MS V HOKEJI 2023 Debakel, bezzubosť, tvrdý direkt: Médiá škvaria sklamaný národný tím

Český brankár Karel VejmelkaČeský brankár Karel Vejmelka Zdroj: SITA/AP/Pavel Golovkin

PRAHA - Titulkom "Bez šance" zhŕňa dnešný denník Sport názor väčšiny českých médií na štvrtkové vyradenie hokejistov na majstrovstvách sveta po štvrťfinálovej porážke 0:3 s USA.

Národný tím podľa nich predvádzal na šampionáte v Rige a Tampere iba priemerné výkony, ktorých výsledkom bolo ôsme miesto, najhorší výsledok v histórii. Okamžite sa tiež začalo špekulovať o budúcnosti trénera Kariho Jalonena.

Herný debakel Jalonenovcov

"Tvrdý náraz. Priamy direkt. Národný tím vo štvrťfinále majstrovstiev sveta nemal šancu a po bezkrvnom výkone podľahol americkému výberu 0:3. Obhajoba minuloročného bronzu? Na to zabudnite, súper mal zápas pevne pod kontrolou," napísal Sport.

Aktuálne.cz označilo štvrtkovú porážku so Spojenými štátmi, pre ktoré český tím podľa neho predstavoval len sparingpartnera, za debakel. "Nie výsledkový, ale herný. Tak zlé štvrťfinále MS českí hokejisti snáď nikdy neodohrali. Škaredo sa mýlili tí, ktorí v minulom bronze uvideli návrat medzi veľmoci," napísal internetový denník.

Český brankár Karel Vejmelka Galéria fotiek (3) Karel Vejmelka loví puk zo siete Zdroj: SITA/AP/Pavel Golovkin

Priemerní Česi na turnaji priemerných

Právo pripomína zlú produktivitu tímu v dueloch proti silným súperom: v posledných troch zápasoch proti Švajčiarsku, Kanade a USA skórovali Česi dohromady len trikrát. "Ofenzíva v dueloch proti silným celkom bola bezzubá, čo dokazuje aj prvá tretina s USA. Na strely to bolo 11:2 pre súpera, pretože Čechom robilo problémy americké napádanie aj súperovo rýchlostné poňatie.

Pod tlakom sa zbavovali pukov, častokrát ho len bezmocne vyhadzovali z pásma či naivne nastreľovali dopredu. A okrem pár minút v druhej tretine Spojené štáty dominovali, nedali Čechom ani nádej na šance," uviedol denník.

Médiá tiež pripomínajú, že najhorší výsledok v histórii dosiahol tím napriek tomu, že na turnaji kvôli invázii na Ukrajinu neštartovala tradičná hokejová veľmoc Rusko.

"Majstrovstvá sa hrajú bez bojujúcich Rusov. Ani ostatní favoriti, snáď okrem včera senzačne vyradených Švajčiarov, neposkladali na svoje pomery a možnosti exkluzívne výbery. Aj Česi boli priemerní. Umiestnili sa v priemere. Na turnaji priemerných, ktorý skončil najhorším výsledkom národného tímu v dejinách," píše Mladý front DNES.

Čas na návrat českého trénera

Tlač si všíma aj výroku majiteľa pardubického klubu Petra Dědka, ktorý bezprostredne po zápase na twitteri napísal: "Je čas na návrat českého trénera." Ožili tak špekulácie, že kouč Jalonen nemá pevnú pozíciu v očiach zväzového prezidenta Aloisa Hadamczika a napriek platnej zmluve u národného tímu budúci rok na domácich majstrovstvách sveta už nemusí byť.

"Nad zotrvaním fínskeho kouča Kariho Jalonena na českej reprezentačnej lavičke visí otáznik. Zmluvu má síce do 31. mája 2024, ale... Keď Česku zariadil po nekonečných desiatich rokoch medailu z MS, fanúšikovia pre neho žiadali metál.

Nabúšený tím s deviatimi posilami z NHL na čele s čarostrelcom Pastrňákom porazil zo silných protivníkov len dvakrát Američanov, inak to taká sláva nebola. A tento rok? Des! Ani jedno víťazstvo proti top tímom, k tomu hanba s Lotyšmi..." napísal denník Blesk .

Predsudok, ktorý neobstojí

Podľa denníka Sport by však Jalonen mal dostať šancu dodržať zmluvu bez ohľadu na hlasy volajúce po českom trénerovi na MS v Česku: "Je to predsudok, ktorý neobstojí. Nejde predsa o národnosť. Alebo o ukojenie ega hokejových šéfov. O ukázaní ramien v zákulisí. Ale o odbornosť. A aj keď sa majstrovstvá sveta nepodarili, Jalonen stále má českému hokeju čo dať. A mal by dostať priestor aj za rok."

MF DNES v komentári nazvanom "Čech by to zvládol lepšie?" na túto tému tvrdí, že štvrťfinále bolo pre súčasný tím najskôr maximom. Kladie si otázku, či by s ním dopadol iný tréner lepšie.

"Hral by ľúbivejšie? Zrejme áno. Dopadol by lepšie? Ťažko, asi nie. To sa zrejme javí ako najsmutnejšie zistenie tohtoročného majstrovského turnaja. Po niekoľkých zábleskoch svetlejších zajtrajškov sa vrátila skepsa, že svet zase donedávna uznávanej hokejovej fabrike ubzikol."

Viac o téme: Česko Kari Jalonen MS v hokeji 2023
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy