Bývala hviezda NBA má toho plné zuby: Chcel priniesť zmenu, ale korupcia a aféry nemajú hraníc

Jao MingJao Ming Zdroj: SITA

PEKING - Bývalá hviezda NBA Jao Ming po šiestich rokoch rezignoval na post šéfa čínskej basketbalovej ligy, v ktorej sa márne snažil presadiť reformy s cieľom zvýšiť jej atraktivitu a komerčný potenciál. O jeho odchode z funkcie informovala agentúra AP.

Súťaž často zápasí s korupčnými aférami. Minulý mesiac boli z play off vylúčené tímy Ťiang-su Dragons a Šanghaj Sharks, ktorý mal po podozrivom priebehu série postúpiť do štvrťfinále. Oba kluby dostali pokutu a ich tréneri a generálni manažéri dostali niekoľkoročné zákazy činnosti.

Jao Ming bol do svojho nástupu do čela šéfa ligy majiteľom Sharks, v minulosti za klub hrával. V tejto sezóne narušilo súťaž aj odstúpenie klubu Kuang-chuej Flying Tigers, ktorý sa rozhodol ligu opustiť po tom, čo dostal ročný zákaz angažovať nových hráčov kvôli nezrovnalostiam pri prestupoch.

Basketbal, ktorý sa teší v Číne veľkej popularite aj vďaka Jao Mingovi, dlhodobo zápasí s korupciou podobne ako tamojšia futbalová súťaž. 

Šanghajský rodák Jao Ming bol jednotkou draftu NBA v roku 2002 a v prestížnej súťaži sa presadil ako prvý Číňan v histórii. Celú kariéru v zámorskej lige, počas ktorej bol osemkrát nominovaný do Stretnutia hviezd, pôsobil v Houstone. V roku 2011 jeho kariéru predčasne ukončili opakované zranenia nohy. V roku 2016 bol 229 cm vysoký pivot uvedený do basketbalovej Siene slávy.

Viac o téme: NBA Čína Jao Ming
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy