Čo nebolo, môže byť už veľmi skoro: Pripravte sa, svetová atletika chystá razantné zmeny

Prezident Svetovej atletiky Sebastian CoePrezident Svetovej atletiky Sebastian Coe Zdroj: SITA/AP/David J. Phillip

MONTE CARLO - Svetová atletika chce povoliť ovály dlhé 200 metrov nielen pre halové, ale aj pre oficiálne vonkajšie súťaže.

Sľubuje si od toho rozšírenie atletických štadiónov aj tam, kde pre tradičný štvorstometrový ovál nie sú podmienky. S týmto návrhom súvisia aj chystané zmeny vo svetových rekordoch, o ktorých WA informovala na webe.

V technických disciplínach už by sa nemuselo rozlišovať medzi halovými a vonkajšími historickými maximami. Návrhy bude pri augustovom MS v Budapešti schvaľovať rada Svetovej atletiky, ktorej členovia s nimi predbežne súhlasia. Platiť by potom mali od 1. novembra tohto roku.

Viac ako 150 rokov sa atletické súťaže tradične delia na vonkajšie a halové s rozdielnymi dĺžkami oválov. Pod holým nebom a pod strechou sú rôzne podmienky, takže Svetová atletika vedie dva spôsoby rekordov.

Výnimkou je skok o žrdi, kde je uznávané len absolútne maximum. Tieto pravidlá by sa mohli čoskoro zmeniť. Takzvaná "krátka dráha" by mohla byť nielen v hale, aj vonku by sa mohli prekonávať rekordy na takto dlhom ovále.

Ponúkne dostupnejšiu možnosť mestám

"Svet možností sa otvorí pre organizátorov mítingov, aby organizovali oficiálne súťaže na športoviskách, ktoré majú dostupné - vonku či vo vnútri, s dráhou dlhou 200 alebo 400 metrov. Táto zmena umožní a aktívne podporí možnosť, aby sa dvestometrové dráhy presunuli z haly von, a ponúkne dostupnejšiu možnosť mestám, predovšetkým tým, kde je priestor nedostatkovým tovarom," uviedol prezident Svetovej atletiky Sebastian Coe.

Naďalej by sa mali konať v hale vrcholné atletické akcie, ako sú národné a kontinentálne šampionáty alebo majstrovstvá sveta. Atléti by však mohli plniť nominačné požiadavky aj vonku, čo by bolo užitočné pre regióny s dobrými klimatickými podmienkami a bez atletických hál. Namiesto halových svetových rekordov by mali byť novo vedené rekordy na krátkej dráhe. Bude jedno, či ich atléti zabehnú na dvojstometrovom ovále v hale, alebo vonku.

Z navrhovaného zoznamu novo uznávaných svetových rekordov tiež vyplýva, že v technických disciplínach už by mala byť len jedna rekordná hodnota. Malo by sa to týkať skoku do výšky a do diaľky, trojskoku i vrhu guľou, kde je halovou svetovou rekordérkou od roku 1977 Helena Fibingerová.

Vtedy československá guliarka v Jablonci nad Nisou zaznamenala 22,50 metra. Vonkajší svetový rekord má hodnotu 22,63 a drží ho bývalá reprezentantka Sovietskeho zväzu Natalja Lisovská.

Viac o téme: Sebastian Coe WA Svetová atletika
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy