Historický moment, ktorý obletel celý svet: Pred 70 rokmi sa konal prvý výstup na Mount Everest

Základný tábor Mount Everestu v NepáleZákladný tábor Mount Everestu v Nepále Zdroj: SITA/AP/Tashi Sherpa, File

MOUNT EVEREST - Zatiaľ čo dnes môže o zdolaní najvyššej hory sveta Mount Everest reálne uvažovať v podstate akýkoľvek fyzicky a finančne dostatočne vybavený horolezec, ešte pred 70 rokmi bol považovaný vrchol Himalájí na rozhraní Nepálu, Číny a Tibetu za nedobytný.

Po mnohých pokusoch uspeli až Novozélanďan Edmund Hillary a nepálsky šerpa Tenzing Norkej, ktorí na vrchole 8848 metrov vysokej hory stáli 29. mája 1953. Napriek niektorým nejasnostiam sú považovaní za prvých, ktorí vystúpili až na "strechu sveta".

Vtedy tridsaťtriročný Hillary aj o šesť rokov starší Norkej boli členmi početnej britskej expedície pod vedením Johna Hunta. Tri dni po neúspešnom pokuse prvého vybraného páru spoločne prekonali všetky nástrahy výstupu vrátane ľadopádu Khumbu či 12 metrov vysokého stĺpu ľadu necelých sto metrov pred cieľom a o 11:30 miestneho času dobyli vrchol Mount Everestu. Na ňom urobil Hillary niekoľko fotografií, ktoré v nasledujúcich dňoch obleteli celý svet.

Nasledoval zostup, triumfálne uvítanie v základnom tábore a ešte triumfálnejší návrat do Británie. Kráľovná Alžbeta II. promptne pasovala Hillaryho na rytiera britského impéria a z dovtedy relatívne neznámeho včelára sa stala celosvetovo uznávaná osobnosť. Tou zostal sir Hillary až do svojej smrti v januári 2008 (Norkej zomrel v roku 1986).

Prvé pokusy o zdolanie Everestu

Ešte začiatkom 20. storočia bol Himaláje, ktorých hrebeň je dlhý 3000 kilometrov a široký 180 až 350 kilometrov, až na malé výnimky úplne nepreskúmaný. Prvé pokusy o zdolanie Everestu sa datujú od roku 1921 a sú spojené s menom Brita Georgea Malloryho.

Ten uskutočnil niekoľko pokusov, posledný v roku 1924 spoločne s Andrewom Irvinom. Pri ňom obaja horolezci zahynuli a dodnes nebolo objasnené, či pred svojou smrťou dosiahli vrchol. Dvere svojim nasledovníkom otvorili až Hillary s Norkejom.

Mount Everest Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/AP Photo/Tashi Sherpa

Prvou úspešnou ženou bola Japonka Džunko Tabeiová v roku 1975. Medzitým v roku 1978 vystúpili na kráľovskú horu bez použitia kyslíkového prístroja Talian Reinhold Messner s Rakúšanom Peterom Habelerom. Dva roky nato uskutočnil legendárny Messner prvý sólovýstup.

Počas 70 rokov dosiahlo vrchol hory cez 6000 horolezcov, väčšina z nich v posledných 20 rokoch. Viac ako 310 z nich však počas cesty zahynulo. K väčšine smrteľných úrazov došlo v "zóne smrti" nad 8000 metrov, kde je v prípade zranenia akákoľvek pomoc takmer vylúčená. Zo 17 možných ciest a ich variantov k vrcholu Everestu sú bežne používané iba dve z nich. Sezóna, kedy sú podmienky obvykle najvhodnejšie pre výstup, trvá od apríla do mája.

Éra komercializácie

V posledných rokoch prudko stúplo komerčné využitie výstupov, ktorého negatívnym dôsledkom sú prázdne kyslíkové fľaše, povrazy, stany a ďalšie tony odpadu, ktoré tu po sebe zanechávajú jednotlivé expedície.

Éra komercializácie Everestu sa začala už v polovici 80. rokov 20. storočia, kedy vrchol dosiahla expedícia vedená Davidom Breashearsom, ktorej súčasťou bol aj bohatý päťdesiatpäťročný podnikateľ a amatérsky horolezec s iba štyrmi rokmi horolezeckých skúseností Richard Bass.

Náklady na výstup sa pohybujú od 45.000 do 200.000 dolárov v závislosti na požadovaných službách, vrátane oficiálneho povolenia za 11.000 dolárov, cestovného, poistenia, vybavenia, materiálu, a, samozrejme, cenných sprievodcov.

Najvyšší himalájsky vrchol tak už dávno nepredstavuje ideál panenskej prírody, ako ho v roku 1953 zbadali Hillary s Norkejom.

Viac o téme: Himaláje Mount Everest Edmund Hillary Tenzing Norkej
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy