Mimoriadne zasadnutie v Nemecku: Pálčivá otázka vyriešená, médiá píšu o veľkej porážke

Gólové oslavy futbalistov DortmunduGólové oslavy futbalistov Dortmundu Zdroj: SITA/AP/Martin Meissner

FRANKFURT NAD MOHANOM - Zástupcovia klubov Nemeckej futbalovej ligy, ktorá združuje dve najvyššie súťaže, odmietli predaj osminového podielu mediálnych práv investorom zvonku.

Podľa vedenia DFL mal predaj podielu 12,5 percenta práv pre domáci a celosvetový trh na dvadsať rokov priniesť súťaži zhruba dve miliardy eur.

Predseda správnej rady DFL Hans-Joachim Watzke po mimoriadnom zasadnutí v letiskovom hoteli vo Frankfurte nad Mohanom novinárom povedal, že z 36 klubov hlasovalo 20 za návrh, 11 proti a päť sa zdržalo. Na schválenie bol potrebný dvojtretinový súhlas, teda 24 hlasov.

"Tým je táto téma teraz uzavretá. To je demokracia," povedal šéf Borussie Dortmund Watzke po hlasovaní, ktorého výsledok je podľa nemeckých médií pre neho a vedenie DFL veľkou porážkou. Návrh predať investorom časť mediálnych práv vyvolal v Nemecku veľký odpor medzi fanúšikmi, ktorí v minulých týždňoch nosili na zápasy transparenty s odmietavými nápismi.

Zástancovia predaja tvrdili, že liga potrebuje peniaze na modernizáciu marketingu Bundesligy, infraštruktúry klubov a aby prestala zaostávať za inými veľkými európskymi ligami. Odporcovia obchodu argumentovali, že by mohol v budúcnosti pripraviť kluby o príjmy a že by investori mohli hovoriť do toho, ako bude liga riadená. Kluby z nižších súťaží mali obavy, že by dohoda ešte zväčšila priepasť medzi DFL a zvyšnými ligami.

Väčšina nemeckých tímov je riadená členmi klubu podľa takzvaného pravidla 50+1, ktoré zaručuje, že budú mať väčšinu hlasov, aj keď do klubu vstúpia investori zvonku. Má sa tak zabrániť tomu, aby kluby ovládali bohatí majitelia či investori, ako je tomu v Anglicku a iných ligách.

Viac o téme: Bundesliga DFB 2. Bundesliga
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy