Česká tenisová hviezdička srší nadšením: O takýchto chvíľach mohla v detstve akurát snívať!

Český tenista Jiří Lehečka sa teší po víťazstve nad Kanaďanom Felixom Augerom-Aliassimom v osemfinále dvojhry na grandslamovom turnaji Australian OpenČeský tenista Jiří Lehečka sa teší po víťazstve nad Kanaďanom Felixom Augerom-Aliassimom v osemfinále dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open Zdroj: TASR/AP/Asanka Brendon Ratnayake

PARÍŽ - Česká tenisová jednotka Jiří Lehečka spolupracuje už niekoľko mesiacov s bývalou svetovou štvorkou Tomášom Berdychom, svojím detským vzorom, a užíva si to.

Štvrťfinalista tohtoročného Australian Open novinárom povedal, že jeho hlavným koučom je ďalej Michal Navrátil, tridsaťsedemročný Berdych sa však stal veľmi cenným členom tímu. Pripravuje sa s ním aj na grandslamový Roland Garros, ktorého hlavná časť sa začne už túto nedeľu.

Skúsenosti by mohol rozdávať na všetky strany

"Som za to veľmi rád. Tomáš je človek, ktorý má habadej skúseností na najvyššej úrovni, kam mierime aj my. Bol tam veľmi dlhý čas a v našom tíme je to dôležitý faktor," uviedol Lehečka.

Dvadsaťjedenročného rodáka z Mladej Boleslavi dal dokopy s Berdychom práve Navrátil, ktorý sa s víťazom 13 turnajov ATP v dvojhre pozná od detstva. V kontakte boli už počas januárového Australian Open, o mesiac neskôr sa Berdych pripojil k Lehečkovi na turnaji v Dubaji.

"Strávil s nami pár dní, zahrali sme si spolu a dal nám zopár postrehov. Bol to prvý moment, kedy sme sa oťukávali a spoznávali," spomínal Lehečka. "Dohodli sme sa, že skúsime prvé dva týždne v Monaku, kde sme spolu strávili týždeň pred turnajom a potom samotný turnaj. Keď sme obaja videli, že to funguje dobre, že to obom má čo priniesť, sedí mi to a mám pridanú hodnotu, dohovorili sme sa, že tých pár týždňov so mnou pôjde,“ uviedol.

Chlapské dohody jednoducho platia aj bez podpisu

Zmluvu uzavretú nemajú. "Sme ľudia, ktorí nechcú riešiť niečo cez papiere. Teraz už sa poznáme veľmi dobre a on sa pozná s Michalom. Na čom sa dohodneme, to platí," povedal Lehečka.

"Náš tím je taká väčšia rodina. Všetci spolupracujeme dohromady a nie je to tak, že by hráč alebo tréner niečo povedal a nešlo by to zmeniť. O všetkom diskutujeme, chceme mať dobrú komunikáciu. Keď ja, Tomáš alebo Michal prídeme s nápadom, pokojne to preberieme s ostatnými a vyvodíme najlepší výsledok, pretože viac hláv viac vie," uviedol 40. hráč sveta.

Lehečka veľmi nechce nazývať Berdycha super koučom, jeho vplyv si ale veľmi cení. "Tomáš je skôr taký mentor. Možno super kouč. Neviem, ako sa tomu teraz hovorí. Predtým bola éra super koučov, ale ja myslím, že je to jednoducho ďalší člen tímu, ktorý sa volá Tomáš Berdych a má nám čo dať," povedal Ľahečka.

Detský vzor = terajší pomocník a tréner

Viac ako techniku hry rieši s Berdychom tréningové nastavenia alebo veci v zázemí. Spolieha sa práve na skúsenosti finalistu Wimbledonu z roku 2010.

"Keď sa na nich zameriame samostatne, tak nám neprídu, že sú úplne dôležité. Ale keď ich dáme dohromady, robí to dosť času a dosť detailov, ktoré môžu ušetriť silu. Na kurte potom využívam jeho postrehy ako hráča, ktorý mal plno skúseností s ostatnými trénermi, čo mu hovorili aj čo on teraz sám vidí nezávisle."

O šestnásť rokov staršieho Berdycha využíva aj pri rozohraní alebo ako sparingpartnera. Spoluprácu považuje za príjemnú o to viac, že rodák z Valašského Meziříčí bol jeho detským vzorom.

Jiří Lehečka na turnaji Galéria fotiek (2) Jiří Lehečka = kam sa dostane na tohtoročnom Roland Garros? Zdroj: SITA/AP/Marta Lavandier

"Je to vtipná vec. Tým, že sme teraz spolu každý deň niekoľko hodín denne, to tak neberiem. Ale podvedome si uvedomujem, že on bol ten, podľa ktorého som formoval svoju hru, keď som bol mladší a nemal žiadne pevné vedenie. Teraz sme obaja v inej pozícii. On má už po kariére a ja dúfam, že som na začiatku. Uvidíme, ako to pôjde ďalej. Zatiaľ obaja cítime potenciál, že ideme dobrým smerom," doplnil Lehečka.

Všíma si, že spolupráca baví aj Berdycha. "Nechcem hovoriť za neho, ale myslím, že ho to tiež chytilo. Verím, že ho to napĺňa, baví a že je to niečo nové. Tenisová kariéra mu podľa jeho slov nechýba, ale toto ho baví. Páči sa mu pozerať sa na to z inej stránky, a keď vie, že má čím pomôcť a čo odovzdať, napĺňa ho to. Dúfam, že to vydrží čo najdlhšie," dodal Lehečka, ktorý sa pokúsi na Roland Garros vylepšiť minuloročné premiérové vystúpenie, pri ktorom vypadol v 1. kole.

Viac o téme: Tomáš Berdych Jiří Lehečka Michal Navrátil
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy