Nevychovaná zver im spôsobila problémy: Rasistické útoky? Nech sa páči, budete pykať

Trma-vrma po rasistických útokoch na Viníciusa Jr.Trma-vrma po rasistických útokoch na Viníciusa Jr. Zdroj: SITA/AP/Alberto Saiz

VALENCIA - Futbalový klub Valencia CF bude pykať za rasistické prejavy jeho fanúšikov voči hráčovi Realu Madrid Viniciusovi Juniorovi čiastočným zatvorením štadióna na päť duelov v La Lige. Zaplatiť musí taktiež pokutu 45.000 eur.

Brazílsky reprezentant sa stal terčom nenávistných prejavov v nedeľnom zápase 35. kola na štadióne Mestalla, v ktorom Valencia zvíťazila 1:0. V zápase uvidel v úplnom závere červenú kartu za nešportové správanie, no nedostane dištanc pre ďalší duel.

"Súťažná komisia rozhodla, že rozhodca nemohol situáciu vyhodnotiť adekvátne, pretože nemal k dispozícii všetky súvislosti. Vinicius sa preukázateľne stal terčom rasistických pokrikov, čo znemožnilo štandardný priebeh duelu," zverejnila Španielska futbalová federácia (RFEF).

Valencia v utorok potvrdila, že polícia identifikovala troch fanúšikov podozrivých z prejavov nenávisti. Priznala mieru zodpovednosti, no odmietla, že by jej fanúšikovia boli výlučne rasisti.

"V súvislosti s touto udalosťou sa zverejnilo veľa dezinformácií. Duel proti Realu Madrid sa vysielal naživo a bolo zreteľné, že celý štadión nie je rasistický. Valencia CF pristupuje k tomuto problému s plnou vážnosťou. Rasizmus nemá miesto v našej spoločnosti."

Klub považuje trest za prísny. "Je to nefér, výška trestu je neprimeraná. Navyše rozhodnutie vykonala RFEF na základe dôkazov, ktoré sú v rozpore s tvrdeniami polície i La Ligy. Klub nevidel a nedostal možnosť sa k ním vyjadriť pri vypočutí," zverejnil FC Valencia podľa DPA.

Udalosť nabrala aj politický rozmer. Rasizmus voči Viniciusovi odsúdili aj vrcholní politickí predstavitelia v Brazílii. V Sao Paule sa konala aj demonštrácia pred španielskym konzulátom.

Viac o téme: Valencia CF Real Madrid CF Vinícius Jr.
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy