MS V HOKEJI 2023 Atmosféra ako na doraste: Kapitán Červenka priznal, že to bolo fakt zlé!

Roman ČervenkaRoman Červenka Zdroj: Profimedia

TAMPERE - Vlani v Tampere slávil kapitán Roman Červenka so svojím tímom úspech v podobe bronzu, včera musel po porážke s Američanmi 0:3 stráviť vyradenie vo štvrťfinále a konečné ôsme miesto. Najhoršie v histórii na majstrovstvách sveta.

37-ročný ofenzívny líder ľutoval, že sa v kľúčovej chvíli nedokázal tím presadiť vrátane jeho elitnej formácie s kanonierom Dominikom Kubalíkom, ktorá v skupine Čechov ťahala.

"Bolo to málo. Bez gólu sa nikam postúpiť nedá, to vieme. Inak neviem, teraz sa to blbo hodnotí takto rýchlo. Potrebovali sme niekde zobrať nejakú energiu, atmosféra tu nebola. Potrebovali sme dať gól, ktorý by nám možno trošku rozviazal ruky a pomohol nohám. Nestalo sa, preto to tak dopadlo," povedal Červenka novinárom.

Američania českú reprezentáciu v prvej tretine prestrieľali 11:2 a získali vedenie 1:0 po strele Matta Coronata, po ktorej sa puk odrazil za Karla Vejmelku od korčule obrancu Michala Jordána.

"Súper dáva góly, ktoré my nedáme, čo nás strašne zráža. My sme boli pripravení, že Amerika do toho vletí. Je to mladý tím, veľa korčuluje. Ani sme si nepomohli jednou rýchlou prihrávkou, aby sme sa dostali z pásma. Naopak nás tam zamkli. Ani neviem, či mali nejaké vyložené šance, ale mali puk na hokejke celú tretinu. Potom je škoda toho gólu. Ale bolo to tak zaslúžene," poznamenal Červenka.

Český celok sa nepresadil ani v presilovkách, k dispozícii mal dve. "Neviem prečo. Toto je štvrťfinále, nebudeš mať pätnásť šancí za zápas, s tým rátame. Keby napríklad Kubalda (Dominik Kubalík) dal hneď prvú strelu, tak je to tiež niečo iné. Keď máš štyri šance, tak musíš polovicu premeniť, aby si mal šancu v takomto zápase.

Alebo dať prvý gól, potom máš momentum, ktoré sa rýchlo mení. Všetko išlo proti, čo nie je žiadne fňukanie. Tak to je. Keby sme dali gól odrazom nohy my... A potom dostaneme gól po buly, ktoré bolo asi zle hodené," konštatoval Červenka.

Najhoršie umiestnenie Česka v dejinách

Konečné 8. miesto je pre českú reprezentáciu najhoršie na MS v histórii a na veľkom medzinárodnom podujatí dopadla horšie len vlani na olympijských hrách v Pekingu, kde prvýkrát nepostúpila do štvrťfinále a skončila deviata. Podľa Červenku nie je dôležité, aká je po vyradení vo štvrťfinále konečná pozícia.

"Chceš ísť ďalej, hrať o medailu. Ja neviem. Mňa zaujíma, že som tu chcel byť do nedele. Ale siedmy, ôsmy...," povedal Červenka.

Vlani v Tampere Česi slávili bronz, prvú medailu po desiatich rokoch. Tento rok hviezdy typu Davida Pastrňáka a Davida Krejčího chýbali, pre zranenie navyše vypadli v úvode turnaja centri Filip Chytil a Lukáš Sedlák. Kapitán, ktorý vlani po boku Pastrňáka a Krejčího ovládol produktivitu turnaja a získal aj individuálne ocenenie, nechcel hodnotiť, či bol tohtoročný výber slabší.

Na snímke tréner Kari Galéria fotiek (3) Zdroj: Profimedia

"Toto sa fakt blbo hodnotí, to musí urobiť niekto iný. Vypadnú ti dvaja centri, to hrozne chýba. Vždy nám niečo chýbalo, aby sme podali dostatočný výkon, aby sme boli úspešní. Jednoducho nám gól nepadol.

Na smútok to hádzať nejde, Amerika za tým asi išla viac. Čo neviem, prečo. Blbo sa to posudzuje takto rýchlo, musel by som to vidieť znova. Vedeli sme, že budú korčuľovať, mať puk na hokejke, rýchlo to otáčať. Na druhej strane ale vznikali priestory, ktoré sa dali využiť. A my sme ich nevyužili," uviedol Červenka.

O ofenzívnejšie poňatie hry sa podľa neho tím snažil, ale nepodarilo sa mu to preniesť na ľad. "My sme chceli. Ide o to, že sa tam nedá ísť s jedným hráčom, to je k ničomu. To ťa tu prehrá každý. Musíš tam ísť ako lajna v troch a mať podporu bekov, aby forčeking k niečomu bol.

Párkrát sa to stalo, napríklad sme puk aj získali. Ale jednoducho to nestačilo. Veľa vecí sme si povedali. Chceli sme hrať šesťdesiat minút, na turnaji sa nám to nedarilo. Vstup mala Amerika jasne lepší, dostala sa do vedenia.. Niečo chýbalo a nedokážem povedať, čo to bolo. Asi sme na to tento rok nemali," hodnotil Červenka.

Za stavu 0:3 už tušil, že sa blíži koniec turnaja. "Chceš ísť stále. Neviem, kedy presne padol tretí gól, ale potom už vieš, že je to ťažké. Keby sme dali tri góly za celý zápas, tak sme za to radi. Za sedem minút by to bol zázrak. Už na to pozeráš tak, že to jednoducho odmakaš, nech sa stane, čo sa stane."

Nie vždy musíš byť úspešný s dobrým tímom

V kádri bolo desať pamätníkov vlaňajšieho bronzového úspechu a desať nováčikov na veľkom medzinárodnom podujatí. Červenka netuší, či malo mužstvo na viac.

"Nie vždy musíš byť úspešný s dobrým tímom. Historicky už sa to niekoľkokrát stalo, napríklad Fíni vyhrali majstrovstvá sveta (v roku 2019) bez hráčov z NHL. Aj nám sa to podarilo. Neviem, či to teraz bolo málo na to byť úspešný. Ako hráč veríš, ja som nám veril a dúfal. Nestačilo to. Ťažko povedať, či to bolo našou neschopnosťou, silou USA alebo od obidvoch kúskov," tvrdil Červenka.

Zo svetovej špičky a účastníkov štvrťfinále prehrali Česi všetky tri súboje: so Švajčiarmi 2:4, s Kanadou 1:3 a USA 0:3. "Keby sme porazili Kanadu a vo štvrťfinále prehrali, nič to nezmení. Mňa štve dnešok. To bol zápas, ktorý rozdeľuje šampionáty na úspešné a neúspešné," pripomenul.

Atmosféra v Tampere bola veľmi slabá

Oproti podpore v Rige sa štvrťfinále hralo v komornej atmosfére. "Nie je to žiadna výhovorka, ale bolo to zlé. Na štvrťfinále fakt zle. Keď sme prehrávali, boli sme to my, kto potreboval nakopnúť gólom alebo napríklad atmosférou. Nič z toho neprišlo," skonštatoval Červenka, ktorý má na konte desať účastí na MS, štyri na olympijských hrách a raz hral Svetový pohár.

Je podľa neho predčasné hovoriť o majstrovstvách sveta konajúcich sa budúci rok v Prahe. "To teraz nemá zmysel riešiť. Keď som zdravý a je o mňa záujem, vždy idem rád reprezentovať. Čo však bude o rok, teraz nejde povedať," konštatoval. S pribúdajúcim vekom šampión z roku 2010 a majiteľ dvoch bronzov vstrebáva vyradenie čoraz horšie.

Sklamaní českí hráči po Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/AP/Pavel Golovkin

"Čas letí a nevieš, koľko šancí ešte bude. Preto je potrebné ku každému turnaju pristúpiť, akoby mal byť tým posledným. Tento rok to jednoducho nestačilo. Asi je potrebné si to povedať, ako to je, zhodnotiť to. A potom vstať a byť silnejší, ako sa hovorí.

Mladí Američania nám ukázali zrkadlo, na čom sa dá stále pracovať a kde sa zlepšovať. Záleží, ako sa na to kto pozrie alebo pozrieme. Len tak je šanca s tým niečo urobiť a byť o rok lepší a silnejší," konštatoval Červenka.

Za posledné dva roky pod koučom Karim Jalonen spoznal zase iný prístup ako od predchádzajúcich trénerov. "Je to iná mentalita. Veril v tím a zložil ho podľa svojho najlepšieho uváženia. Nikdy to nie je jednoduché, ale myslím, že priniesol svoj iný systém, určitý pokoj na striedačku a dôveru v hráča. Nie vždy sa všetko podarí, ale kto pozná fínsku mentalitu, tak vie, o čom hovorím. Je to trochu niečo iné," doplnil Červenka.

Viac o téme: USA Česko Roman Červenka MS v hokeji 2023
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: Youtube/IIHF Worlds 2023
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy