Úspešný sympaťák na všetkých frontoch: Milovaný reprezentant môže vyložiť nohy a buchnúť šampus

Vladimír ŠmicerVladimír Šmicer Zdroj: TASR/Jakub Kotian

DĚČÍN - Hoci do vrcholového futbalu naskočil Vladimír Šmicer pomerne neskoro, jeho zbierku úspechov mu môže väčšina českých hráčov len ticho závidieť.

S reprezentáciou slávil striebro a bronz z majstrovstiev Európy, vo farbách Liverpoolu vyhral Ligu majstrov, Pohár UEFA aj Superpohár, Slavii Praha aj Racingu Lens pomohol k majstrovským titulom. Bývalý útočník či ofenzívny stredopoliar, ktorý sa po ukončení hráčskej kariéry vydal na funkcionársku dráhu, dnes oslavuje okrúhle päťdesiatiny.

Nádherná kariéra, ktorú by vrátil späť

"Pár vecí by sa vytknúť dalo, ale mal som nádhernú kariéru. Hneď by som to vrátil späť. Som šťastný, preto ma taký koniec ani nemrzí," povedal hráč prezývaný Štístko či Šušu pri svojom lúčení.

"Keď som prišiel v 14 rokoch, tak mi nenapadlo, že tu teraz budem stáť a celý štadión mi bude tlieskať. Lúčim sa s kariérou, ale nikdy nie so Slaviou, ktorá navždy zostane v mojom srdci," dodal.

"Šmíca" obliekol reprezentačný dres v 81 zápasoch a s 27 gólmi patrí k najlepším domácim kanonierom v histórii. Debutoval v októbri 1993 a počas nasledujúcich 12 rokov si zahral na troch európskych šampionátoch či na majstrovstvách sveta. Naposledy nastúpil v úspešnej baráži MS 2006 proti Nórsku, o účasť na záverečnom turnaji ho pripravila natrhnutá kolenná šľacha.

Vladimír Šmicer Galéria fotiek (2) Vladimír Šmicer Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Hneď jeho premiérová reprezentačná trefa sa zapísala do histórie českého futbalu, keď Šmicer dve minúty pred koncom záverečného duelu v základnej skupine ME 1996 proti Rusku vyrovnal na konečných 3:3 a zaistil tým postup českého mužstva do štvrťfinále. Zverenci trénera Dušana Uhrina nakoniec v Anglicku vybojovali senzačné striebro.

Gólovo sa rodák z Děčína presadil aj na ME 2000 v Belgicku a Holandsku a na Eure 2004 v Portugalsku, kde Česi vypadli až v semifinále. Stal sa tak iba druhým hráčom v histórii európskych šampionátov, ktorý dokázal skórovať na troch turnajoch po sebe.

Z úradníka fantastický futbalista

Otec Natálky a Jiřího, ktoré má s dcérou internacionála Ladislava Vízka Pavlínou, pritom v juniorských kategóriách nijako nežiaril a po maturite na strednej ekonomickej škole smeroval ku kariére úradníka. Pár dní pred jeho nástupom do práce s ním ale podpísala profesionálnu zmluvu Slavia, čo sa nakoniec ukázalo byť obojstranne šťastným krokom.

Všetky góly Šmicera za Liverpool FC

"Zošívaným" pomohol k zisku titulu v sezóne 1995/96, ďalší pridal aj počas svojho prvého zahraničného angažmánu v Lens. Ešte väčších úspechov sa dočkal pri nasledujúcej štácii v Liverpoole, v farbách ktorého zdvihol nad hlavu trofeje za víťazstvo v Lige majstrov, Pohári UEFA či Superpohára. Presadil sa aj v drese Girondins Bordeaux, domov sa vrátil po 11 rokoch a napriek častým zraneniam prispel k ďalším dvom majstrovským primátom Slavie.

Muž na správnom mieste a výborný spolukomentátor

Jeho rozhodnutie zavesiť kopačky na klinec urýchlili v novembri 2009 opakujúce sa zdravotné problémy aj ponuka robiť športového manažéra národného tímu. V novej úlohe sa podieľal na postupe na Euro 2012, musel ale riešiť aj rôzne výstrelky zo strany hráčov. Po štyroch rokoch vo funkcii skončil, potom bol krátko asistentom trénera v Slavii.

Predvlani chcel kandidovať na predsedu FAČR, nakoniec sa uchádzal o funkciu podpredsedu. Rovnako ako vo voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2014 však neuspel. Dnes, okrem iných činností, vykonáva aj prácu spolukomentátora pri rôznych futbalových zápasoch v európskych súťažiach či Lige majstrov.

"Je pravda, že mnoho ľudí vo mne vidí len bývalého futbalistu, ktorý má svoje záujmy a koníčky. Pred očami majú len moju fotku z golfu a nič iné. Nevnímajú, že vďaka svojej kariére mám skúsenosti z profesionálneho futbalu a prostredia, navyše už dlhšie dobu pôsobím ako funkcionár klubu v Dolných Chabroch. Málokto tiež vidí, že 12 rokov podnikám v oblasti ubytovania a developmentu," uviedol vtedy.

Viac o téme: Slavia Praha Liverpool FC Racing Lens Girondins Bordeaux Vladimír Šmicer
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: YouTube/AGC Productions
  • Zdroj: ČTK, Športky

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy