedením Craiga Ramsayho premenila slovenská hokejová reprezentácia na postup do štvrťfinále dve.

Podarilo jej to na dvoch šampionátoch po sebe v rokoch 2021 a 2022 a rovnaký cieľ mali Slováci aj tentoraz. Kanadský kormidelník nominoval na MS do Rigy osem nováčikov, ktorí namixovali tím so skúsenými harcovníkmi do vyváženej konzistencie, ale tentoraz to na prienik do vyraďovačky nestačilo.

Vekový priemer slovenských hokejistov na tohtoročných MS bol 26 rokov. Pred rokom odletel na šampionát do Helsínk tím s priemerom 24 rokov, bol to vôbec historicky najmladší káder Slovenska na MS. Na vrcholnom turnaji dostalo tento rok po prvý raz šancu osem hráčov.

 

 

Všetci traja brankári - Samuel Hlavaj, Stanislav Škorvánek a Dominik Riečický, obrancovia František Gajdoš a Dávid Mudrák a útočníci Martin Chromiak, Oliver Okuliar, Viliam Čacho. Mudrák si však napokon nezahral, keďže tím priamo v Lotyšsku posilnil po vypadnutí v AHL a neskôr aj v NHL obranca Šimon Nemec.

Z nováčikov sa nestratil nikto. Riečický neodchytal ani minútu, no Hlavaj so Škorvánkom výkonmi potešili. Gajdoš patril v obrane medzi nenápadných, no spoľahlivých zadákov, Chromiak si pripísal prvý gól na MS a Okuliar s Čachom prvé body za asistenciu.

Nomináciu si obhájili

"Myslím si, že chalani, ktorí boli po prvý raz na MS, sa do toho rýchlo dostali. Nomináciu si obhájili a som za seba aj za nich rád," povedal brankár Škorvánek.

Čacho bol jeden z hráčov, ktorí boli v tíme od začiatku prípravy. Absolvoval už novembrový Nemecký pohár v Krefelde, neskôr aj vianočný turnaj Kaufland Cup v Bratislave i dvojzápas olympijských nádejí proti Nemecku vo februári v Košiciach a Michalovciach. V poslednej fáze prípravy definitívne presvedčil trénerov a odmenou mu bola účasť na šampionáte.

"Všetci sme smutní, škoda, že to takto dopadlo. Ale nemôžeme sa na nikoho vyhovárať, mali sme si to uhrať sami. Mohli sme bodovať s Českom, Kanadou i Kazachstanom, nemuseli by sme pozerať na pomoc Švajčiarov. Je to škoda, ale čo sa dá robiť. Prvé tri zápasy sme mohli vyhrať, alebo sme mohli získať viac bodov.

Ale prehra Kazachstanom (3:4 sn - pozn.) mrzí najviac. Ale body sme si mohli nahrať v iných zápasoch. Ten zápas Švajčiarov a Lotyšov sa vyvíjal v závere dobre. Proti nám nás Švajčiari posledných 10 minút k ničomu nepustili a aj tak teraz s Lotyšmi inkasovali. Lotyši sú tam preto asi zaslúžene. Verím, že to o rok vyjde," povedal Čacho.       

Zažil som veľkú školu hokeja

"Zažil som veľkú školu hokeja. Nechcem znižovať extraligu, ale s touto úrovňou sa to nedá porovnať. Užil som si to, moje výkony mohli byť lepšie, aj keď si myslím, že som nesklamal. Pozerám sa dopredu, dúfam, že sa o rok vrátime silnejší," zhodnotil 24-ročný útočník.

Slovenskí hokejisti prehrali v Rige s Českom 2:3, s Kanadou 1:2 po nájazdoch, rovnako po nájazdoch nestačili na Kazachstan 3:4 a prehrali aj so Švajčiarskom v pomere 2:4. Zdolali Lotyšsko 2:1, Slovinsko 1:0 a Nórsko 4:1.

Na svoj prvý šampionát bude Čacho spomínať aj v súvislosti s trénerom Ramsayom, kanadský kormidelník sa zatiaľ nevyjadril, či bude pokračovať na striedačke Slovenska. "Som rád, že som pod ním mohol hrať. Bol jeden z najlepších trénerov, akého som mohol mať. Naučil ma veľa nových vecí a verím, že bude pokračovať," uzavrel Čacho.

Viac o téme: Slovensko Riga Viliam Čacho Craig Ramsay MS v hokeji 2023
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: TASR/Michal Svítok, Martin Baumann
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy